W ramach projektu ZWiK planuje zmodernizować sieci kanalizacyjne i wodociągowe na całym obszarze aglomeracji. W jej skład wchodzą miejscowości Tarnów Jezierny, Głuchów, Tarnówek, Kuźnica Głogowska, Myszyniec, Radzyń, Lipinki, Krążkowo, Sława, Lubogoszcz, Gola, Krępina, Lubiatów, Wróblów i Śmieszkowo. Celem jest poprawa jakości życia mieszkańców aglomeracji sławskiej dzięki budowie infrastruktury, która udostępni wysokiej jakości wody pitną. Prócz tego wzrośnie poziom ochrony wód powierzchniowych i podziemnych tego regionu. Inwestycja opiewać będzie na prawie 130 milionów złotych, z czego 68 milionów ZWiK uzyska z dotacji.
- Dzisiaj, dokładnie o godzinie 12.34 dostaliśmy informacje z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, że projekt w sprawie uzbrojenia aglomeracji Sława uzyskał pozytywną opinie. W ciągu 60 dni podpiszemy umowę. Przypomnę występowaliśmy o 68 milionów złotych dotacji i pewnie taką dotację będziemy mieli zapisaną – mówił prezes ZWiK- Jaka będzie ostateczna kwota dotacji zależy od cen uzyskanych w przetargach, ale mogę z tego miejsca powiedzieć, że ponad trzy lata wysiłku zakończyły się decyzją pozytywną.
Zwracając uwagę na konkrety planuje się budowę nowej oczyszczalni ścieków w Krążkowie oraz sieci kanalizacyjnych we wsiach i przysiółkach: Krążkowo, Lipinki, Radzyń, Kuźnica Głogowska, Głuchów, Tarnówek, Myszyniec, Tarnów Jezierny. Wybudowane zostanie prawie 62 km sieci, 35 przepompowni i lokalnych punktów tłocznych. Prócz tego zmodernizowana i rozbudowana ma zostać oczyszczalnia ścieków w Sławie, a wraz z tym budowa kompletnej sieci kanalizacyjnej w pozostałych miejscowościach aglomeracji sławskiej. Stanowić to będzie kolejne 23 km sieci i 5 nowych przepompowni ścieków. Rozbudowie ulegnie również sieć wodociągowa, poprzez budowę nowych rurociągów dosyłowych i sieci wodociągowych w miejscowościach Kuźnica Głogowska, Tarnówek, Głuchów, Tarnów Jezierny, Myszyniec i Radzyń. Dodatkowo w Kuźnicy Głogowskiej planowane jest wybudowanie stacji uzdatniania wody. Pierwsze łopaty mają zostać wbite w ziemię w 2018 roku, a prace zakończyć się mają 5 lat później.
(olek)