TworzymyGłos Regionu

Kurz i pył, czyli jak żyć po referendum

Poniedziałek, 27 czerwca 2016 o 17:25, aktualizacja Wtorek, 28 czerwca 2016 o 15:19, autor: 29 4013
Kurz i pył, czyli jak żyć po referendum

Mieszkańcy w niedzielnym referendum zdecydowali o tym, że nie chcą personalnych zmian we wschowskim samorządzie. Tym samym burmistrz Wschowy i Rada Miejska otrzymali  i potwierdzili już po raz drugi mandat od mieszkańców gminy do pełnienia swoich obowiązków. 

Po wpisie zamieszczonym na internetowej stronie Stowarzyszenia Odnowy Samorządu, widać, że odczytują oni wynik referendum tak, jakby mieszkańcy tym samym zaakceptowali wszystko, co dotychczas ta władza zrobiła. Można nawet wnioskować, że ich zdaniem referendum raz na zawsze pokazało, że każda ich dotychczasowa decyzja była trafiona w dziesiątkę, że każde słowo krytyki, kierowane w ich kierunku, to pomówienia i kłamstwa. Język obecnej władzy tuż po niedzielnym referendum nadal brzmi jak z wieców wyborczych. Dlatego wychodzą z założenia, że dzisiaj fundamentalnym pytaniem jest, jak zachowa się opozycja. Jakie wyciągnie wnioski i czy zmieni postępowanie. Podejrzewam, że opozycja myśli podobnie. Z tą różnicą, że pytanie kieruje do burmistrzów i koalicji rządzącej. Wbrew pozorom ani wynik, ani frekwencja niedzielnego głosowania nie sprawiły, że oto mamy jednak cudowną Wschowę pod rządami Stowarzyszenia Odnowy Samorządu.  Po triumfalnych wpisach na stronach tego stowarzyszenia raczej uwypuklony został pogłębiający się brak odnowy.

Zdaję sobie sprawę, że również frekwencję w referendum można odczytywać na wiele sposobów. Osoby związane z obecną władzą lub władza we własnej osobie (tego nigdy nie wiadomo, bo lubią pisać anonimowo na swoich stronach internetowych) dowodzą, że elektorat byłego burmistrza spadł o połowę, bo za odwołaniem burmistrza Danuty Patalas było 1822 osoby. To myślenie byłoby uprawnione, gdyby w referendum pytano mieszkańców czy są za powrotem Krzysztofa Grabki. Pytanie było inne, czy mieszkańcy są za odwołaniem obecnej pani burmistrz. Można więc śmiało interpretować wynik w ten sposób, że niedzielne referendum pokazało, że pani burmistrz straciła z poprzednich wyborów poparcie w liczbie 1822 osób.  Oczywiście, że jeden i drugi sposób czytania tego, co się wydarzyło są gdybaniem i uproszczeniem. Problem polega na tym, że dla osób, związanych z obecną władzą, ich gdybanie i uproszenie od dłuższego czasu są podawane jako bezdyskusyjna prawda. Dzieje się tak nawet teraz, kiedy mogą ogrzewać się w świetle tego, że w referendum ani burmistrz, ani rada nie zostali odwołani. Trudno sobie wyobrazić, co by się tam działo, gdyby referendum się powiodło.

Sytuacja w większości miast, gdzie tego typu głosowania się nie powiodły, skutkowała zaostrzonym kursem władzy wobec opozycji i inicjatorów referendum. Trudno powiedzieć dzisiaj, jak to będzie wyglądało we Wschowie. Przyglądając się temu, w jaki sposób do tej pory władza uprawiała politykę i w jaki sposób reagowała na polemikę, nie mam złudzeń co do tego, że atmosfera w mieście zagęści się. Póki co mamy wakacje i cieszmy się wypoczynkiem. W końcu dwa miesiące, to dużo więcej czasu na regenerację niż ma reprezentacja Polski przed czwartkowym meczem z Portugalią.

Rafał Klan

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (29)

avatar

avatar
~PAWEŁ
27.06.2016 18:32

WIDZĘ ŻE TYLKO KASA W BŁOTO POSZŁA TYLKO PANIE I PANOWIE W KOMISJI ZAROBILI PAN STASIAK I CO TERAZ OD DASZ KASĘ ZA REFERENDUM MAM PYTANIE CZY BYŁO TYLU CO PODPISAŁO LISTĘ

avatar
~pewniak
27.06.2016 18:38

Kurz i pył, czyli jak żyć ? bidoku piszesz jakby twój świat się zawalił, (...). jak żyć? Uczciwie !!!!!

avatar
~Te 1822 ...
27.06.2016 18:55

Można potraktować także że straciła ponad 90% poparcia !!!

avatar
~Do Pawła
27.06.2016 20:01

Wcale kasa nie poszła w błoto wystarczy oddać trzy wazony kwiatowe które stoją przed ratuszem i ma się na to referendum .

avatar
~odpowiadam redaktorowi
27.06.2016 20:32

Pisać prawdę, bez stawania po jednej ze stron. Tak jak przystało na rzetelnego dziennikarza. Tylko tyle i aż tyle.

avatar
~czytelnik
27.06.2016 20:42

dyskusja pod tekstami Klana jak zawsze fascynująca. Nikogo nie pyta jak żyć, ale każdy mu odpowie. Pewnie zapomniał postawić znak zapytania w tytule, co za dziennikarz fatalny. W dodatku bidula, bo napisał tekst, do którego nikt sie nie odniesie. Zazdroszczę moim szanownym komentatorom powyżej. Co za gracja i fitness w jednym. Jesteście z SOS? To jest pytanie teraz, możecie odpowiadać. Czytałem tekst o którym mówi Klan. Tam niestety komentować nie można. Tutaj można. Tam nikt nie ma odwagi się podpisać. Tutaj ludzie się podpisują. Rzeczywiście bidule. Świat im się wali. Pozdrawiam kumatych

avatar
~mon
27.06.2016 20:49

A ja mam nadzieję że w końcu Pani burmistrz wymieni kancelarię i rozliczy w końcu poprzednią ekipe np. ze SK.

avatar
~mk
27.06.2016 21:05

jak żyć ... dzwoń do tvn może pomogą , pieniactwo nie popłaca , tym całym cyrkiem obrażacie tysiące mieszkańców Wschowy , którzy głosowali w wolnych wyborach na Panią burmistrz i na radnych

avatar
~W
27.06.2016 21:32

Poczytaj człowieku co ludzie piszą. Chwalisz się zwycięstwem? A umiesz liczyć? Ilu było uprawnionych do oddania głosów? Cała prawda ukazała by się gdyby frekwencja przekroczyła 30 procent. Tak jedna i druga strona zapoznalaby się z prawdą. Myślę że akcja z zbojkotowania referendum udała się. A co by by było gdyby Ci co przyszli do urn stanęli pod ratuszem.?

avatar
~Mieszkaniec
27.06.2016 21:36

Styl rządów obecnej ekipy najlepiej pokazuje tekst na stronie sos. To obraz dzisiejszej władzy. Wstyd dla Wschowy.

avatar
~abdul
27.06.2016 22:01

I (...) pozostaje u władzy...;/

avatar
~autor
27.06.2016 22:53

Zgodzić się trzeba z komentarzem mieszkańca. Styl z tekstu na stronie sos-u dokładnie pokazuje styl sprawowania władzy przez ekipę rządzącą . Byłby świetny do zajęć akademickich z mowy nienawiści. Zabrakło w nim tylko jakże modnych ostatnio: lewactwo, żydokomuna. Tak na marginesie. Kto poprawia/pisze teksty podpisywane w gazetce sos- u Dawid Techman? Bo tekst o którym dyskutujemy to jest prawdziwy styl, prawdziwego Dawida Techmana: chaos, fatalna składnia i problem z formułowaniem myśli. Plus oczywiście prostackie szyderstwo.

avatar
~Maria
27.06.2016 23:37

Pan Klan jak to zwykle bywa napisał tekst, który nie miał w żadnym stopniu obrażać żadnej ze stron, ale ukochani mieszkańcy nie zawiedli i nie potrafią zrozumieć prostego, spokojnego przekazu. Ta gównoburza, którą się tu wszczyna i mówienie Panowi Rafałowi, co powinien robić jest kompletnie nie na miejscu. Czytania ze zrozumieniem uczyli już w podstawówkach, ale najwidoczniej niektórzy nawet tam nie dotarli. Szanujmy się.

avatar
~aszer
28.06.2016 00:12

Nie czytam, co Klan napisał, bo boję się, że raka dostane od tych głupot.

avatar
~autor
28.06.2016 06:33

Zgodzić się trzeba z komentarzem mieszkańca. Styl z tekstu na stronie sos-u dokładnie pokazuje styl sprawowania władzy przez ekipę rządzącą . Byłby świetny do zajęć akademickich z mowy nienawiści. Zabrakło w nim tylko jakże modnych ostatnio: lewactwo, żydokomuna. Tak na marginesie. Kto poprawia/pisze teksty podpisywane w gazetce sos- u Dawid Techman? Bo tekst o którym dyskutujemy to jest prawdziwy styl, prawdziwego Dawida Techmana: chaos, fatalna składnia i problem z formułowaniem myśli. Plus oczywiście prostackie szyderstwo.

avatar
~do SOS
28.06.2016 07:42

jak czytam to co oni wypisali na tej ich stronie SOS, to teraz żałuje że nie poszedłem na to referendum z rodziną.. Nie byłem za nikim w tym sporze i zostałem w domu, ale to jakim oni językiem się posługują i chamstwem w tekstach to szkoda słów.. Arogancja.. ;/ żałuję. Za dwa lata na pewno nie zagłosuje na tą Panią i jej ugrupowanie. Liczęna kogos nowego, a teraz niech się jeszcze troszkę popanoszy.. póki ma czas, mam nadzieje ze lepiej wykorzysta ten czas i zostawi chociaż trochę dobrej opinii o swojej osobie.. i zmienia swój arogancki język na swojej stronie. Pozdrawiam mieszkaniec Wschowy.

avatar
~mieszkaniec
28.06.2016 07:50

Wiecie drodzy Wschowianie co wygrało w referendum. Cytat z artykułu NWNS dotyczącego referendum: ,, Może być smutek też i po tym, po tym, że to co nazywaliście demokracją, potraktowaliście jak Armia Radziecka wiele kobiet podczas wojny. Swobodnie i ile wlezie bez cienia odpowiedzialności. Sprzątanie po tym bezmyślnym najeździe Hunów potrwa naprawdę długo. " TO WŁAŚNIE WYGRAŁO .

avatar
~Lalka
28.06.2016 08:48

CPN P. Klan

avatar
~KlałnKociaku
28.06.2016 09:07

Do poprzednika; Wygrało ? Twoim zdaniem to wygrało ? Rozchwianie poprzez rzucone kłody pod nogi? A co to, cyborgi politycznej klasy, którzy muszą znosić ze strony opozycji propagandową akcję pt. oddajcie koryto? Mieszanie w głowach przecież jest w porządku, (...). :)

avatar
~W
28.06.2016 09:17

Kto ma nadzieję że ratuszowcy przez dwa lata postarają się poprawić to się mylą. Teraz zacznie się trwonienie naszej Gminnej kasy. To tak działa - jestem na wylocie to muszę się zabezpieczyć. A ile jeszcze spraw w sądzie .? NO KOCHANI Z DOLNEGO Śląska postarajcie się. Temida jest ślepa, ale ma uszy i nos. Kto wie czy waszego smrodka nie rozliczy??.?.?.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

OGŁOSZENIA

dodaj ogłoszenie

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl