TworzymyGłos Regionu

reklama

Lubuskie otrzyma prawie 31 mln zł na remonty dróg. Na horyzoncie również 8. edycja „Polskiego Ładu”

Poniedziałek, 24 lipca 2023 o 13:00, autor: 11
Lubuskie otrzyma prawie 31 mln zł na remonty dróg. Na horyzoncie również 8. edycja „Polskiego Ładu”

19 lipca br., Premier Mateusz Morawiecki zatwierdził listę zadań objętych dofinansowaniem z Rządowego Programu Rozwoju Dróg. To dobra informacja dla województwa lubuskiego, które otrzyma 30.790.546,32 zł na remonty dróg powiatowych i gminnych.

"Jest to finansowanie dla 57 zadań, w tym 43 gminne i 14 powiatowych. Wcześniej w tym roku otrzymaliśmy ponad 85 mln zł na realizację inwestycji drogowych. Od 2016 roku do województwa trafiło łącznie 1,982 mld zł, podczas gdy za poprzedniej kadencji było to jedynie 148 mln zł" – podkreślił Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak w trakcie konferencji prasowej.

Nabór wniosków w ósmej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych

Wojewoda poinformował również o rozpoczęciu naboru wniosków do ósmej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Samorządy mogą zgłaszać swoje projekty od 20 lipca aż do 16 sierpnia 2023 roku.

W tej edycji najwyższe dofinansowanie, wynoszące nawet do 95% wartości inwestycji, przewidziane jest dla projektów z zakresu:

  • infrastruktury drogowej,
  • wodno-kanalizacyjnej,
  • źródeł ciepła zeroemisyjnego,
  • gospodarki odpadami,
  • oraz odnawialnych źródeł energii.

Limit wniosków

Każda Jednostka Samorządu Terytorialnego (JST) lub ich związek może zgłosić maksymalnie trzy wnioski:

  • Pierwszy wniosek z limitem wartości dofinansowania do 2 mln zł,
  • Drugi wniosek z limitem wartości do 8 mln zł,
  • Trzeci wniosek z limitem wartości do 30 mln zł.

Warto zaznaczyć, że złożenie wniosku o wartość dofinansowania do 2 mln zł jest warunkiem koniecznym, aby samorząd mógł wnioskować o wsparcie w pozostałych dwóch, wyższych limitach.

Szczegóły naboru

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma za zadanie wspieranie projektów inwestycyjnych w całej Polsce. Jednostki samorządu terytorialnego oraz ich związki mogą ubiegać się o bezzwrotne dofinansowanie.

Dofinansowanie będzie wypłacane w zależności od czasu trwania inwestycji. Dla krótkotrwałych inwestycji (poniżej 12 miesięcy) środki będą przekazane po ich zakończeniu. Dłuższe inwestycje będą finansowane w 2-3 transzach, zgodnie z harmonogramem.

Więcej informacji na temat naborów dostępne jest na stronie internetowej - LINK.


Źródło: LUW, BGK

Foto: LUW

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (11)

avatar

avatar
~CO - ład????
24.07.2023 14:16

Co to za kolejny blef z tym ładem ???. czy to ma przykryć brak setek milionów z KPO ???. Czy to ma przykryć pożar odpadów toksycznych pod Zieloną Górą i te ich ponad 8 lat zaniedbań w tym temacie !!!!. A smród nadal się ciągnie po okolicy powity Zielonogórskiego !!!!!. Pytanie ; - ile takich pieniędzy Suwerena posłuży obecnej ekipy rządowej do tzw. propagandy kampanii wyborczej ????.

avatar
~Henryk
24.07.2023 19:34

Kiedy zaczniesz używać rozumu .Jesteś jak baranek na sznurku prowadzony przez Ka łO

avatar
~Yossarian
24.07.2023 14:36

Panie burmistrzu MiG Wschowa! Zakładam, że pomysły Pan już ma, ale mogę podsunąć jedną rzecz, na którą moglibyśmy wnioskować: Autobus elektryczny (tabor z napędem zeroemisyjnym - 90% dofinansowania) - myślę tutaj o autobusie typowo miejskim. Co prawda za chwilę odezwą się malkontenci, sceptycy i przeciwnicy ("bo już kiedyś Grabka próbował..."; "bo tutaj nic się nie dzieje..." itp) ale jak nie teraz, to kiedy? Jedyna szansa na rozwój zbiorowej komunikacji we Wschowie.

avatar
~@,.<>"Yossarian"...
24.07.2023 20:06

Czy ty czasami nie pomyliłeś adresy ?. Brak środków z KPO co to mają w milinach złotych być wykorzystane przez lokalne samorządy w tym Wschowski to startujesz tym durnym wpisem do Naszego Pana Burmistrza!!!!. Czy ty masz w głowie poplątanie z pomieszaniem i nie widzisz, że w tym kraju już ponad 8 lata rządy totalnego pisu !!!!. Czy ty słyszałeś o WYSŁANIU WNIOSKU i przyznanie nam kwot z KPO przez tą totalną władzę pisplus????. Ty tylko widzisz jak ta władza przykleiła się do Naszych Publicznych pieniędzy i rozdaje je na lewo i prawo bez ZGODY SUWERENA wg swojego klucza partyjnego jakoby to były ich własne - partyjne i czyni to w postaci tzw. " przedwyborczych USTAWEK" !!!!!. I ty coś tam coś tam jak ta ongiś ich posłanka w Sejmie nam coś tu imputować !!!!!. Tym swoim wpisem przejdź do swojego tvp. !!!!. Jak widać "Dziady" Mickiewicza ciągle aktualne w III RP !!!!!.

avatar
~Monia
24.07.2023 20:23

Najpierw trzeba zrobić drogi, żeby ten autobus miał po czym jeździć.

avatar
~Kisiel
24.07.2023 19:05

Może uda się coś zyskać na kawałek drogi na Osiedlu Unii Europejskiej?

avatar
~HenioPlus
25.07.2023 06:15

To obecnie taka moda z tym "PLUS" !!!. Plus Ustawki, Plus pieniądze Publiczne, Plus Mieszkania - których brak, Plus domki drewniane - których brak, Plus budowa dróg powiatowych - a la buble ( Ogrodowa) , Plus "tłuste kotu", Plus "milionerzy" - aleja milionerów, A obecnie nowa głośna afera ; Plus " Tajne apartamenty na Mokotowie 9 70+4) --- I o dziwo to wszystko za kadencji jednej partii "PLUS" przez ostatnie 8 lat totalnej władzy !!!. Nawet język kampanijny mamy nowy "pis plus" w wydaniu ich prezesa !!!!!. Takiej obłudy i Fałszu to nawet Mickiewicz nie przewidział w "Dziadach" !!!!!.

avatar
~Do Kisiela
24.07.2023 22:58

Żadnej drogi i nic we Wschowie nie będzie ztego niby ładu bo starosta wyborców ma w Szlichtyngowa, wice w Sławie, a nasze panienki przewodniczące nic nie robią tylko wyglądają i to nie zawsze atrakcyjnie.

avatar
~DO wojewody +
25.07.2023 08:29

GDZIE SĄ NASZE PIENIĄDZE NA LOKALNE SAMORZADY Z KPO ???. PROSZĘ NIE MYDLIĆ NAM OCZU NASZYMI PUBLICZNYMI PIENIĘDZMI - BO TO SĄ NASZE, a nie wasze partyjne !!!!.

avatar
~qaz
25.07.2023 07:59

Dawniej gminy same były w stanie budować kanalizę, drogi, itp., przyszedł PiS, uciął wpływy budżetowe gmin które już przestało stać na inwestycje, więc rząd wprowadził Rządowy Program Inwestycji Strategicznych o niejasnym podziale środków między gminy i burmistrz z PiS zwiększa szanse na dotacje kilkukrotnie

avatar
~DO (gaz)
25.07.2023 10:39

TO PROSTE ; - wystarczyło "zabrać" lokalnym samorządom im należne wpływy z PIT i CIT , a następnie TOTALNIE zarządzać Naszym PUBLICZNYM - SUWERENA pieniędzmi i dawać je wg własnego uznania i tzw. swoim włodarzą osadzonym w lokalnych samorządach !!!!!. I O TO MAMY TAKIE KWIATKI jak te PUBLICZNE POKAZÓWKI prawie dzień w dzień !!!!. I proszę jak się sprawdza powiedzenie ich politycznego lidera , cytat ..." ciemny lud to kupi..." - i jak widać prawie 26 - 28 % tego ludu tą politykę kupuje - politykę rozdawnictwa i kolesiostwa !!!!!!.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl