TworzymyGłos Regionu

Mała elektrownia w Ciepielówku?

Zapowiedziano konsultacje społeczne

Poniedziałek, 16 stycznia 2023 o 20:14, aktualizacja Poniedziałek, 16 stycznia 2023 o 20:40, autor: 12 1350
Mała elektrownia w Ciepielówku?

Burmistrz Sławy ogłasza konsultacje społeczne dotyczące budowy małej elektrowni na paliwo alternatywne pochodzące z wysokokalorycznych odpadów przemysłowych w miejscowości Ciepielówek. Przedsiębiorstwo "Grupa Hajduk sp. z o.o. Podłoże do Pieczarek sp. k." wystąpiło z wnioskiem o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działek nr ew. 821/2, 822/2, 824/3 położonych w obrębie wsi Krzepielów.

Aktualny miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego uchwalony przez Radę Miejską w Sławie nie dopuszcza lokalizacji proponowanej inwestycji na wnioskowanych działkach. W związku z tym, przedsiębiorstwo podjęło decyzję o zainwestowaniu we własne źródło energii w postaci małej elektrowni na paliwo alternatywne pochodzące z wysokokalorycznych odpadów przemysłowych.

Konsultacje społeczne odbędą się 25 stycznia 2023 roku o godzinie 17:00 na sali konferencyjnej (001) Urzędu Miejskiego w Sławie. Celem konsultacji jest uzyskanie opinii mieszkańców na temat proponowanej inwestycji. Wszyscy zainteresowani są zaproszeni do wzięcia udziału w spotkaniu i wyrażenia swoich opinii.

Źródło: slawa.pl

Foto: maps.google.com

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (12)

avatar

avatar
~Jola
16.01.2023 22:19

Bardzo dobry pomysł z tą elektrownią!

avatar
~wp
17.01.2023 00:54

Kolejna inwestycja która ma być zlokalizowana pograniczu gmin Sława i Szlichtyngowa. Mieszkańcy Małych Drzewiec też powinny brać w nich udział.

avatar
~Do-(wp)
17.01.2023 20:58

Co lep chwycił !?. I już do klawiatury i hejterek leci na modłę pix+ !. Poczytaj fachowca (abc) i zastanów się co wypisujesz. A jak im zazdrościsz, to na co czekasz, czego nie zakładasz takie elektrowni na swoim gospodarstwie hejterku ?.

avatar
~do Do od wp
19.01.2023 11:03

Gdzie tu widzisz hejt? Piszę o tym, że konsultacjami powinni być objęci mieszkańcy Małych Drzewiec którzy znajdą się w bezpośrednim sąsiedztwie planowanej spalarni.

avatar
~kkk
20.01.2023 16:08

Małe drzewce mogą brać udział w tych konsultacjach

avatar
~abc
17.01.2023 12:30

Mała elektrownia na paliwo alternatywne pochodzące z wysokokalorycznych odpadów przemysłowych , NIEZŁY BAJER MAJĄ. Bez ozdobników nazywa się to SPALARNIA ŚMIECI /koncentratu z ostojników oczyszczalni ścieków + starych plastików i odpadów chemicznych: stare lakiery itp. , tzw. paliwo RDF/. Spośród blisko 13 mln ton odpadów wytwarzanych każdego roku przez mieszkańców wszystkich miast i wsi w Polsce, ponad 4 mln ton nie nadaje się do dalszego przetworzenia. Toniemy w śmieciach, wszyscy cywilizowani ziemianie. Z roku na rok coraz bardziej. Trzeba się tego najlepiej jak najszybciej pozbyć. Najlepiej chyba spalić. Do tego dochodzi import. Nie nadążają zakopywać w byłych kopalniach i innych żwirowniach. Oczywiście nieoficjalnie. To paliwo alternatywne to jest tak zwany pre-RDF i RDF, czyli m.in. nienadające się do recyklingu resztki wydzielone w procesie sortowania w obsługującej gminę instalacji komunalnej. W większości są to małe, postrzępione fragmenty wymieszanych tworzyw sztucznych. Jako produkty powstałe z ropy naftowej są one łatwopalne i dlatego też ich składowanie, czyli przetrzymywanie na hałdach, zostało zakazane w 2016 r. Podobnego typu hałdy ostatnio bardzo często dopada seryjny pożar. Oficjalnie spalarnie mają filtry, przez co o wiele mniejszą emisję pyłów do atmosfery, ok. A co ze szkodliwymi związkami lotnymi, żużlami ? Co się dzieje z odpadami z tych filtrów ? Gdzie trafiają na prawdę, tak bez bajeranckiej nazwy? Np. wyciszona sprawa Krakowskiego Holdingu Komunalnego (KHK) ? Rocznie zakopywano pod Będzinem łącznie dziesiątki tysięcy ton odpadów ze spalarni. Tyle tam metali ciężkich, że może kiedyś otworzą w tym miejscu kopalnię. Co z „Listem Czterdziestu Profesorów”, który potwierdza, że dioksyny emitowane podczas spalania odpadów przyczyniają się do zachorowań na raka, poronień, problemów z płodnością i wad u noworodków? Jaka jest emisja CO2 takiej elektrowni? Co realnie oznacza dla nas deklaracja zerowej emisji CO2 ? Dotychczas inwestor żadnej spalarni nie podał w raporcie Oceny Oddziaływania na Środowisko ile CO2 będzie ona emitowała. Temat skrzętnie przemilczany . EU dąży do coraz większej redukcji emisji CO2, ta inwestycja to przyszłościowy strzał w kolano. W XXI w. znamy już lepsze niskoemisyjne sposoby wytwarzania energii. Energia pochodząca z odpadów jest jak najbardziej pożądana, jeśli zostaje uzyskana z fermentacji beztlenowej materii organicznej. Nigdy jednak ze spalania. Pewnego dnia i tak będzie to jedynym rozwiązaniem. Reszta jest półśrodkiem na rozwiązanie problemu coraz większego braku prądu.

avatar
~do -
17.01.2023 16:02

Czyli NIE, niech (...) i nas nie trują .

avatar
~On-off
18.01.2023 08:24

W linii prostej do Wschowy jest jakieś 11 km. No akurat tyle, aby u nas te syfy opadały....

avatar
~Misiu
18.01.2023 11:43

Przecież to jest spalarnia śmieci! Boże! Kto do tego dopuścił.

avatar
~komentator+
21.01.2023 09:30

Dziwne ? - jakoś brak mi tu naszego stałego komentatora z imienia i nazwiska - a taki temat ciekawy !.

avatar
~sasiad
23.01.2023 09:43

Przecież w firmie obok jest już spalarnia odpadów niebezpiecznych - śmieci ze szpitali, i inne typu farby, kwasy są palone na pierwszej linii, a kończą budowę drugiej (razem będzie z 50 ton na dobę) -te busy, tiry z remondis czy emka to myślicie, ze co tam wożą ?

avatar
~Populizm+
23.01.2023 12:03

Ponad 7 lat wstrzymali Ustawy o szerokim zastosowaniu Wiatraków i Fotowoltaiki - a ci nam spalarnie proponują !

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl