TworzymyGłos Regionu

reklama

Mażoretki ze Wschowy zaprotestowały na Mistrzostwach Świata.

„Każdy polski zespół był skrzywdzony”

Wtorek, 30 sierpnia 2022 o 13:17, aktualizacja Wtorek, 30 sierpnia 2022 o 13:44, autor: 18
Mażoretki ze Wschowy zaprotestowały na Mistrzostwach Świata.

Mażoretki "Finezja" Wschowa wystąpiły na Mistrzostwach Świata Federacji IAM w Opolu. Mimo medali i świetnych występów z pewnością nie zaliczą zawodów do udanych. Jak same przyznają, sposób sędziowania pozostawił wiele do życzenia. 

Stanowisko Mażoretek "Finezja Wschowa"

Wczorajszego dnia nie da opisać się w dwóch zdaniach…

Mistrzostwa Świata to dla każdej mażoretki wielkie wydarzenie. Przez 4 dni w Opolu wyprawiały się złe rzeczy. Polskie i czeskie zespoły nie miały łatwo, Pani Prezydent Federacji największe trofea oddawała węgierskim zespołom, bo są to jej zespoły. I choć takie podejście jest kontrowersyjne w sporcie mażoretkowym otwarcie mówimy, ze tak było, nie tylko my, potwierdzają to wszystkie zespoły polskie i sędziowie.

Zacznijmy od początku.

Zaznaczamy, ze przywiozłyśmy wiele medali z Mistrzostw Świata, ale patrząc na naszą konkurencję z Węgier, która bez regulaminowych choreografii i kostiumów była w tabeli wyżej serce bolało nas wszystkich. Każdy polski zespół był skrzywdzony, my zaczęłyśmy działać kiedy odjęto nam punkty w defiladzie. Początkowo powiedziano, że to przez zawracanie, co nie może mieć miejsca w defiladach. Napisałyśmy protest, którego Pani Prezydent nawet nie przeczytała, mało tego, nawet nie chciała go wziąć do ręki, zlekceważyła nas tak samo jak innych. Te punkty, które zostały odjęte zaważyły na tym, że z 3 miejsca spadłyśmy na 8 miejsce. Druga wersja naszych odjętych punktów to fragment piosenki „Kalinka” w układzie, chyba każdy trener i tancerz wie, ze choreografie tworzy się na początku sezonu, miałyśmy zmieniać muzykę ze względu na wojnę? Ale znalazła się kolejna wersja odjętych punktów, uwaga! Odjęty punkt to efekt zaplątania się batona w spódnicy W tamtym momencie już nas to śmieszyło. Nasz zaplątany baton na 3s zaważył o tym, że zespoły bez sychronu, jakichkolwiek ustawień w układzie, regulaminowych przepisów były na czołowych miejscach. Po tym dniu wiedziałyśmy, ze tak tego nie zostawimy. Podobną sytuacje miały nasze koleżanki z zespołu Lora, które wystawiły post o tym co się dzieje na Mistrzostwach. Pani Prezydent użyła szantażu, powiedziała, ze jeśli usuną ten post to dopuści je dalej do startów. One konsekwentnie stojąc przy swoim nie zostały dopuszczone, ale wyszły mimo wszystko na scenę z wielkimi owacjami. Zaraz po dziewczynach w kolejności tańczył nasz duet. Magda i Ala chciały być solidarne i tez nie wystąpiły. Po tej sytuacji kolejne starty przed nami, które były wielką niewiadomą ze względu na to, że nasz duet nie wystąpił. Pani Prezydent zgodziła się na to, żebyśmy tańczyły dalej, pod warunkiem „ze będzie spokój”. Dziewczyny zatańczyły dwie miniformacje i solówkę. Nasza Alicja z 17 startujących dostała się do finału, gdzie występowało 6 najwyżej ocenionych zawodniczek. To utrudniło sprawę i naraziło naszą solistkę na podwójny stres. Tak naprawdę byłyśmy przygotowane na to, że na koniec dnia czeka nas dyskwalifikacja. Po Ali zatańczyły dwie miniformacje. Jedna z nich uplasowała się na 4 miejscu, a druga zdobyła tytuł II vice Mistrzyń Świata. Organizatorzy zrobili nam niespodziankę, bo rozdanie nagród było przed blokiem scen zespołowych.

Sceny rozpoczęły nasze juniorki, które wytańczyły II vice Mistrzostwo Świata. A na sam koniec mistrzostw wystąpiły seniorki z naszą sceną „Squid game”. To było ryzykowne zagranie, tak naprawdę byłyśmy przygotowane na to, że czeka nas dyskwalifikacja. Włączyły się wszystkie polskie zespoły, a te nieobecne wspierały nas wirtualnie. Pani Prezydent po naszym proteście zwołała zebranie, a którym nie odpowiedziała na żadne pytanie i nie wytłumaczyła niczego. Po zebraniu odbyło się ostatnie rozdanie medali. Nasz honor nie pozwalał na to, żeby zostać i odbierać brązowe medale juniorek z uśmiechem na twarzy. Tytułu nikt nam nie zabierze, a to, co się zadziało wczoraj w Opolu mamy nadzieję, że wpłynie na Panią Prezydent i całą społeczność mażoretkową. Zawody, festiwale i mistrzostwa to piękne wydarzenia. Wszyscy uwielbiamy brać w nich udział, pracujemy ciężko cały rok na to, żeby być ocenionym w czysty sposób. Niedopuszczalne dla nas jest to, że sędziowie oceniają online, ze w naszych kategoriach są zespoły, które tańczą na ekranie (online), ze regulamin zmieniany jest na bieżąco, ze musimy prosić o rozmowy, a żeby otrzymać odpowiedz trzeba płacić, ze osoba na takim stanowisku zmienia punkty, a sędziowie za stołem ocierają łzy z bezsilności zamiast skupić się na rzetelnej ocenie. Jest nam wstyd, że takie coś miało miejsce właśnie w Polsce, że impreza na taką skalę okazała się jednym wielkim oszustwem.

Jesteśmy bardzo dumni, z naszych Finezjanek. Za to, że pięknie reprezentowały nasz kraj, a na koniec zdecydowały się poświecić choroegrafię, żeby pokazać, że nie damy się tak traktować. Na zebraniu, które Pani Prezydent zorganizowała po naszym proteście zarzuciła trenerom, że to zagranie było niewychowawcze i nie powinniśmy wciągać w to zawodniczek, ale kiedy 20-letnie dziewczyny płaczą z powodu niesprawiedliwości, która jest jawnie pokazana to jakiekolwiek tłumaczenia nie mają większego sensu.

Sezon 2021/2022 dla nas się zakończył!


Na wysokości zadania stanęli rodzice zawodniczek. Wspólnymi siłami przygotowali powitanie, na które choć na chwilę pozwoliło Finezjakom zapomnieć o wydarzeniach z Opola.

 


Swoje stanowisko wydało również Stowarzyszenie Mażoretek Polskich:

Trenerzy, tancerki, rodzice oraz prezes wyrażają oburzenie sposobem przeprowadzenia konkursu o tak dużej randze, jaką są Mistrzostwa Świata.

-skład sędziowski zdominowany był przez Węgierki, co na imprezie międzynarodowej nie jest dopuszczalne i zrodziło wiele wątpliwości co do rzetelnej oceny.

- prezentacje on-line w czasie nierzeczywistym. Nagrania dostarczone przez konkurentów były fatalnej jakości i ani sędziowie, ani publiczność nie była w stanie przeanalizować choreografii.

Oceny za prezentacje online zostały przygotowane przez inny skład sędziowski , w składzie którego zasiedli sędziowie on line

Oveny zostały wprowadzone przez jedną z sędzin węgierskich.

Do finału w kategorii solo New mace senior dostały się prezentację nagrane. Finał nie odbył się. Decyzją pani Prezydent nagrody zostały przyznane na podstawie prezentacji z półfinału.

Publiczność, trenerzy, zawodnicy obserwowali przepisywanie gotowych ocen za prezentacje on line.

Polscy trenerzy poprosili o spotkanie i wyjaśnienie wątpliwości. Zrobili to drogą oficjalną składając prośbę do Prezesa Stowarzyszenia. Pani prezydent odmówiła spotkania.

Protest złożony przez jedną z tancerek został opłacony, rozpatrzony na niekorzyść tancerki.

Publikacja w Internecie spowodowała decyzję o dyskwalifikacji. Warunkiem dalszego startu miało być usunięcie spornego posta, co zespół odebrał jako szantaż.

Na chwilę przed prezentacją tancerki dostały informację o skreśleniu z listy startujących.

Na rozmowę z Polską delegacją Pani prezydent zdecydowała się dopiero, kiedy zespół Finezja poświęcając swoją choreografię zaprotestował na scenie przeciw takiemu postępowaniu i traktowaniu zespołów Polskich.

W imieniu Polskich trenerów głos zabrała jedna z Pań, jednak nie dostała odpowiedzi na nurtujące pytania.

Pokłosiem sytuacji jest oficjalne stanowisko Stowarzyszenia Mażoretek Polskich Rozwoju Kultury i Sportu o zakończeniu współpracy z Federacją I am.

Orientacyjna ilość zgłoszonych prezentacji:

Polska

Czechy

Ukraina

Węgry

RPA online

Chorwacja online

Francja online

Sędziowie online: Węgry, Francja, Chorwacja.

Rywalizacja na zawodach rangi mistrzostw świata musi być przejrzysta w regulaminie, systemie ocen.

Oficjalne pismo z decyzją o zakończeniu współpracy zostanie wysłane do przedstawicieli Federacji w najbliższych dniach.

Polska organizacja stoi na stanowisku, wykreślenie z list startowych zawodniczek zespołu Lora było krokie., który był nie dopuszczalny.

Zespół opłacił wszystkie wymagane opłaty startowe.

Nie naruszył przepisów prawa, a w Internecie opublikował oficjalne stanowisko prezesa federacji I AM

Źródło: Mażoretki Finezja Wschowa, Stowarzyszenie Mażoretek Polskich

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (18)

avatar

avatar
~.......
30.08.2022 15:43

Bardzo mi przykro drogie dziewczyny,panie.

avatar
~wschowianin
30.08.2022 19:49

Były na tych zawodach słabe, więc po co protest.

avatar
~Janek
31.08.2022 00:43

Dokładnie, wkręcić dzieciom w głowy jakie to są dobre a zawody je zweryfikowały to teraz muszą znaleźć wymówkę.

avatar
~do pseudo wschowainin
31.08.2022 09:09

Ale z Ciebie fi.. Pojedz na mistrzostwa w czymkolwiek a potem się wypowiadaj... Ręce opadają nie ma to jak wspierać swoich Ty pseudo "wschowianinie"

avatar
~.
31.08.2022 10:04

Przeczytaj artykuł najpierw, później wypowiadaj się

avatar
~Gość
31.08.2022 10:38

Nie ma to jak "eksperci", którzy nie znając sytuacji dają sobie prawo do wypowiadania się i krzywdzenia swoimi bzdurnymi wypowiedziami. Tak się składa, że mażoretki z Finezji zdobyły na tych mistrzostwach 11 medali i zespołowo, i w duetach, i solo. Czy to oznacza, że były takie słabe jak szanowni wschowianin i Janek twierdzą? Tak, rzeczywiście słabe wyniki, 11 medali, 22 miejsca w TOP10. Tak, zawody zweryfikowały, że mażoretki Finezja to najwyższa jakość, wysoki poziom i czołówka na arenie międzynarodowej. A teraz jedź jeden z drugim na takie mistrzostwa za rok, zobaczymy jak wasze umiejętności zostaną zweryfikowane. Powodzenia!

avatar
~As
31.08.2022 12:01

Jak słabe? A czytałeś ile medali zdobyły??? I nie chodzi w proteście o grupę Finezji tylko o inne grupy które zostały potraktowane nie sprawiedliwie.

avatar
~Autorka
31.08.2022 12:05

Byłeś? Widziałeś?

avatar
~Wschowianka
31.08.2022 17:18

Protest dotyczył Polskich zespołów bo nikt się nie odważył tylko Finezja .Poświęciły cały rok ciężkiej pracy aby godnie reprezentować Polskę a słabe jest to co piszą ludzie którzy nie robią nic i się wypowiadaja

avatar
~Malinka
31.08.2022 11:16

Chciałabym odnieść się to tych wszystkich złośliwych komentarzy typu "były słabe...." czytajcie barany ze zrozumieniem powyższy artykuł ! Nie chodzi o to, że zajęły ostatnie miejsce i się obraziły. Wywalczyły miejsca na podium i to nie jedno. Mogły wziąć puchary i pojechać do domu, ale zawalczyły o sprawiedliwe oceny dla polskich i czeskich zespołów w oparciu o Regulamin, który jest jeden dla wszystkich ale nie był przestrzegany, czego dowodem jest oficjalny komunikat Stowarzyszenia Mażoretek Polskich (również cytowany powyżej)

avatar
~Beniu
31.08.2022 20:45

Czy ktoś z Was był na takich zasadach że się wypowiada, obrażając te dziewczynki które często mają mniej niż 10 lat i dorosłe dziewczyny... To jest ich ciężka praca przez cały rok i często wyrzeczenia... Wstają często w środku nocy żeby dojechać na miejsce zawodów,gdzie zostają do późnych godzin wieczornych i takie zawody trwają przez 3/4dni. Padając na twarz gdy nadchodzi ich kolej wychodzą na środek z uśmiechem na twarzy... Walczą dla siebie, zespołu i Wschowy... A na tych Mistrzostwach poświęciły swoją ciężką prace i wyszły pokazać swoje zdanie a do nich dołączyły inne polskie zespoły które też nie zgadzały się z oceną i łamaniem regulaminu... Trudno nazwać je słabymi!!!! Raczej twarde zawodniczki z nich, zdobyły sporo medali i mimo to wyszły na środek pokazując że sport ma być ferpley... Szkoda że potraficie kogoś oczerniać nie przeżywając jednego dnia takich mistrzostw...samo to że dotarły tak daleko jak Mistrzostwa Świata to już powód do dumy,a medale mówią same za siebie....

avatar
~Wschowianin
01.09.2022 23:49

Brawo Finezja To się nazywa siła w nas.Polskie dziewczyny bronią Polskiej godności nauczone szacunku i sprawiedliwość.Brawo brawo brawo.Jestescie wielkie ,wielki szacunek

avatar
~Pedagog
02.09.2022 11:40

Gdzie trenerzy opiekunowie grupy? Kto tym dzieciakom pozwolił na niesportowe zachowanie? Takie rzeczy załatwia się w inny sposób.

avatar
~Do pedagoga
02.09.2022 11:48

"Takie rzeczy" były załatwione w inny sposób. Z tym że władze federacji zupełnie zignorowały oficjalne pisma, prośby, nie tylko zespołów, ale nawet samego prezesa polskich mażoretek. Ten protest to był akt desperacji. Zresztą, szanowny pedagog mógł przeczytać cały artykuł przed skomentowaniem, tam wszystko jest napisane czarno na białym. A niesportowe zachowanie to pokazała federacja organizująca zawody, pozwalając wygrywać podopiecznym samej prezydentki we wszystkich kategoriach, odejmując punkty bez uzasadnienia w regulaminie czy dopuszczając do udziału w zawodach wcześniej przygotowane nagrania (!).

avatar
~wschowianin
02.09.2022 14:13

Wybujałe ambicje wschowskich trenerek nie pozwalają obiektywnie ocenić prezentowany poziom. Poziom jest niższy niż w latach poprzednich. Do pracy a nie narzekać.

avatar
~Gość
02.09.2022 22:55

Poziom prezentowany przez zespół Finezja został oceniony na 11 medali mistrzostw świata i 22 miejsca w TOP10. Rzeczywiście, bardzo niski poziom.

avatar
~Zen
03.09.2022 10:51

Dlaczego wszyscy nas nie lubią ?

avatar
~c
04.09.2022 11:36

Za dużo lansowania się, a za mało pracy. Za dużo seniorek które mają wysokie mniemanie o sobie.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl