Dlaczego takie ćwiczenia są niezbędne?
Działania policyjnych kontrterrorystów to jedne z najbardziej ryzykownych i niebezpiecznych zadań w służbie mundurowej. Neutralizacja napastników to jedno, ale równie ważne jest zapewnienie pomocy medycznej osobom rannym w trakcie działań. W sytuacji ostrzału wroga, udzielenie takiej pomocy staje się wyjątkowo trudnym zadaniem, z którym mogą poradzić sobie jedynie najlepiej wyszkoleni funkcjonariusze.
Gdzie i kiedy odbyły się ćwiczenia?
Ćwiczenia miały miejsce 13 i 14 września na poligonie wojskowym w Wędrzynie. Wzięło w nich udział kilkudziesięciu uczestników, w tym funkcjonariusze z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Gorzowie Wielkopolskim oraz BOA. Obecni byli także medycy z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, przedstawiciele Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych w Lubińcu, Zarządu Yoshi Innovation oraz policjanci z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Gorzowie Wielkopolskim. Całość działań koordynowana była we współpracy z Centrum Operacyjnym Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Centralnym Pododdziałem Kontrterrorystycznym Policji „BOA”.
Jakie były założenia ćwiczeń?
Podczas dwudniowego szkolenia uczestnicy skupiali się na założeniach Medycyny Pola Walki (TCCC - Tactical combat casualty care). Po warsztatach teoretycznych przyszedł czas na praktykę. Scenariusze ćwiczeń były bardzo zbliżone do realistycznych działań. Policjanci i medycy udzielali pomocy rannym w skomplikowanych warunkach, dbając jednocześnie o bezpieczeństwo medyków i skuteczność ich działań. Wykorzystanie śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz zaawansowanego sprzętu do pozoracji medycznej sprawiło, że ćwiczenia miały bardzo realistyczny charakter. W tym roku uczestnicy mieli również okazję przeprowadzać zabiegi medyczne w warunkach nocnych, korzystając ze sprzętu noktowizyjnego.
Źródło/foto: KMP w Gorzowie