Leonie Ossowski w oczach mieszkańców
Piątek, 31 maja 2013 o 15:38, autor: marta 1
28 maja 2013 r. w Czytelni BP odbyło się spotkanie, będące częścią projektu Wilcze jagody Leonie Ossowski – rowerem po Wschowie i okolicach, na realizację którego Biblioteka pozyskała grant w konkursie „Aktywna Biblioteka” organizowanym przez Akademię Filantropii w Polsce. Konkurs ten organizowany jest dla bibliotek, biorących udział w Programie Rozwoju Bibliotek, wspieranym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności
Spotkanie wokół „Wilczych jagód” Leonie Ossowski miało na celu przybliżyć osobę autorki, jej twórczość ze szczególnym uwzględnieniem powieści, która jest kanwą naszego projektu. Do udziału zostały zaproszone osoby, które realizowały projekty o pisarce, napisały pracę magisterską, czy wygrały konkurs literacki. Ze spotkaniem związany jest rajd rowerowy, który odbędzie się 8 czerwca, w sobotę, a którego trasa jest związana z miejscami opisanymi na kartach ,,Wilczych jagód".
Pani Katarzyna Ludwiczak, autorka pracy magisterskiej o niemieckiej pisarce, napisanej na Uniwersytecie Poznańskim, w krótkim zarysie przedstawiła jej sylwetkę i twórczość. Opowiedziała także o swoim spotkaniu z Panią Ossowski.
Pan Tomasz Wojnarowski, nauczyciel języka polskiego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tomasza Zana we Wschowie przedstawił projekty realizowane w minionych latach przez uczniów tej szkoły. Jednym z nich był "Paradies znaczy raj...Rzecz o Leonie Ossowski", krótki film mający za zadanie przybliżyć osobę Leonie Ossowski, która spędziła dzieciństwo w Osowej Sieni i Wschowie. Powieść "Wilcze jagody" przedstawia życie w przedwojennych małych miasteczkach, relacje między Polakami a Niemcami, a także przeżycia związane z II wojną światową.
Następnie Michał Majer uczeń tejże szkoły, zaprezentował fragmenty swojej pracy, która inspirowana omawianą powieścią otrzymała nagrodę na konkursie humanistycznym SCRINIUM. W eseju Spacer z Leonie Ossowski, autor odbywa sentymentalną wędrówkę do przedwojennego Fraustadt, śladami ,,Wilczych jagód".
Kolejny omawiany projekt to projekt przygotowany przez uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w 2007 roku pod kierunkiem Jolanty Pawłowskiej i Małgorzaty Wojnarowskiej, o którym i o swoich spotkaniach z Leonie Ossowski mówiła znana regionalistka pani Pawłowska.
Wszystkie wystąpienia były uzupełnione krótkimi prezentacjami komputerowymi.
Pani Magda Olejnik, nauczycielka języka polskiego opowiedziała o przebiegu zadania „Leonie Ossowski w oczach mieszkańców Osowej Sieni”, które w ramach projektu realizowali uczniowie z klas V-VI ze Szkoły Podstawowej w Osowej Sieni. Efekty ich pracy można zobaczyć na wystawie w czytelni.
Dopełnieniem spotkania jest wystawa fotograficzna łącząca zdjęcia archiwalne i obecne miejsca, o których czytamy na kartach książki ,,Wilcze jagody". Zdjęcia wykonał pan Piotr Dziełakowski.
Zapraszamy mieszkańców do zapoznania się wystawą, którą można oglądać w Czytelni na Rynku w godzinach otwarcia placówki.
(tekst: BP/foto: marta)
[nggallery id=857]