TworzymyGłos Regionu

reklama

Krzysztof Owoc nie naruszył dóbr osobistych wiceburmistrza

Piątek, 03 marca 2017 o 11:46, aktualizacja Wtorek, 07 marca 2017 o 15:43, autor: 27
Krzysztof Owoc nie naruszył dóbr osobistych wiceburmistrza

2 marca 2017 Sąd Apelacyjny w Poznaniu utrzymał w mocy wyrok Sądu Okręgowego w Zielonej Górze z 29 kwietnia 2016 roku, gdzie po rozpoznaniu sprawy z powództwa Miłosza Czopka przeciwko Krzysztofowi Owocowi o ochronę dóbr osobistych oddalił powództwo, nie dopatrując się w artykule Krzysztofa Owoca pt. ,,Próchno" naruszenia dóbr osobistych wiceburmistrza.

Felieton Krzysztofa Owoca ,,Próchno" został opublikowany 17 czerwca 2015 roku. Zdaniem wiceburmistrza Miłosza Czopka, tekst naruszał jego dobra osobiste. Sąd Okręgowy w Zielonej Górze, a następnie Sąd Apelacyjny w Poznaniu nie przychylił się do opinii Miłosza Czopka, oddalając powództwo.

W uzasadnieniu wyroku Sądu Okręgowego w Zielonej Górze, czytamy między innymi:

(...)

Dla dokonania oceny czy felieton autorstwa Krzysztofa Owoca naruszył dobra osobiste powoda niezbędne było odwołanie się i dokonanie oceny wypowiedzi pozwanego.

                Trzeba podkreślić, iż do pozwanego jako dziennikarza - autora felietonu należy stosować przepisy ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo Prasowe (Dz.U.1984.5.24 ze zm.). W myśl art. 12 ust. 1 i 2 Pr. pras. dziennikarz jest obowiązany zachować szczególną staranność i rzetelność przy zbieraniu i wykorzystaniu materiałów prasowych, zwłaszcza sprawdzić zgodność z prawdą uzyskanych wiadomości lub podać ich źródło oraz chronić dobra osobiste. Jednakowoż warte jest odnotowania stanowisko judykatury uznające, iż do felietonu nie należy stosować takich samych standardów jak do tekstu informacyjnego. W artykule informacyjnym przeważają informacje i zwraca się uwagę na ich prawdziwość i rzetelność, w felietonie natomiast przeważają opinie. (vide: wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 24 marca 2005 r. I ACa 912/04). Zgodzić się zatem należy z pozwanym, że uprawianie satyrycznej publicystyki politycznej w formie takiego gatunku jakim jest felieton, uprawnia do posługiwania się bardziej swobodnym niż np. w publikacjach informacyjnych językiem. Sformułowania krytyczne satyry muszą być bardziej ostre, swobodne, a także szydercze. Krytyka jest bowiem osądem wartościującym i może być negatywna, złośliwa, nieobiektywna. Z samej swej istoty nie może być jednak prawdziwa lub nieprawdziwa i z tego punktu widzenia nie można jej weryfikować.

(...)

Zgodnie z przyjętą linią orzeczniczą Europejskiego Trybunału Praw Człowieka podmiot publiczny, a za taki bezsprzecznie należy uważać powoda, musi liczyć się z bardziej wnikliwym zainteresowaniem ze strony opinii publicznej. Szersze są też granice dopuszczalnej krytyki w stosunku do osób publicznych, a swoboda wypowiedzi nie może obejmować tylko informacji i poglądów odbieranych przychylnie albo odbieranych jako nieszkodliwe lub obojętne. Wymaga również podkreślenia, że okoliczności zawarte w przedmiotowej wypowiedzi nie dotyczyły sfery życia prywatnego powoda. Osoby pełniące funkcje publiczne powinny tolerować szerszą krytykę, zwłaszcza gdy nie odnosi się ona do ich sfery prywatnej. Prawo do informowania z jednej strony, a wolność informowania (wypowiedzi) z drugiej, prowadzą do wniosku, że wolność wypowiedzi nie może się ograniczać jedynie do informacji i poglądów, które są odbierane przychylnie albo postrzegane jako nieszkodliwe lub obojętne, lecz odnosi się w równym stopniu do takich, które obrażają, oburzają lub wprowadzają niepokój. Do tego bowiem sprowadza się teza o konieczności tolerowania przez państwo demokratyczne swobodnego obiegu informacji także kontrowersyjnych czy niewygodnych.

W ocenie Sądu przytoczone sformułowania mieszczą się w ramach polemiki politycznej i krytyki samorządowych władz lokalnych.

2 marca 2017 roku Sąd Apelacyjny w Poznaniu podtrzymał wyrok Sądu Okręgowego w Zielonej Górze. Tym samym Sąd uznał, że nie sposób dopatrzeć się w tekście Krzysztofa Owoca naruszenia dóbr osobistych wiceburmistrza Miłosza Czopka.

(rak)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (27)

avatar

avatar
~Ałtor
03.03.2017 12:28

Klasa panie Owoc. Gratulacje.

avatar
~Widz
03.03.2017 12:28

Brawo Panie Owoc! (...)

avatar
~cała wschowa
03.03.2017 12:32

Osoby pełniące funkcje publiczne powinny tolerować szerszą krytykę a nie mieć fochów jak Patalasowa i Czopek trzeba było do władzy się nie pchać to nikt by odnowicieli nie obrażał Kolejna sprawa przegrana która to już panie czopek i spółka jeszcze nastepna sprawa jest w sądzie w NOWEJ SOLI i co znowu przegrana każdy wie co Janikowa robi z ludzmi jedynie utrata pracy powstrzymuje ludzi od powiedzenia prawdy a władza chroni Janikową wiedząc jak jest i nic z tym nie robią bo to koleżanka partyjna odnowicieli wolą ludzi zastraszyć niż zwolnić kolezankę Brawo panie Owoc bardzo dobry felieton pt tytułem Próchno polecam

avatar
~Fan Wąsów Przemka
03.03.2017 12:40

Pięknie. Dzięki że się Pan nie przestraszył. Vivat Owoc !

avatar
~Jan Kotwick
03.03.2017 12:47

Jednak Pan Burmistrz poczuł się obrażony skoro odwołał się do sądu. Lewica zawsze była gruboskórna i prostacka. A pozwany nie potrafi odróżnić poetę Słonimskiego od rzeźnika Słomińskiego!

avatar
~Adaś
03.03.2017 13:01

Dołączam się do tych , co bardziej trzeżwiej oceniają obecny top management, ....niejako jakby zapomnieli kto ich tam usadowił. Władzę nie dostaliście p. burmistrzowie po to aby się rozrzucać , gnębić, czy na boso wspinać się po wieżowcach kariery a po to aby służyć i być solidnie ocenianym . Adaś

avatar
~Heheszko Jurek
03.03.2017 14:04

A Pan Kotwicki nie odróżnia już chyba "picia w Spale od spania w Pile" - jak pisał pewien bard...

avatar
~Z ul.Nowej
03.03.2017 14:19

Tak trzymać panie Krzysztofie. Mocnego kręgosłupa ponieważ słyszałem, że jakieś podchody robią pod Pana i pana Buczka

avatar
~do burmistrzów
03.03.2017 14:39

To jest dopiero przedsmak tego jaki was czeka po ustaniu waszej kadencji . Z sądów nie wyjdziecie bo już wiadomo że parę osób wam tak łatwo nie odpuści . Za te krzywdy wyrządzone niewinnym pracownikom .

avatar
~alla
03.03.2017 14:49

No to teraz panie czopek moze do Unii Europejskiej a moze do NATO to do razu beda strzelać

avatar
~Dobromir G.
03.03.2017 16:13

Dziecinada. Piaskownica.

avatar
~ale co...?
03.03.2017 16:20

Komu i czemu ma służyć ciągnący się serial pt. " Owoc - Czopek" ? Czy ta ciągła jałowa "paplanina" przyniesie nam/Wschowianom poprawę w jakości nawierzchni dróg, chodników, nowych miejsc prac? NIE.....NIE ! Tak więc" dajcie sobie po razie" i zejdźcie z przestrzeni M E D I A L N E J !!!!!

avatar
~Tulipan
03.03.2017 17:08

Do Dobromir G. I ale co .... ? to prymitywna próba bagatelizowania porażki pana Czopka. Ten proces, paradoksalnie dzięki Miłoszowi Cz., jest świadectwem na totalne amatorstwo ekipy rządzącej miastem. Polecam obydwóm komentatorom lekturę uzasadnienia zamieszczoną na blogu Frakcja Wyrzutowa. Sąd ZAORAŁ Miłosza Czoka z korzeniami. Wiwat Owoc !

avatar
~Gekon
03.03.2017 18:06

Wygranej gratuluję! Tylko abyśmy we Wschowie nie uwierzyli, że ostre pióro i wygrana w sądzie predystynują radnego Owoca do funkcji burmistrza Wschowy! To nie byłby dobry wybór, być może nawet większa katastrofa niż obecna władza.

avatar
~Do...ale-co
03.03.2017 20:39

Ponoć tulipany w świecie kwiatów zaliczane są do "prymitywnych roślin" ?

avatar
~do - do -ale-co
03.03.2017 21:03

Nie tulipany ale narcyze

avatar
~były żołnierz
03.03.2017 21:22

@gekon Mając do wyboru będę głosował na Owoca. Najbardziej, rozumiem że może wydawać się radykalna, konsekwentna postawa jeśli chodzi o samorząd. W mojej ocenie będzie to świetny burmistrz

avatar
~Sławek
03.03.2017 23:20

Pasmo niepowodzeń pana Czopka i pani Patalas..

avatar
~FWS
04.03.2017 08:27

W drodze dostępu do informacji publicznej chciałbym zobaczyć paragon z kasy fiskalnej dowodzący że Czopek zapłacił kancelarii reprezentującej go w sądzie z prywatnych pieniędzy.

avatar
~do FWS
04.03.2017 10:15

Do redakcji Zw - proszę to sprawdzić i powiadomić społeczeństwo, czy p. Czopek zapłacił za swoje prywatne poczynania sądowe z własnych pieniędzy ?

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl