TworzymyGłos Regionu

Mentoring biznesowy – skuteczne wsparcie przedsiębiorcy

Poniedziałek, 23 stycznia 2023 o 09:34, aktualizacja Wtorek, 17 stycznia 2023 o 09:37, autor: 0 149
Mentoring biznesowy – skuteczne wsparcie przedsiębiorcy

Bez wątpienia prowadzenie mniejszego czy większego biznesu jest swego rodzaju sztuką. Aby poznać jej tajniki, warto spojrzeć na prowadzoną przez siebie działalność z innej perspektywy. I tutaj właśnie otwiera się możliwość do działania dla osoby, którą jest mentor biznesowy.  Z mentoringu biznesowego korzystają zarówno doświadczeni w kwestii prowadzenia biznesu przedsiębiorcy, jak i ci początkujący.

Bycie w miejscu wyklucza rozwój biznesu. Przedsiębiorcom potrzebna jest znajomość trendów i sukcesywne poszerzanie swojej wiedzy na temat możliwych do zastosowania narzędzi biznesowych oraz doskonalenie umiejętności komunikacji. Zdecydowanie warto też spojrzeć na swoją działalność z innej perspektywy, by dostrzec nowe szanse, ale i zagrożenia. Dostrzeżenie szans może przyczynić się nie tylko do zwiększenia poziomu satysfakcji z prowadzenia firmy, ale – przede wszystkim – przełożyć się na realne zyski – sukces w biznesie. A dostrzeżenie zagrożeń pozwoli zminimalizować ich efekty i uniknąć błędów nie do naprawienia. Takie działania w ramach rozwoju biznesu, które wpłyną pozytywnie także na życie osobiste, można przeprowadzić z mentorem biznesowym. 

 

Kim jest mentor biznesowy?

Mentor biznesowy to osoba, która – dzieląc się swoim doświadczeniem – wspiera przedsiębiorcę w codziennym działaniu. Mentor pomaga opracować odpowiednie koncepcje pozwalające rozwinąć biznes i pozbyć się dotychczasowych problemów poprzez zrozumienie źródła ich pojawienia się.  Mentor biznesowy poprzez słuchanie, stymulowanie do działania i inspirowanie jest bardzo konkretnym i znaczącym wsparciem na drodze do rozwoju każdego biznesu. Poza wsparciem mentalnym, za sprawą mentora biznesowego zyskasz także praktyczne wskazówki co do sprawdzonych działań w poszczególnych sektorach biznesu. Istotne jest również to, że mentor wspiera przedsiębiorcę, ostrzegając przed potencjalnymi błędami, które mogą wyniknąć z nie do końca trafionych decyzji. A ponieważ wiadomo, że w prowadzeniu biznesu ważna jest konsekwencja i podążanie obraną wraz z mentorem ścieżką, to zadaniem mentora jest również to, by przedsiębiorca skupiał się na swoich celach.

 

Profesjonalny mentoring biznesowy – na czym polega?

Profesjonalny mentoring biznesowy to rozwiązanie dla osób, które mają własny biznes i potrzebują wsparcia. To także pomoc w ruszeniu z miejsca, przede wszystkim w wyniku spojrzenia na własną firmę z innej perspektywy – dostrzeżenie z pozoru drobnych niuansów, które do tej pory były przeszkodą w dalszym rozwoju. Mentoring biznesowy to po prostu wielowymiarowe wsparcie przedsiębiorcy. Mentor dzieli się swoją wiedzą z mentee – czyli z osobą mentorowaną. Odbywa się to podczas regularnych sesji (proces mentoringowy), na których mentor dzieli się praktycznym doświadczeniem biznesowym (element doradztwa biznesowego) oraz pracuje nad poszerzeniem świadomości biznesowej przedsiębiorcy. Co bardzo istotne, w mentoringu biznesowym możesz skorzystać z wiedzy i doświadczeń nie tylko samego mentora. Jego doświadczenie to również suma wiedzy i doświadczeń innych osób, które mentor ma lub miał pod swoją opieką. Daje to więc niespotykaną szansę na zapoznanie się z realnymi „życiowymi przypadkami biznesowymi" i zastosowanymi rozwiązaniami. A nie od dziś wiadomo, że wiedza płynąca z wymiany doświadczeń należy do tej bardzo cennej i... najbardziej skutecznej. Nauka na błędach innych nie jest przecież niczym nowym. Mentoring uczy także znajdowania własnych rozwiązań, samodzielności i odwagi w podejmowaniu decyzji. 

Jaka jest rola mentoringu biznesowego w rozwoju firmy?

Mentoring biznesowy to przede wszystkim pobudzenie do ciągłego działania, co już przekłada się na rozwój, gdyż jak wiadomo: „kto stoi w miejscu, ten się cofa”. Mentor, pracując z mentee, przyczynia się także do rozwoju kompetencji przedsiębiorcy i do tego, że zdobywa on świadomość biznesową. A to przekłada się na przykład na umiejętność efektywnego zarządzania czasem czy kolejnością wykonywania działań – a więc usprawnia funkcjonowanie firmy. Doradztwo biznesowe w połączeniu z mentoringiem pozwalają pozbyć się w funkcjonowaniu firmy chaosu. A to on wpływa negatywnie nie tylko na rezultaty podejmowanych biznesowych działań, ale i na samopoczucie przedsiębiorcy – często staje na drodze w osiągnięciu satysfakcji z prowadzenia firmy. Mentoring biznesowy w połączeniu z mentoringiem życiowym (life mentoring), skierowanym na rozwój osobisty, pozwala poznać przedsiębiorcy jego własne ograniczenia i skutecznie je zniwelować. Dzięki temu równolegle do rozwoju biznesowego (pojawia się u mentee świadomość biznesowa) odbywa się rozwój osobisty, dzięki któremu sukces w biznesie jest łatwiejszy do osiągnięcia. 

Jak wybrać mentora biznesowego?

Rozwój biznesu nie odbywa się z dnia na dzień. W związku z tym proces mentoringowy – który nierzadko leży u jego u podstaw – też musi trwać określony czas. Musisz mieć więc świadomość, że warto korzystać ze wsparcia mentora, w którego towarzystwie po prostu dobrze się czujesz. Sesje mentoringowe będą wtedy przebiegać sprawnie i pozwolą na dotarcie do własnego umysłu. Mentor biznesowy to osoba, która oprócz własnego doświadczenia i wsparcia, oferuje także indywidualne podejście. To właśnie ono, a nie szablony, pozwalają na skuteczne poprowadzenie osoby mentorowanej. Co istotne, mentor nie musi mieć doświadczenia w branży, którą Ty prowadzisz. 

Sukces w biznesie niejednokrotnie wymaga wsparcia i jednocześnie zdystansowanego spojrzenia na sprawy bieżące, a to zapewnia współpraca z mentorem biznesowym. Warto skorzystać z takiego rozwiązania, jeśli chcemy osiągnąć sukces w biznesie, a także być spełnionym człowiekiem.

 

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

OGŁOSZENIA

dodaj ogłoszenie

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl