Z czego powstaje miód?
Miód pozyskiwany może być dosłownie z setek różnych gatunków roślin. Bylin, jednorocznych, krzewów, krzewinek, drzew. Roślin specjalnie hodowanych dla pszczół, jak i dziko rosnących, wręcz tak zwanych chwastów. W powszechnym mniemaniu by powstał miód, pszczoła musi oblecieć kwiaty, zebrać nektar i pyłek, które zanosi do ula. Jest to jak najbardziej prawdą, jeśli chodzi o miód nektarowy. Nie jest to jednak jedyny jego rodzaj.
Bardziej rzadkim, trudniejszym w pozyskaniu, pracochłonnym i nieprzewidywalnym jest tak zwany miód spadziowy. Dlaczego nieprzewidywalnym? Bo nie jest on pozyskiwany z nektaru, nie jest związany z kwitnieniem roślin, wymaga specyficznych warunków pogodowych i... owadów. Mowa tu o mszycach i pluskwiakach, które żywią się sokiem roślin, zresztą nieraz w stopniu tak zachłannym, że powodują straty w uprawach. Po ich żerowaniu na liściach i igłach drzew pozostać mogą malutkie krople, których nazwa to spadź, albo też rosa miodowa. Słodkie, jak sama nazwa wskazuje, są przysmakiem między innymi mrówek. Zbierają je też pszczoły, wytwarzając z nich właśnie miód spadziowy. Tego raczej nie można znaleźć na półkach popularnych marketów, jednak w specjalizowanych sklepach z miodem naturalnym, jak https://www.miod.pl/, jest on oczywiście dostępny.
Prócz dwóch powyższych spotykane są również miody będące ich połączeniem, jak na przykład nektarowo-spadziowy miód leśny. Sposób pozyskania miodu nie jest jedyną między nimi różnicą – ta występuje także w składzie, a co za tym idzie, we właściwościach.
Czym wyróżnia się miód spadziowy?
Na wstępie zaznaczmy, że może on pochodzić ze spadzi z drzew iglastych (min. świerk, jodła) albo liściastych (min. lipa, topola, akacja). Nie ma więc jednoznacznie ustalonego składu, zapachu ani nawet koloru, który za sprawą pozostałości chlorofilu może nawet wpadać w zieleń.
Na pewno jednak cechą wyróżniającą jest duże stężenie fenoli i flawonoidów, a także zawartość makro- i mikroelementów wyższa niż w przypadku miodów nektarowych. Przewyższa je on również jeśli chodzi o udział aminokwasów i białek. To właśnie duży udział enzymów i bardzo szeroki skład (w tym tak rzadkie pierwiastki jak srebro czy molibden) sprawia, że jest uważany za tak bardzo wartościowy środek prozdrowotny, a może wręcz leczniczy.
Dlatego osobom pragnącym wzmocnić odporność na pewno można miód spadziowy, na przykład dostępny w sklepie internetowym https://www.miod.pl/miod-spadziowy/ bez wątpienia polecić. Jego działanie jest bardzo szerokie, obejmuje układ krwionośny, moczowy, pokarmowy, nerki, wątrobę, skórę, stawy... W zasadzie całe ciało....
No i oczywiście nie sposób zapomnieć o nim podczas jakże typowych dolegliwości związanych z okresem jesienno – zimowym. Łagodzi kaszel i podrażnienia, działa wykrztuśnie. Od pokoleń używany jest w klasycznym połączeniu z ciepłym mlekiem, by leczyć przeziębienia, grypę, infekcje dróg oddechowych.
Miód spadziowy, ze względu na właściwości, ale także smak, zaliczany jest do miodów szlachetnych, królewskich. I jest bez wątpienia wart tego miana.