Dom z kotami - czemu warto?
Zwierzak w domu to ogromne szczęście, ale także obowiązki. Musimy zapewnić pupilowi wszystko co niezbędne, dobrze się nim opiekować. Trzymanie kota w domu ma też zbawienny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Kontakt ze zwierzakiem dostarcza nam endorfin.
W przypadku kotów można mówić o szeregu zalet z ich posiadania. Nadają się dla osób starszych, bo nie trzeba ich wyprowadzać na spacer, posiadanie, utrzymanie i leczenie kota jest także tanie. Trzymanie takiego zwierzaka w domu daje też po prostu szczęście.
Kot wymaga niewiele uwagi, i jest towarzyszem z własnym zdaniem. Nie wykonuje ślepo wszystkich komend, jest za to naszym partnerem. Koty są idealne dla osób, które nie są zbyt aktywne, wolą posiedzieć w domu, w cieple, pod kocem.
Warto także wspomnieć, że wszelkie koty, także koty wychodzące są dość terytorialne. Musisz wiedzieć, że nawet jeśli kot posiada swój ogród lub gospodarstwo, traktuje je jako teren własny i nie ma potrzeby wychodzenia gdzieś dalej, na dalekie wojaże.
Czy kotom jest raźniej w parach, czyli jeden czy dwa?
Częstym pytaniem jest jak rozpoznać płeć kota, co wybrać - kocura czy kotkę?
Różnią się one bowiem wyglądem i przede wszystkim zachowaniem. Kocur, po osiągnięciu dojrzałości cały czas szuka partnerki i nastawiony jest na pomnażanie gatunku. Prowadzi to do skłonności do bójek, a tym samym częstszych wizyt u weterynarza. W przypadku kotki jednak również mówimy o rui. W tym okresie będzie ona wabikiem dla wszystkich kocurów w naszej okolicy. Dlatego najlepszym wyborem dla kota każdej płci jest kastracja.
Drugim istotnym pytaniem jest to, czy koty lubią inne koty? Czy warto kupić jednego kota czy dwa?
Mitem jest, że kot jest samotnikiem. Na wolności, koty spędzają czas z innymi kotami, w koloniach, które razem wychowują młode. Dlatego koty dobrze radzą sobie w parach lub większej grupie.
Kot w schronisku czy hodowli?
Ludzie bardzo często pragną mieć kota drogiego i rasowego i oczywiście nie ma w w tym nic złego. Warto wiedzieć, jakie masz oczekiwania od danego zwierzęcia. Koty rasowe zazwyczaj mają pewien ustalony ramowy charakter, choć poszczególne osobniki danej rasy mogą się diametralnie od siebie różnić.
Jeśli potrzebujesz przyjaciela i towarzysza, rozważ opcję funkcjonowania jako dom tymczasowy lub stały. Schroniska są pełne kotów tzw. dachowych, które szukają swojego człowieka, więc adopcja to bardzo dobra decyzja, aby pomóc bezbronnemu stworzeniu. To także spora oszczędność w porównaniu z kupnem kota rasowego z hodowli.
Obecność kotów w domu, podczas obecności dziecka
Ludzie często boją się, że kot nie jest dobrym rozwiązaniem dla domu z dziećmi, zwłaszcza tymi mniejszymi. Jest to jednak kolejny mit.
Jeśli jednak masz dziecko, któremu ciężko czasem wyjaśnić, aby nie dręczyło zwierzątka nadmiernie swoją chęcią zabawy, warto pamiętać o kilku zasadach. Na przykład, by kot czuł się bezpiecznie, karm go tam, gdzie dziecko nie ma wstępu. Zadbaj także o odosobniony kąt do spania, dla swojego kota, by w razie konieczności mógł uciec do swego azylu.
Jeśli kot jest ciekawy i podchodzi do dziecka - nie każ go, aby w przyszłości nie wykazywał agresji! Lepiej po prostu miej oko na to, jak się zachowują oboje..
W przypadku ciąży, zadbaj aby kot nie wchodził do pokoju malucha.
Czego nie może zabraknąć w mieszkaniu?
Twoje mieszkanie również musi być przygotowane na nowego lokatora. Podstawą jest kupno kuwety ze żwirkiem, wygodnego i bezpiecznego legowiska, a także drapaka nie tylko do drapania i ostrzenia pazurków, ale także do zabawy. Nie zapomnij wyposażyć się w miski z wodą i miski na karmę.
Możesz wyposażyć dom w półki na wysokości, aby twój mruczek mógł się swobodnie wspinać lub leżeć na nich, obserwując wszystko z wysokości i odpoczywając.
Nie zapomnij o odpowiedniej liczbie zabawek - wędki, piłki, zabawki interaktywne - im jest ich więcej, tym łatwiej będzie ci nawiązać więź z kotem i nauczyć się wzajemnej komunikacji.
Usuń z domu także wszelkie trujące rośliny, aby uniknąć zatrucia czy choroby pupila.
Pamiętaj też, aby zapewnić kotu pokarm wysokiej jakości, który nie będzie powodował alergii. Zadbaj o pokarm pełnomięsny i bezzbożowy. Postaw także bardziej na pełnowartościowy pokarm miękki, zamiast suchego, który ma mniejszą ilość składników mineralnych, witamin czy białka, jest także bardziej kaloryczny i pozbawiony potrzebnej kotom wody.
Równie ważne jest odpowiednie dbanie o pupila. Zapewnij mu wszystkie niezbędne szczepienia, odrobaczaj go także regularnie. Kot, wbrew pozorom, nie lubi być także całkiem sam. Jeśli będziesz go ignorował, będzie czuł się samotny, znudzony i zestresowany. Kot przywiązuje się do właściciela, wykazuje empatię i bywa uczuciowy. Dlatego zadbaj o więź ze swoim kotem, poświęcaj czas na zabawę z nim. Pozwól mu także spędzać czas ze sobą, nie odganiając go zanadto.
Pamiętaj, że bierzesz do domu przyjaciela, a nie futrzany, mruczący dodatek.