Co wpływa na to, że płatki musli są zdrowe?
Dominującym składnikiem występującym w musli są płatki zbożowe. Stanowią one bogate źródło węglowodanów. Za sprawą węglowodanów dostarczamy naszemu organizmowi dużą dawkę energii. Jest ona niezbędna, aby funkcjonował on prawidłowo. Płatki zbożowe są również bogatym źródłem błonnika. Jego obecność w diecie korzystnie wpływa na nasz układ pokarmowy. Za jego sprawą uzyskujemy również na długo uczucie sytości. Płatki musli najczęściej są przez nas zjadane w towarzystwie jogurtu czy mleka. Stanowi to dla nas bogate źródło białka i niezbędnego wapnia. Wiele płatków musli jest również wzbogacanych dodatkową ilością witamin i minerałów, najczęściej możemy spotkać się z fortyfikacją wapniem, żelazem czy witaminą B12.
Odpowiednio skomponowane musli dostarcza naszemu organizmowi dużą dawkę składników mineralnych i witamin. Wpływają one korzystnie na nasze myślenie i poprawiają ogólną kondycję całego organizmu.
Uważaj na cukier!
Poddając analizie skład musli, powinniśmy w szczególności zwrócić uwagę na to, ile cukru się w nim znajduje. Źródłem cukru w płatkach musli są zazwyczaj owoce. Zarówno te suszone, jak i kandyzowane. Dość często źródłem cukru są również dodatki takie jak czekolada. Nie decyduj się więc na zakup płatków musli, w których cukier jest w składzie dominujący (na jednym z trzech pierwszych miejsc). Pamiętaj, że cukrem jest również np. syrop glukozowo-fruktozowy.
Płatki musli, w których składzie występuje duża ilość cukru, nigdy nie będą zdrowe dla naszego organizmu. Nadmiar cukru w diecie prowadzi do wielu poważnych chorób, dlatego tak ważne jest, aby świadomie go unikać. Dieta bogata w cukier prowadzi bowiem do występowania otyłości, próchnicy zębów. Nadmiar cukru prowadzi również do występowania stanów zapalnych w organizmie oraz rozwoju grzybów.
Wystrzegaj się konserwantów i tłuszczów trans!
W składzie musli nie powinny występować sztuczne konserwanty i utwardzane tłuszcze, są one bowiem niezwykle groźne dla naszego organizmu. Do najpopularniejszych szkodliwych składników występujących nie tyle, ile w samym musli, a raczej jego dodatkach, zaliczamy dwutlenek siarki oraz olej palmowy. Dwutlenek siarki jest szczególnie niebezpieczny dla alergików oraz osób chorych na astmę. Spożywanie go może doprowadzić do obniżenia ciśnienia krwi, a także wywołać zapalenie oskrzeli. Niebezpieczne dla naszego organizmu są również węglany sodu i amonu. Duże spożycie tych konserwantów powoduje zaburzenia ze strony układu pokarmowego. W składzie płatek musli równi często można odkryć obecność tłuszczy trans. Najczęściej pod postacią oleju palmowego. Jego najbardziej szkodliwa forma to utwardzony tłuszcz palmowy. Używa się go do produkcji biopaliw i kosmetyków. Mają one negatywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. A ich nadmiar powoduje przyrost tkanki tłuszczowej oraz zwiększa ryzyko występowania cukrzycy typu II.