Mistrzostwa powiatu szkół ponadgimnazjalnych

Środa, 04 marca 2015 o 09:13, autor: 0

W ubiegłym miesiącu w hali I Zespołu Szkół we Wschowie rozegrany został turniej siatkówki w ramach Licealiady - Lubuskiej Olimpiady Młodzieży 2014/2015 o miano najlepszej drużyny w powiecie w kategorii dziewcząt i chłopców. Do rywalizacji przystąpiły zespoły I LO we Wschowie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sławie oraz I Zespołu Szkół we Wschowie.

Najpierw do rywalizacji przystąpiły dziewczęta. Już w pierwszym pojedynku spotkały się drużyny, które pretendowały do zwycięstwa w turnieju: I LO i I ZS. Mecz w pierwszym secie zgodnie z przewidywaniami był nerwowy i wyrównany. Oprócz dobrych i płynnych akcji pojawiały się błędy, nieporozumienia i straty piłki po obu stronach siatki. Drużyny do 21 punktu grały bez wyraźnej przewagi, a różnica punktowa oscylowała między 2 a 3 punktami. W końcówce jednak więcej zimnej krwi zachowały dziewczęta z I ZS i wygrały seta 25:23. W drugim - tylko na początku mecz był wyrównany, później grę zdominowały gospodynie wygrywając seta 25:8 i cały mecz 2:0. W drugim meczu dziewczęta z I LO wygrały z ZSP w Sławie 2:0, a w trzecim siatkarki I ZS w takim samym stosunku pokonały zawodniczki ZSP w Sławie. Tak więc I miejsce w turnieju zajęła drużyna I ZS we Wschowie, zapewniając sobie tytuł mistrzyń powiatu i awans do zawodów rejonowych Licealiady. Następnie na parkiet wybiegli chłopcy. W pierwszym meczu także spotkały się ekipy I LO i I ZS we Wschowie i podobnie jak w przypadku dziewcząt, obie mogły i chciały zwyciężyć. Faworytem była drużyna I LO, gdyż wygrała z naszą drużyną 2:1 w Lidze . Jednak wtedy nie grali nasi liderzy trenujący na co dzień w III ligowym zespole UKS 9 Leszno – Bartek i Filip. Od mocnego uderzenia rozpoczęli siatkarze I ZS. Silnymi atakami i dobrą grą w przyjęciu i obronie zyskali przewagę kilku punktów. Później do głosu doszła drużyna I LO , jednak set kończy się wygraną I ZS 25: 18. W drugim secie sytuacja uległa zmianie. Goście z I LO zaczęli grać odważnie, a gospodarze popełniali błędy w zagrywce i organizacji ataku. Drugi set dla I LO 25:17. Teraz o I miejscu i możliwości reprezentowania powiatu wschowskiego w zawodach rejonowych miał decydować tie breack grany do 15 punktów. Lepiej rozpoczynają goście. Prowadzą 3:0, a przy zmianie stron 8:6. Jednak siatkarze z I ZS pokazują pazur. Ambicją odrabiają stratę. Podczas przerwy na żądanie trenera , uspokajają nerwy. Później poprawiają przyjęcie zagrywki, dokładnie wystawiają i kończą ataki. Decydujący set kończy się zwycięstwem I ZS 15:12 , a mecz wynikiem 2:1. Horror, ale zakończony sukcesem. I miejsce i awans, gdyż w kolejnych meczach I LO i I ZS wygrywają mecze z ZSP w Sławie. W zawodach rejonowych poprzeczka będzie zawieszona wyżej, gdyż większość zawodników z Nowej Soli, Żagania czy Lubska to zawodnicy klubowi. Jednak i tę rundę zespół postara się przejść, awansując do półfinału województwa podobnie jak w roku ubiegłym. I Zespół Szkół reprezentowali: Dziewczęta: Marika Kubska, Anna Okupnik, Paulina Klem, Daria Pierzchała, Anita Winiarska, Aleksandra Dubniewska, Klaudia Fórmanek, Aleksandra Kasztelan, Anna Kościelak, Kamila Bachur, Klaudia Grochowa. Chłopcy: Bartosz Gadkowski, Filip Wrotkowski, Maciej Bąkiewicz, Dominik Dembny, Miłosz Majchrzak, Dominik Bieleń, Oskar Końko, Piotr Szura, Bartosz Szwarc, Paweł Grys, Marcel Oborski, Mateusz Techman. Opiekunem drużyn był Mariusz Wrotkowski. (tekst/foto: I ZS)