TworzymyGłos Regionu

reklama

Mieszkańcy Krzepielowa też chcą kanalizacji

Poniedziałek, 08 maja 2017 o 14:38, aktualizacja Piątek, 19 maja 2017 o 11:38, autor: 8
Mieszkańcy Krzepielowa też chcą kanalizacji

W gminie Sława cieszą się z uzyskanego dofinansowania na budowę kanalizacji na terenie aglomeracji Sławy. Mieszkańcy Krzepielowa zastanawiają się dlaczego ich miejscowość oraz Stare Strącze nie zostały włączone w obszar aglomeracji, a co za tym idzie, kanalizacja na razie tam nie powstanie.

Projekt  „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej aglomeracji Sława” to największa inwestycja jaka zostanie przeprowadzona na terenie naszego powiatu w całej jego historii. Zakład Wodociągów i Kanalizacja Sława otrzymał ponad 60 % procent dofinansowania do projektu, którego kosztorys opiewa na ponad 100 milionów złotych. Inwestycja swoim obszarem obejmie teren aglomeracji Sławy, w skład, której wchodzą miejscowości: Sława, Radzyń, Kuźnica Głogowska, Tarnów Jezierny, Lipinki, Krążkowo, Lubiatów, Lubogoszcz, Wróblów, Śmieszkowo, Gola, Myszyniec, Tarnówek, Głóchów, Krępina. Mieszkańcy Krzepielowa dziwią się, że ich wieś oraz Stare Strącze nie znalazły się w granicach aglomeracji, jako jedne z największych miejscowości na terenie gminy.

- Dlaczego w planowanej inwestycji pominięto Krzepielów i Stare Strącze? Na posiedzeniach komisji wspólnych zapewniano, że miejscowości te zostaną włączone w inwestycje, a jednak tak się nie stało. W jednym z wywiadów prezes Kęs tłumaczył, że te wioski nie spełniały warunków unijnych wniosku, proszę więc o wyjaśnienie dlaczego ich nie spełniają? Jakie kryteria muszą być spełnione, aby ująć je we wniosku? – pytał radny Krzysztof Łuciów. – Krzepielów, jedna z największych miejscowości w gminie, leży tuż obok Krążkowa, praktycznie łącząc się z tą wsią i nie została podłączona pod nową oczyszczalnie ścieków. Budowa oczyszczalni ścieków w Krążkowie i pominięcie najbliższej miejscowości, z około 750 mieszkańcami, to według mnie bardzo duże przeoczenie.

Radny Krzysztof Łuciów swoje pytania przedstawiał na ostatnim posiedzeniu Rady Miejskiej w Sławie, na którym nieobecny był prezes ZWiK, Kazimierz Kęs. Odpowiedzi radnemu udzielił burmistrz Cezary Sadrakuła, zaznaczając, że pełnej odpowiedzi w formie pisemnej udzieli radnemu prezes ZWiK.

- Nie chcę już mącić w temacie tego dużego projektu, bo bardzo wiele zostało powiedziane i jeżeli pan pozwoli to zlecę panu Kęsowi, aby odpowiedzi udzielił na piśmie, którym będzie pan mógł również okazać się wobec mieszkańców. Problem dotyczył zagęszczenia mieszkańców na jeden kilometr, tak zwanych RLMów. Osiągnięcie odpowiedniego poziomu tego wskaźnika już stanowiło dla nas problem, a z Krzepielowem i Starym Strączem byłoby to niemożliwe – wyjaśniał burmistrz.

W wywiadzie jaki ukazał się na naszym portalu, można dowiedzieć się, że po zakończeniu projektu ZWiK przystąpi to podłączenia Krzepielowa i Starego Strącza do nowej oczyszczalni ścieków. Kiedy to nastąpi trudno określić, ale wydaje się, że nie szybciej niż 2024 roku.

(red.foto: Google Street View)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (8)

avatar

avatar
~Mieszkaniec
08.05.2017 17:27

Jeśli została miejscowość Krzepielów pominięta w tak wielkim projekcie,niech gmina Sława w ramach rekompensaty do roku 2024 wywozi nieczystości każdego mieszkańca Krzepielowa za darmo.

avatar
~maryska4@amorki.pl
08.05.2017 18:59

tak to jest super pomysł z tym wywożeniem,a wydaje mi się że Krzepielów niczym nie odstaje od Krążkowa oraz innych miejscowości ja myślę że to jest po prostu SKANDAL tak traktować swoich mieszkańców.

avatar
~platan
11.05.2017 12:26

Mieszkańcy Przybyszowa też chcą mieć kanalizację. Przybyszów, który jest oddalony zaledwie o 2 km od oczyszczalni ścieków w Sławie, również został pominięty w tym "wspaniałym" projekcie. Gospodarka wodno-ściekowa na terenie gminy Sława jest od wielu lat prowadzona w skandaliczny sposób, jest wiele przykładów patologii w tym zakresie (zanieczyszczone jezioro sławskie, wylewające się szamba, woda z bakteriami coli). Jedne miejscowości są zawsze pomijane inne uprzywilejowane, brak zrównoważonego rozwoju na terenie gminy Sława.

avatar
~Xyz
11.05.2017 22:30

Mieszkańcy ul. Osadniczej we Wschowie też chcą kanalizacji :) :)

avatar
~ja
14.05.2017 22:27

To proszę obniżyć tzw. opłatę stałą za wodę dla mieszkańców , którzy nie mogą, chociaż chcą podłączyć się do kanalizacji. Za karę jeszcze mają płacić więcej za wodę.

avatar
~zaniepokojony
15.05.2017 09:57

Nie wiedziałem ,że taka segregacja się odbywa na terenie Naszej Gminy. To bardzo smutne i przykre. Dzielenie społeczności na gorszą i lepszą a zdzieranie ze wszystkich równo to mi pachnie bardzo brzydko. Normalnie śmierdzi szambem .

avatar
~Kiki do platan
17.05.2017 17:12

Jak tak Ci zależy na czystości jeziora to weź się sam za siebie. Dlaczego jezioro jest zanieczyszczone? To wina wszystko ludzi którzy mieszkają w pobliżu jeziora. Nieszczelne szamba, takie aby jak majniej wywozić nieczystości. A potem jak się okazuje to wody było zużyte 20m3 a w szambie do wywozi 5m3. To się pytam gdzie reszta się podziała. Sami musimy od siebie zacząć. A jak piszesz woda z bakteriami? To myślisz że z kąd one się biorą? Z powietrza czy znowu ze ścieków. Kombinujesz to pijesz wodę w bakteriami bo jak by się nie dezynfekowało wodę to przy takich nieszczelnosciach oczywiście spiecjalnych, nic się nie da zrobić. Sami od siebie musimy zacząć dbać to woda np. w jeziorze będzie czysta.

avatar
~randap
18.05.2017 07:56

Gdyby tylko zanieczyszczenia gospodarstw domowych były powodem złego stanu jeziora, mielibyśmy super czyste jezioro. Takie drobnostki nie przeszkadzają w jego systemie. Na jego stan wpływają przede wszystkim potężne środki zanieczyszczające. Zwłaszcza chemiczne. To co z natury się wydala, natura sobie z tym radzi . To co jest stworzone sztucznie, z tym jest problem. Człowiek ma żyć w zgodzie z naturą . Zamieszkujemy przepiękny rejon ziemi i trzeba to doceniać oraz umieć o niego dbać.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl