Projekt „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej aglomeracji Sława” to największa inwestycja jaka zostanie przeprowadzona na terenie naszego powiatu w całej jego historii. Zakład Wodociągów i Kanalizacja Sława otrzymał ponad 60 % procent dofinansowania do projektu, którego kosztorys opiewa na ponad 100 milionów złotych. Inwestycja swoim obszarem obejmie teren aglomeracji Sławy, w skład, której wchodzą miejscowości: Sława, Radzyń, Kuźnica Głogowska, Tarnów Jezierny, Lipinki, Krążkowo, Lubiatów, Lubogoszcz, Wróblów, Śmieszkowo, Gola, Myszyniec, Tarnówek, Głóchów, Krępina. Mieszkańcy Krzepielowa dziwią się, że ich wieś oraz Stare Strącze nie znalazły się w granicach aglomeracji, jako jedne z największych miejscowości na terenie gminy.
- Dlaczego w planowanej inwestycji pominięto Krzepielów i Stare Strącze? Na posiedzeniach komisji wspólnych zapewniano, że miejscowości te zostaną włączone w inwestycje, a jednak tak się nie stało. W jednym z wywiadów prezes Kęs tłumaczył, że te wioski nie spełniały warunków unijnych wniosku, proszę więc o wyjaśnienie dlaczego ich nie spełniają? Jakie kryteria muszą być spełnione, aby ująć je we wniosku? – pytał radny Krzysztof Łuciów. – Krzepielów, jedna z największych miejscowości w gminie, leży tuż obok Krążkowa, praktycznie łącząc się z tą wsią i nie została podłączona pod nową oczyszczalnie ścieków. Budowa oczyszczalni ścieków w Krążkowie i pominięcie najbliższej miejscowości, z około 750 mieszkańcami, to według mnie bardzo duże przeoczenie.
Radny Krzysztof Łuciów swoje pytania przedstawiał na ostatnim posiedzeniu Rady Miejskiej w Sławie, na którym nieobecny był prezes ZWiK, Kazimierz Kęs. Odpowiedzi radnemu udzielił burmistrz Cezary Sadrakuła, zaznaczając, że pełnej odpowiedzi w formie pisemnej udzieli radnemu prezes ZWiK.
- Nie chcę już mącić w temacie tego dużego projektu, bo bardzo wiele zostało powiedziane i jeżeli pan pozwoli to zlecę panu Kęsowi, aby odpowiedzi udzielił na piśmie, którym będzie pan mógł również okazać się wobec mieszkańców. Problem dotyczył zagęszczenia mieszkańców na jeden kilometr, tak zwanych RLMów. Osiągnięcie odpowiedniego poziomu tego wskaźnika już stanowiło dla nas problem, a z Krzepielowem i Starym Strączem byłoby to niemożliwe – wyjaśniał burmistrz.
W wywiadzie jaki ukazał się na naszym portalu, można dowiedzieć się, że po zakończeniu projektu ZWiK przystąpi to podłączenia Krzepielowa i Starego Strącza do nowej oczyszczalni ścieków. Kiedy to nastąpi trudno określić, ale wydaje się, że nie szybciej niż 2024 roku.
(red.foto: Google Street View)