TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Metody nauki angielskiego dla dzieci i młodzieży

Czwartek, 21 grudnia 2023 o 13:56, autor: 0
Metody nauki angielskiego dla dzieci i młodzieży

Umiejętność posługiwania się językiem angielskim to nadal bardzo cenny zasób w życiu, który ułatwia między innymi podróżowanie, zgłębianie zainteresowań, poznawanie nowych ludzi i rozwój zawodowy. Rodzice, którzy zdają sobie z tego sprawę, pragną zapewnić swoim dzieciom jak najlepsze metody nauki drugiego języka. Jaki jest najskuteczniejszy sposób na to, by cieszyć się płynną rozmową po angielsku?

Metody nauki angielskiego w szkole

Większość dzieci uczących się angielskiego w szkołach ma do czynienia niestety z przestarzałą metodą nauczania, czyli gramatyczno-tłumaczeniową. Świadczyć może o tym fakt, że powstała ona aż w XIX wieku – wówczas stosowano ją do nauki greki oraz łaciny. Polega ona na uczeniu się reguł gramatycznych, skupiając się przede wszystkim na pracy z tekstem. Ponadto reguły te są tłumaczone w języku rodzimym. Sporo w niej analizowania zdań, natomiast o wiele za mało mówienia w drugim języku. Nawet pomimo dobrych ocen dzieci uczące się angielskiego w ten sposób nie posiądą naturalnej umiejętności mówienia. Zdobytą w szkole wiedzę będą musiały i tak uzupełniać po lekcjach lub uczęszczać na dodatkowe korepetycje.

Metoda Helen Doron

Naturalna metoda nauki języka angielskiego stanowi przeciwieństwo metody gramatyczno-tłumaczeniowej. Bazuje ona na wrodzonej zdolności dzieci do przyswajania i powtarzania tego, co słyszą. Najlepsze rezultaty przynosi u maluchów, ponieważ mogą one uczyć się angielskiego w ten sam sposób co języka rodzimego – bez stresu i wstydu. Jednak metoda Helen Doron jest skuteczna także w przypadku młodzieży, ponieważ zanurza uczniów w drugim języku bez możliwości porozumiewania się po polsku. Opracowała ją brytyjska specjalistka w zakresie językoznawstwa. Dziś na całym świecie znajdują się szkoły Helen Doron English, do których mogą uczęszczać dzieci od 3. miesiąca do 19. roku życia.

Metoda nauki angielskiego Helen Doron dla dzieci w wieku przedszkolnym

Niekwestionowany atut metody nauki angielskiego opracowanej przez Helen Doron stanowi dostosowanie specyfiki nauczania do aktualnej fazy rozwojowej dziecka i jego indywidualnych potrzeb. Przykładowo angielski dla zerówek realizowany w ramach kursu językowego Nat and Friends uwzględnia naturalną potrzebę ruchu u uczniów. W konsekwencji zajęcia z języka angielskiego odbywają się w ramach gier i aktywności w grupach. Dzieci uczą się poprzez zabawę, a 45-60-minutowe zajęcia mijają im bardzo szybko. Pomimo doskonałej zabawy maluchy są w stanie nauczyć się nawet 700 słówek w drugim języku.

Metoda nauki angielskiego dla nastolatków

Swoimi prawami rządzi się także nauczanie angielskiego starszych dzieci w wieku nastoletnim. Zajęcia prowadzone w szkołach Helen Doron English biorą pod uwagę ich naturalną ciekawość oraz potrzebę zadawanie pytań oraz kwestionowania oczywistości. Z tego względu lektorzy prowadzący angielski dla nastolatków są otwarci na dyskusje i stwarzają swoim uczniom bezpieczną przestrzeń na wyrażanie siebie. Ponadto motywują młodzież do samodzielnego zdobywania wiedzy w ramach poszerzania indywidualnych zainteresowań. Nastolatkowie mają możliwość nauki angielskiego między innymi poprzez słuchanie podcastów, czytanie książek czy oglądanie filmów w tym języku.

Wybierz skuteczną i przyjemną metodę nauki angielskiego dla swojego dziecka

Chociaż gramatyczno-tłumaczeniowa metoda nauki języka angielskiego jest wciąż powszechnie praktykowana, nie musisz opierać na niej edukacji swojego dziecka. Im wcześniej rozpocznie ono pozytywny kontakt z drugim językiem, tym większą łatwość i motywację odnajdzie w późniejszej nauce. Metoda Helen Doron udowadnia, że angielski to nie kolejny przedmiot szkolny, a cenny zasób w komunikacji z ludźmi całego świata. Buduje u dzieci pozytywne skojarzenia i gwarantuje możliwość zdobywania wielu innych, wartościowych zasobów w życiu. Społeczność Helen Doron English pomaga dzieciom rozwijać swoje kompetencje społeczne, uczy zdrowej rywalizacji i współpracy w grupie. Ośmiela do korzystania z języka angielskiego poza szkołą, na przykład na wakacjach, wymianach albo wycieczkach.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl