Maska afrykańska – co się za nią kryje?
Wtorek, 24 września 2013 o 16:27, autor: michal 0
Historia maski afrykańskiej, jest prawie tak długa, jak historia ludzkości. Pierwsze maski pojawiły się w Afryce już w epoce kamienia.
Maska ma szczególne funkcje wśród ludów Afryki – jest określonym komunikatem w świecie realnym - reguluje pozycję społeczną i funkcję jednostki, jak i pozwala na komunikację ze światem metafizycznym - dialog z afrykańskimi bóstwami i duchami przodków.
Na elementy maski składało się nie tylko nakrycie twarzy ale także cały strój. Maski traktowane były jako sacrum, używane przez wybranych, służyły do odprawiania rytualnych tańców, m. in. w czasie Damy - święta ku czci umarłych. Później stosowane także podczas tańców i festiwali etnicznych. Przechowywane niczym prawdziwe sakramentalia – w tajemniczych miejscach, takich jak skalne nisze i groty.
Podczas trzeciego już spotkania w ramach projektu pn. „Niedzielne zabawy w muzeum”, dzieci mogły zobaczyć prawdziwe afrykańskie maski oraz poznać ich niezwykłe historie. Następnie wraz z rodzicami same przygotowały własne projekty. Podczas warsztatów powstawały niezwykłe przedstawienia zarówno antropo- jak i zoomorficzane.
W niedługim czasie muzeum wypełniło się afrykańskimi bóstwami, szamanami oraz licznymi zwierzętami – odważnymi lwami, groźnymi tygrysami, wesołymi małpkami, silnymi słoniami, czy kolorowymi papugami. Dziecięca wyobraźnia nie miała granic, a każdy projekt był indywidualny i bardzo ciekawy.
Każdy, kto chciałby poszerzyć swoją wiedzę na temat maski afrykańskiej może zakupić w muzeum piękne wydawnictwo albumowe pt. „Maska afrykańska. Między sakrum a profanum” w cenie 35 zł.
Kolejne spotkanie dla najmłodszych już w następną niedzielę (29 września). Tym razem przybliżymy bogaty świat afrykańskiej sztuki. Zajęcia rozpoczną się tradycyjnie już o godz. 14.00.
Sponsorem wrześniowych „Niedzielnych Zabaw w Muzeum” jest Dax sp.j. A. Drgas, M. Drgas, Przyczyna Dolna
Tekst i zdjęcia MZW
[nggallery id=1056]