TworzymyGłos Regionu

Mieszkańcy Tylewic skarżą się na stan drogi. Najpierw kanalizacja, potem remont

Poniedziałek, 05 grudnia 2016 o 16:41, aktualizacja Czwartek, 08 grudnia 2016 o 09:27, autor: 23 4348
Mieszkańcy Tylewic skarżą się na stan drogi. Najpierw kanalizacja, potem remont

Maria Frąckowiak, sołtyska Tylewic, w imieniu mieszkańców wsi dopytuje o przebudowę drogi, która biegnie równolegle do drogi wojewódzkiej (na zdjęciu pod artykułem, na północ od zaznaczonej na zdjęciu drogi wojewódzkiej). Jak mówi sołtys środki przeznaczone w budżecie na sporządzenie projektu w 2015 roku, zostały wstrzymane, miały pojawić się w 2016 roku, ale jest już grudzień, a droga nadal nie jest zrobiona. Zastępca burmistrza Wschowy Miłosz Czopek przekonuje, że drogę można zrobić dopiero wtedy, kiedy zostanie położona kanalizacja. Nie wcześniej.

Zdaniem sołtyski Tylewic droga jest w opłakanym stanie.

- W samochodach psują się zawieszenia i amortyzatory - mówi Maria Frąckowiak - mieszkańcy są zbulwersowani, ponieważ płacą podatki i nic z tego nie mają. Z rozmów mieszkańców wynika, że za remonty samochodów, będą brali faktury, a następnie złożą wniosek do ubezpieczyciela po odszkodowanie.

Wiceburmistrz Miłosz Czopek przypomina z kolei, że w spotkaniach wiejskich, w jakich uczestniczył, tłumaczył, że przebudowa drogi przed położeniem kanalizacji nie jest dobrym rozwiązaniem. Z tego, co mówił wiceburmistrz wynika, że remont drogi wojewódzkiej jest planowany na początek 2018 roku. Wtedy też zostanie położona tam kanalizacja, a przy okazji dotrze ona do osób, które mieszkają przy drodze, o którą upomina się pani sołtys i dopiero wtedy można myśleć o przebudowie tej drogi.

Maria Frąckowiak dopytywała o szczegóły, czy w związku z tym można liczyć, że droga zostanie wyremontowana w 2018 roku?

- Nie mogę mówić o terminach, bo nie wiem kiedy zostanie ogłoszony konkurs na dofinansowanie - tłumaczył wiceburmistrz - nie wiem kiedy Zarząd Dróg Wojewódzkich wywiąże się z umowy, a przypominam, że przez trzy lata wydawało się, że projekt drogi wojewódzkiej za chwilę powstanie, a kiedy zaczęliśmy się temu dokładnie przyglądać, to okazało się, że żadnego projektu nie ma. Teraz dopiero okazuje się, że dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich jest w trakcie organizowania nowego przetargu.

Jak więc wynika z wypowiedzi wiceburmistrza, remont drogi w Tylewicach, która biegnie równolegle do drogi wojewódzkiej, jest uzależniony od przebudowy drogi wojewódzkiej, a wcześniej od wybudowania kanalizacji.

(rak/foto: martyna)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (23)

avatar

avatar
~lipa
05.12.2016 18:14

trzeba było o drogę wcześniej zabiegać a nie pilnować wysypiska

avatar
~tylewidz
05.12.2016 18:18

No to do jasnej cholery po co nam taki burmistrz . On nie wie kiedy się rozpocznie remont , nie wie kiedy zostanie ogłoszony konkurs na dofinansowanie . On nic nie wie ale dobrze wie kiedy jemu pobory wpłyną na jego konto . W takim razie po co nam burmistrz jak on nic nie wie . Szkoda że ten remont drogi nie jest uzależniony od stopienia pokrywy lodowej na Antarktydzie wtedy by była jakaś nadzieja . Zacznij pan się interesować robotą którą jeszcze pan ją masz ! . Nikt na siłę nie zmuszał pana do ratusza jak pan nic nie wiesz i nie potrafisz wykonać szybko i dokładnie . Oszczędź sobie wstydu i ustąp następcy będą skuteczniejsi i o wiele tańsi w utrzymaniu tego gniazda żmij .

avatar
~mieszkaniec
05.12.2016 20:32

Mogla zajac sie drogom a nie jak jej kazali grabkowcy robic afere ze smietniskiem miala by kase na droge .Teraz slyszalem ze jest delikatna i pokorna dla pani burmistrz bo coreczka do pracy ma wrucic , (...) ja naniom jako soltysa napewno nie zaglosuje

avatar
~do .kom.2
05.12.2016 20:34

Nastepny oderwany od koryta ryczy

avatar
~Agnieszka K.
05.12.2016 20:40

To ja rozumiem ,że wyrównać też się nie da tej drogi dwa razy do roku co pan za brednie wygaduje wstyd aby osoba prywatna z dobrego serca wykonywała w czynie społecznym za Was tą pracę!!!!!!!!

avatar
~agness
05.12.2016 20:45

Proponuję protest pod ratuszem od razu się pieniądze znajdą

avatar
~kaja
05.12.2016 21:36

przecież to kobieta jest burmistrzem ale masz rozeznanie

avatar
~Do mieszkaniec
05.12.2016 21:55

To może sam wystartuj w wyborach na sołtysa. Jest to najlepszy sołtys jakiego miały Tylewice.

avatar
~Do Kaja
06.12.2016 09:41

Dla mnie nie ma znaczenia czy ona jest kobietą , dla mnie może być nawet ono . Ważne czy sprawdza się jako burmistrz . A tutaj wyraźnie widać że to był poroniony pomysł sadzając taką osobę na burmistrza . Jak można ludziom mówić że tego nie wie i tamtego też nie wie . Cała jej dotychczasowa kadencja upływa na takich wymówkach , kłótniach ,zemście i insynuacjach . Ona jedno wie i wiedziała jak sobie załatwić wysokie wynagrodzenie i załatwić zatrudnienie swojej rodzinie i swoim znajomym . To ona doskonale wie ale żeby coś załatwić dla ludzi z obiecanek przedwyborczych to ona nic nie wie . Do póki ona jest w ratuszu to porzućmy wszelką nadzieję że coś pozytywnego zostanie załatwione , to trzeba przeczekać i obchodzić się jak z śmierdzącym jajkiem , najlepiej nie ruszać bo smród zostanie na dłuższy czas w tym przysłowiowym kurniku .

avatar
~Xd
06.12.2016 14:04

Te komentarze..... xD

avatar
~łozo
06.12.2016 16:46

Kobieto, Ty jako sołtys to weś się za chodnik we wiosce... Tylewice to jedyna wieś w gminie gdzie chodnika nie ma! A ludzie tam często spacerują i jest bardzo niebezpiecznie! A Pani zajmuje się jakąś boczną drogą i gada głupoty że auto się zepsuło! Ciekawe co Pani powie jak będzie wypadek z udziałem pieszego! Auto to rzecz nabyta a zdrowie lub życie ludzkie jest bardziej wartościowsze jak jakaś żarówka w samochodzie! Chyba że Pani uważa inaczej! Bo ta droga prowadzi do Pani to trzeba ją zrobić!

avatar
~były mieszkaniec
06.12.2016 17:08

Co wy za bzdury gadacie... to jedyny sołtys który robi wiele dla mieszkańców, chodź 1 osoba nie jest w stanie wszystkiego zrobić, co 1 kobieta może zrobić z takimi nie równościami. Nie wspomnę o chodniku który od ilu lat jest obiecywany, będąc małą dziewczynką wracając do domu bez chodnika, dziś jestem dorosła a chodnika jak nie ma tak nie ma... A po za tym może inne wioski się zgodzą na zrobienie w swoim lesie wysypiska, to nic przyjemnego wasze śmieci było zwożone do Tylewickiego lasu wam to jakoś nie przeszkadzało. Pani sołtys robi tyle ile może, ale sama jest jak ziarnko w morzu. Po za tym, Wstyd dla mieszkańca co nie szanuje własnego Sołtysa, sam nic nie robi a wytykać to potrafi.

avatar
~Do lozo
06.12.2016 18:15

A pomyslales jeśli coś się stanie któremu z mieszkańców to karetka tam nie dojedzie przejedź tam swoim samochodem potem komentuj

avatar
~Do łozo
06.12.2016 18:57

Odpowiem tobie w krótkich słowach ty puknij się w łeb . Tak to osoba pełniąca najwyższe stanowiska w ratuszu odpowiada na głupie pytania . Droga i pas drogowy należy do zarządcy drogi i tobie oraz sołtysowej nic do tego ,co najwyżej możesz pozbierać śmieci .

avatar
~mieszkaniec
06.12.2016 21:12

Tyle telefonów co wykonłla Pani sołtys to nie wykonał nikt,wiec trochę szacunku ,to nie jest takie proste zbudowć chodnik.Te wszystkie działania Pani słtys i Pani Koli to już ruszyło .Dajmy im jeszcze trochę czasu .Wszystko maja pod kontrolą a odnosnie śmietniska i śmieci to nie Pni sołtys rozpoczęłła wojnę tylko przedsiebiorcy z Tylewic bo nie dostali zgody na otwarcie żwirowni i dlatego się chcieli zemścić na Pani burmistrz

avatar
~Zainteresowany
07.12.2016 18:22

W gminie Wschowa wszystkie drogi wojewódzkie traktowane są po macoszemu przez Zarząd Dróg Wojewódzkich -np. droga Wschowa -Tylewice - Wygnańczyce; Wschowa - Nowa Wieś - Lgiń tylko koleiny i brak jakichkolwiek robót a popatrzmy na Sławę znowu nowe chodniki w kierunku Nowej Soli czy Konotopu o drogach nie wspomnę...I jak oni to robią...

avatar
~michał
07.12.2016 21:58

dajcie pani sołtys medal przecież jest tak a super, żenada!!! chodnik obiecała jeszcze przed wyborami, żeby na pana grabke głosować, a tu nadal chodnika nie ma...

avatar
~ja
08.12.2016 10:10

Tak z własnego doświadczenia...nie można w urzędach grzecznie nic załatwić-to trzeba z gębą tam wpadać i to codziennie ,albo dwa razy dziennie .Zaczną drzwiami wyrzucać-to oknem wracamy!!! Tak było u nas i poskutkowało...a najlepsze były miny urzędników.....znowu przyjechali z... :-)

avatar
~do Czopka
08.12.2016 10:40

Tak jak Pan mówi panie Czopek to najpierw kanaliza. To logiczne. Dlaczego jednak nie ma kanalizy w Dębowej Łęce? Przecież robi się asfalt i chodniki a kanalizy nie ma? To jak zrobią nowy asfalt i chodniki to pan będzie to zrywał by nową kanalizę położyć? Czy może drogowcy was zaskoczyli a może Dębowa Łęka to gorszy sort i kanalizy w ogóle nie ma w planie? Cała ta paplanina tak naprawdę na pierwszy rzut logiczna jest tylko próbą zakrycia nieudolności władzy z ratusza.

avatar
~@ do Czopka
08.12.2016 11:13

Jak był u Grabki wice to w pół roku sobie drogę jednokierunkową załatwił. Natomiast ludzi ze wsi ma w głębokim poważaniu.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl