TworzymyGłos Regionu

reklama

Minister wydał decyzję, konserwator się nie mylił

Wtorek, 14 lutego 2017 o 09:13, aktualizacja Poniedziałek, 20 lutego 2017 o 14:03, autor: 33
Minister wydał decyzję, konserwator się nie mylił

Kilka miesięcy temu we Wschowie głośno było o budynku po byłym kinie Hel. Inwestor zwrócił się do Lubuskiego Konserwatora Zabytków o pozwolenie na wyburzenie budynku, w związku z tym Konserwator zwrócił się do Narodowego Instytu Dziedzictwa o opinię na ten temat. NID w efekcie uznał, że budynek warto objąć ochroną konserwatorską. W tym samym czasie wpłynął wniosek Stowarzyszenia Czas A.R.T. o wpisanie budynku do rejestrów zabytków. Konserwator po zebraniu opinii, przychylił się do prośby stowarzyszenia, a inwestor odwołał się od tej decyzji do ministra kultury. 

Kino Hel swoją działalność zakończyło w 2008 roku, od tego czasu w budynku przy ul. Głogowskiej sporadycznie odbywały się seanse filmowe, a gmina starała się sprzedać ten obiekt. Ostatecznie udało się tego dokonać w 2015 roku za ponad 300 tysięcy złotych. Nowy właściciel miał zamiar wyburzyć istniejący budynek i postawić w tym miejscu nową galerię handlową. Z racji, że obiekt znajduję się w obszarze chronionego krajobrazu, wystąpił on o pozwolenie na rozbiórkę do Lubuskiego Konserwatora Zabytków. Gdy informacja o tym fakcie wypłynęła do opinii publicznej Stowarzyszenie Czas A.R.T. zdecydowało się wystąpić z wnioskiem o wpisanie budynku do rejestru zabytków, aby zapobiec jego wyburzeniu. Po zgromadzeniu materiału źródłowego, w tym opinii Narodowego Instytutu Dziedzictwa, konserwator zdecydował się przychylić do wniosku stowarzyszenia. Takie rozwiązanie było sprzeczne z planami właściciela, więc zdecydował się on zaskarżyć decyzję konserwatora do ministra kultury. W międzyczasie wiceburmistrz Miłosz Czopek starał się przekonać radnych do odkupienia od inwestora budynku, tłumacząc takie zachowanie etyką biznesową i próbą pokazania, że gmina to solidny i rzetelny partner w relacjach biznesowych. Starania te okazały się bezskuteczne. Również bezskuteczne okazało się odwołanie od decyzji konserwatora do ministra kultury, gdyż ten podtrzymał decyzję Lubuskiego Konserwatora Zabytków. Oto co możemy przeczytać w uzasadnieniu tej decyzji.

"Wobec niebudzącego wątpliwości ustalenia i wskazania przez Lubuskiego wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wartości zabytkowej omawianego budynku dawnego kina przy ul. Głogowskiej 8 we Wschowie, organ drugiej instancji uznał za zasadne i konieczne wpisanie go do rejestru zabytków, z uwagi na potrzebę ochrony tego obiektu w dobrze pojętym interesie społecznym, zachowania dziedzictwa historycznego i kulturowego miasta Wschowa dla przyszłych pokoleń”.

Właściciel może jeszcze odwołać się od decyzji ministra do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie, w terminie 30 dni od otrzymania decyzji. W załączniku zamieszczamy pełną decyzję ministra kultury.

(red)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (33)

avatar

avatar
~Ada
14.02.2017 10:00

Z jednej strony to nie ładnie zachowało się stowarzyszenie wobec inwestora ,a z drugiej strony po co w wschowie nowa galeria nie lepiej odrestaurować i otworzyć nowe kino którego brakuje w tym mieście

avatar
~werka
14.02.2017 10:02

Tak tylko Polska potrafi a inwestor wkręcony w kozi róg i teraz Gmina zapłaci inwestorowi odszkodowanie bo oczywiście się należy i z pewnością o podwójnej wartości ze względu na czas inwestycji który został przełożony ze względów, toku sprawy który trwa już długi czas i znowu Gmina dostanie po tyłku bo skasowała 300.000 a będzie musiała inwestorowi oddać 600.000 , brawo jak się coś sprzedaje to trzeba wiedzieć co się sprzedaje albo przekształca !!!

avatar
~teresa
14.02.2017 10:05

W tym mieście to tylko otworzyć Dom spokojnej starości bo młodzi ludzie nie chcą tu być a starzy muszą więc to kino czy galeria to nie na tym rejonie bo tu sama bieda i pijaki a w całości patologia!

avatar
~Mieszkaniec
14.02.2017 10:09

Gmina jest bogata więc dlaczego nie! a dla inwestora dobry interes bo tylko obrót gotówki nastąpił a wraca z nawiązką a kino stoi i będzie stało kolejnych 20 lat , to będzie kino dla szczurów ale takie atrakcje też są potrzebne w mieście Wschowa!

avatar
~Rcy
14.02.2017 10:53

Proszę zatem więcej nie pisać ze nie ma pieniędzy na szkoły jeżeli pieniądze są na takie błędy, te i inne.

avatar
~Wyborca
14.02.2017 11:07

Pieniądze są również na kosmiczne płace dla burmistrzów , więc może szanowna rada by tak zaproponowała obniżenie wynagrodzenie p. Patalas ?

avatar
~Obserwator
14.02.2017 11:12

Co to za bzdury wypisujecie ! że inwestor miał postawić nową galerię handlową na miejscu wyburzonego kina ! . Czy ktoś tu zadał sobie podstawowe pytanie co z drogami dojazdowymi dla klientów i służb miejskich . Niby jak one miałoby przebiegać jak jest już rondo 30 metrów dalej wybudowane . Kto niby miał wydać zezwolenie na taką inwestycję z pogwałceniem zasad bezpieczeństwa ? . Zawsze tak jest że jak coś nie pomyśli władz to ile to społeczeństwo nie straciło i ile by można stworzyć miejsc pracy. Totalna bzdura nic by tam nie powstało przy takim rozwiązaniu komunikacyjnym ! .Tego przysłowiowego " inwestora " nie byłoby stać nawet na same plany przebudowy ronda a co dopiero mówić o samym przebudowie ronda i ciągu komunikacyjnym . To miejsce jest źle usytuowane na taką " galerie " bo jest pozbawiona parkingu dla samochodów , a jak wiadomo nie od dziś ten dobrze prosperuje kto ma duży parking . Wielka prośba do burmistrzów nie ściemniajcie ludzi tymi opowiastkami o tej " galerii " . To się kupy nie trzyma a pokazuje waszą hipokryzję i zakłamanie . Podejrzewam że tą historyjkę o tej " galerii " przykrywacie waszą nieudolność i brak pomysłów na dalsze rządzenie .

avatar
~Ciekawski
14.02.2017 11:21

Czekamy aż się zawali bo nikt właściciela nie zmusi do przebudowy jakie narzuci konserwator

avatar
~RÓŻA
14.02.2017 12:19

ŚMIECHU WARTE ZABYTEK , A CZEMU NIKT NIE PROTESTOWAŁ JAK BURZYLI PRAWDZIWY ZABYTEK CUKROWNIE.

avatar
~CD. Do Róża
14.02.2017 13:59

Tak to racja, a przed cukrownia piękny pałacyk z parkiem i fontanną (były tam unikalne okazy zdrowych drzew) KONSERWATOR nie orientuje się w terenie i zezwolił na postawienie .,tandetnych bunkrow CZYNSZOWYCH . SŁOWIKI PRZESTAŁY W TEJ CZĘŚCI MIASTA ŚPIEWAĆ (tam gniazdowaly od lat)

avatar
~do Róży
14.02.2017 15:05

I może właśnie dlatego powinny działać takie stowarzyszenia, które może czasami coś uratują przed zakusami lepszych lub gorszych "biznesmenów"...

14.02.2017 19:17

Wolałbym żeby o tym czy coś jest zabytkiem czy nim nie jest decydowali eksperci, a nie osoby nie odróżniające witrażu od kamuflażu.Dla których największym przeżyciem etyczno -duchowym jest oglądanie programów "Rolnik szuka żony "

avatar
~do werki
14.02.2017 19:21

Procedura sprzedaży była ok., wpis do rejestru zabytków nastąpił już PO transakcji. Czytanie ze zrozumieniem się kłania!

avatar
~Widz
14.02.2017 19:46

Do komentarza "do widz" :) Polska edukacja ma wiele pracy :) czytanie ze zrozumieniem :D :D Dziś mam ubaw z drużyny czopkistów. Dali d.... na całej lini. Czy byłby zabytkiem czy nie i tak budynek podlegal ochronie :D :D Niech inwestor w końcu powie Czopkowi i Dance dowodzenia. Doradców ma pożal się Boże :D :D Lachera , zrób tam kino, galerie ... co tam chcesz i nie patrz na te upadające gwiazdy ratusza. Swoją inwestycją masz szansę w tym mieście, a tamci ... :D :D :D

avatar
~Prawdziwy patriota Polak katolik, co za Polskę życie by oddał
14.02.2017 22:25

Mamy tutaj do czynienia z manipulacją. Takimi bzdetami jak to kino chcą odciągnąć naszą uwagę od spraw prawdziwie ważnych. Może zamiast stowarzyszeń chroniących budynki, stworzymy stowarzyszenie, którego będzie domagało się odzyskania wraku Tupolewa? To jest sprawa ważna!

avatar
~Bb
14.02.2017 22:54

Juz chyba calkiem kogos pogielo kino hel zabytek smiech zwykly najzwyklejszy budynek a nie zabytek.a pozatym ruina i nic pozatym zachwile sie rozpadnie i cale szczescie bo psuje wizerunek wschowy tylko.zreszta jak i szkola muzyczna i to jest zabytek i za to wkoncu powinni sie zabrac wziasc kase za kino hel i wyremontowac szkole muzyczna.

avatar
~do ~Prawdziwy patriota Polak katolik, co za Polskę życie by oddał
14.02.2017 22:57

No i tym wybitnie inteligentnym wpisem skutecznie zakończyłeś dyskusję .

avatar
~Prawdziwy patriota Polak katolik, co za Polskę życie by oddał
14.02.2017 23:14

Nie chodzi mi o kończenie dyskusji. Ja chcę tylko, żeby Polska prawdziwie wstała z kolan i znów była od morza do morza. A poznanie prawdy o tym, kto zabił naszego największego prezydenta jest bardzo ważne.

avatar
~qwerty
15.02.2017 06:55

Ciekaw jestem jakie fundusze przeznaczy konserwator lub minister na ratowanie tej perły architektonicznej.

avatar
~do qwerty
15.02.2017 09:59

Wszystkie takie fundusze posiadane przez konserwatora są przeznaczane na obiekty sakralne...

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl