TworzymyGłos Regionu

reklama

Licealiści z Zana na XXII Spotkaniach Humanistycznych w Krakowie

Środa, 13 grudnia 2017 o 13:29, aktualizacja Poniedziałek, 18 grudnia 2017 o 16:14, autor: 0
Licealiści z Zana na XXII Spotkaniach Humanistycznych w Krakowie

Krzysztof Binkowski i Jan Romanowicz – uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie – uczestniczyli w organizowanych przez Uniwersytet Jagielloński i Polską Akademię Umiejetności XXII Spotkaniach Humanistycznych Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci od ponad 30 lat pomaga najzdolniejszym uczniom polskich szkół w rozwijaniu ich pasji i zainteresowań. Co roku otacza opieką ponad 500 uczniów o najróżniejszych uzdolnieniach – od młodych naukowców (fizyków, biologów, matematyków, historyków i astronomów), przez muzyków i plastyków, aż po niewielką grupę tancerzy baletowych. Program pomocy wybitnie zdolnym, choć obejmuje wiele rodzajów działań, służy jednemu celowi – stworzeniu młodym ludziom warunków, w których będą mogli rozwinąć swój talent na miarę ponadprzeciętnych możliwości.

Krzysztof Binkowski już drugi rok jest stypendystą Funduszu,  w  ubiegłym roku szkolnym był także stypendystą Fundacji im. Prof. Bronisława Geremka i finalistą  X Olimpiady "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768 - 1864. Od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego. Za wolność Waszą i naszą". W tym roku jest również stypendystą Prezesa Rady Ministrów. Jan  Romanowicz  w  ubiegłym roku szkolnym został laureatem  XXII Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768 - 1863.Od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego" (VI miejsce w Polsce)  - od października 2017 jest stypendystą  Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

W czasie zajęć XXII Spotkań Humanistycznych Krzysztof i Jan zwiedzali Muzeum Emeryka Hutten-Czapskiego (Gabinet Numizmatyczny), Pawilon Czapskiego (z Panią Krystyną Zachwatowicz – Wajdą), Kolegiatę  św. Anny ( z dr Michałem Kurzejem z Instytutu Historii Sztuki UJ), Cricotekę i wystawę "Tadeusz Kantor" oraz wystawy "Wyspiański" i "Dziedzictwo" w Muzeum Narodowym. W Narodowym Teatrze Starym obejrzeli sztuki: A.Czechowa, Płatonow (w reżyserii Konstantina Bogomołowa), H. Ibsena, Wróg ludu (reż. Jan Klata – w przeszłości stypendysta Funduszu), W. Gombrowicza, Kosmos (reż. Krzysztof Garbaczewski), a w Teatrze STU Hamleta W. Szekspira ( w reżyserii K. Jasińskiego, po spektaklu spotkanie z reżyserem).

Wśród kilkunastu wykładów na szczególną uwagę zasługują: Jak Grecy pojmowali WOLNOŚĆ? (prof. Kazimierz Korus, UJ), Granice widzenia. O "Jądrze ciemności" Conrada (prof. Magdalena  Heydel, UJ), Sarmatyzm (prof. Andrzej Borowski, UJ), Co się dzieje w "Makbecie"? (prof. Marta  Gibińska, Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera) czy wreszcie wygłoszony w kapitularzu OO. Dominikanów wykład o. Prof. Jana Andrzeja Kłoczowskiego dotyczący opisu i analizy języka, którym mówi człowiek religijny.

(I LO)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl