Magnalium Dei Herbergera w Muzeum
Poniedziałek, 12 listopada 2012 o 09:14, autor: michal 0
Muzeum Ziemi Wschowskiej otrzymało jeden z tomów "Magnalium Dei" (Wielkie dzieło Boże, T. XI) Valeriusa Herbergera, wydany w Lipsku w 1617 r. Księgę, w formie daru, przekazał zamieszkały w Paryżu Marek Trzeciakiewicz, przedsiębiorca i kolekcjoner.
Starodruk, oprawiony w twarde, skórzane okładki, zawiera w sobie także dwa inne opracowania: kazanie Valeriusa Herbergera wygłoszone nad grobem Johannesa Timaeusa "" (Notatki z podróży Jerzego lub sprawdzone pomysły jak chorować po chrześcijańsku i umierać w stanie błogosławionym), Lipsk 1617. Księgę zdobią wewnątrz piękne drzeworyty z wizerunkami herbu Torunia oraz znaków graficznych lipskich drukarzy.
Johannes Timaeus pochodził ze Śląska, prawdopodobnie z Jeleniej Góry. Po ukończeniu studiów teologicznych we Frankfurcie n. Odrą pracował jako nauczyciel w Kwidzyniu, a następnie w Żytawie (Górne Łużyce) i we Wschowie. Od 1601 r. pełnił urząd diakona przy kościele Kripplein Christi. Był uznanym poetą, autorem licznych wierszy pisanych w języku łacińskim. Zmarł we Wschowie w 1614 r.
Georg Gilbert de Spaignard studiował w Pradze, Królewcu i Wittenberdze. Początkowo działał jako kaznodzieja i nauczyciel w Grudziądzu, a następnie jako pastor tamtejszego kościoła luterańskiego (1611-1620). W latach 1620-1630 był kaznodzieją i pastorem w kościele Bożego Ciała w Gdańsku. Zmarł w Gdańsku w 1630 r.
Obchodzona w bieżącym roku 450. rocznica urodzin Valeriusa Herbergera (1562-1627), pastora i duchowego przewodnika wschowskich luteran, znalazła, w przypadku Muzeum Ziemi Wschowskiej, miły, wieńczący obchody akcent. Gromadzenie pamiątek związanych z ewangelicką kulturą i przeszłością miasta stanowi dla Muzeum jeden z głównych priorytetów jego działalności. Miejmy nadzieję, że uda się pozyskać także pozostałe tomy "Magnalium Dei", jak również inne dzieła, których autorami byli działający we Wschowie duchowni.
Przypomnijmy, że w latach 2007 i 2009 Muzeum Ziemi Wschowskiej zakupiło do swoich zbiorów dwa wydania jednego z najważniejszych dzieł pastora Valeriusa Herbergera "" (Postylla ewangelickiego serca), Lipsk 1703, 1721.
[nggallery id=494]