TworzymyGłos Regionu

reklama

Kto odpowiada za odśnieżanie? Straż Miejska przypomina o zasadach

Poniedziałek, 04 grudnia 2023 o 11:15, autor: 8
Kto odpowiada za odśnieżanie? Straż Miejska przypomina o zasadach

Straż Miejska we Wschowie przypomina o istotnych obowiązkach dotyczących odśnieżania i usuwania gołoledzi, które spoczywają zarówno na właścicielach nieruchomości, jak i zarządcach dróg. Wagę znajomości i przestrzegania przepisów w tej materii podkreśla Witold Skorupiński, komendant Straży Miejskiej we Wschowie.

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 Ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciele nieruchomości mają obowiązek utrzymania czystości i porządku na chodnikach przylegających do ich nieruchomości. Obejmuje to usuwanie błota, śniegu, lodu oraz innych zanieczyszczeń.

Specyfika obowiązków w zależności od lokalizacji chodnika

Komendant Skorupiński wyjaśnia, że obowiązek ten dotyczy wyłącznie chodników bezpośrednio przylegających do granicy nieruchomości. W sytuacjach, gdy na chodniku parkują samochody i zarządca drogi pobiera opłaty za postój lub parkowanie, odpowiedzialność przenosi się na zarządcę drogi. Ponadto, do zarządców dróg należy również odśnieżanie dróg publicznych oraz chodników, które nie przylegają bezpośrednio do innych nieruchomości. Warto zaznaczyć również, że obowiązek odśnieżania spoczywa na przedsiębiorcach, którzy użytkują tereny służące komunikacji publicznej.

Źródło: Witold Skorupiński Komendant Straży Miejskiej we Wschowie (Facebook)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (8)

avatar

avatar
~Andrzej
04.12.2023 11:56

Po jakże udanym remoncie ul. Ogrodowej we Wschowie, został pas zieleni między szeregówkami a chodnikiem. Pas zieleni należy do powiatu, więc posesje nie przylegają bezpośrednio ani do chodnika, ani do ulicy (widać to nawet po ułożeniu kostki chodnikowej). Jakoś nie zauważyłem, żeby powiat odśnieżał chodnik, robili to jak zwykle mieszkańcy. Jest to pokłosie tego, że absolutnie nikt ze starostwa przy remoncie nie zadał sobie najmniejszego trudu, by uwzględnić uwagi mieszkańców. Brawo wy! Rozumiem, ze przy następnym braku odśnieżenia mogę zgłosić to do SM?

avatar
~Mieszkaniec
04.12.2023 12:58

Proszę o wyjaśnienie kto ma odśnieżać w Tylewicach ścieżkę rowerowa i chodnik mieszkańcy czy ZDW

avatar
~N.mieszkaniec+
04.12.2023 13:22

A kto, - ty mieszkaniec od tego jesteś i odpowiadasz za swoja posesję i obok niej !. Ile masz lat, że jeszcze o tym nie wiesz ?. A do kogo należy ta droga ?????.

avatar
~Katarzyna
04.12.2023 13:39

chodniki w centrum śliskawka nikt w centrum nic nie robi ulica Daszyńskiego kostka nie idzie iść ani jechać.

avatar
~Dziadek!
04.12.2023 16:25

Straż Miejska , więcej kontrolować i wlepiać mandaty!

avatar
~Mieszkaniec
04.12.2023 22:04

A dlaczego do dzisiaj nikt nie odśnieżył ulic na osiedlu unii europejskiej?

avatar
~wschowianka
05.12.2023 10:59

Może straż miejska sprawdzała by jak przedstawia sie stan chodników, a nie tylko przypominała. W poniedziałek po wschowskich chodnikach nie dało się chodzić.. Ślisko śniegowe muldy.

avatar
~Fan umigu
05.12.2023 14:49

Bo tam nie ma ulic tylko drogi polne XD

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl