TworzymyGłos Regionu

reklama

Kosztowne decyzje

Środa, 29 września 2021 o 08:39, aktualizacja Piątek, 01 października 2021 o 17:27, autor: 13
Kosztowne decyzje

Pierwszym z zadań własnych gminy wymienionych w ustawie o samorządzie gminnym jest dbanie o ład przestrzenny i gospodarkę nieruchomościami. Podejmowane decyzje powodują często konieczność przejęcia przez gminę gruntów od osób prywatnych, za co wypłacane są odszkodowania.

Najważniejszym dokumentem kształtującym ład przestrzenny w gminie jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Zawarte w nim zasady dotyczące przeznaczania konkretnych działek są obligatoryjne i mają charakter prawa miejscowego. Przyjmując ten dokument, często wyznaczane są nowe obszary pod zabudowę, a co za tym idzie wyznaczenie nowych, nieistniejących dotychczas dróg. Przykładem takiego miejsca w naszej gminie jest północna część osiedla Zacisze. Do 2016 roku tereny te wedle obowiązującego wówczas MPZP były przeznaczone pod działalność rolniczą. Decyzją ówczesnej Rady Miejskiej kilkanaście hektarów gruntów, z których większość stanowiła własność prywatną, przekształcono w tereny zabudowy jednorodzinnej, wyznaczając przebieg nowych dróg. - W przypadku przyjęcia takich rozwiązań planistycznych w momencie, w którym właściciele gruntów przystępują do ich podziałów część działek, które według planu zagospodarowania przestrzennego przeznaczane są pod drogi publiczne, przechodzi z mocy prawa na własność gminy. Wówczas następuje proces ustalenia w drodze negocjacji formy odszkodowania dla właściciela, którym może być albo wypłata pieniędzy, albo nieruchomość zamienna. – wyjaśnia dyrektor Gospodarki Przestrzennej i Nieruchomości Joanna Kołodziej.

Oczywiście osiedle Zacisze nie jest jedynym miejscem, w którym gmina przejmuje grunty prywatnych właścicieli, jednak ich ilość jest tam największa. Zdecydowanie mniejsze koszty ponosi gmina w przypadku terenów, których jest właścicielem, dodatkowo czerpie korzyści ze sprzedaży gruntów, jak chociażby w północnej części miasta. Odszkodowania wypłacane są również w przypadku prowadzenia przebudowy dróg i przejmowania gruntów w celu realizacji inwestycji. Niestety wiele spraw nie było regulowanych przez lata, stąd aktualnie toczą się postępowania mające na celu wypłaty odszkodowań za grunty, które przeszły na własność Gminy na podstawie decyzji wydanych w latach ubiegłych, sięgających nawet 2014 roku. Następuje także kumulacja spraw związanych z osiedlem Zacisze.

- W budżecie na 2021 rok zaplanowaliśmy 300 tysięcy złotych z przeznaczeniem na wypłatę odszkodowań dla właścicieli przejmowanych gruntów. W tym momencie wypłaciliśmy już ponad 280 tysięcy złotych, ale toczące się obecnie postępowania wymagają jeszcze co najmniej 250 tysięcy złotych. Decyzję o zabezpieczeniu tych środków podejmie Rada Miejska. Na pewno należy przygotować się na to, że w najbliższych latach będziemy zmuszeni zabezpieczać podobne środki w budżecie, w celu bieżącego regulowania tych spraw – dodaje dyrektor Joanna Kołodziej. Dynamikę wypłat odszkodowań może zobrazować podsumowanie dwóch ostatnich kadencji oraz trzech lat aktualnie trwającej kadencji. W ostatniej kadencji burmistrza Grabki na odszkodowania wypłacono niewiele ponad 487 tysięcy złotych, w kadencji burmistrz Patalas 847 tysięcy złotych, z czego ponad połowę w 2018 roku, a w aktualnie trwającej kadencji (wraz z potrzebami do zabezpieczenia na ten rok) ponad 675 tysięcy złotych. I to tylko za trzy, a nie jak w przypadku poprzednich kadencji cztery lata budżetowe.

(UMiG Wschowa)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (13)

avatar

avatar
~asd
29.09.2021 10:15

Wystarczyło w sposób fragmentaryczny podejść do MPZP, a nie robić dla większego obszaru.

avatar
~135
29.09.2021 17:17

Pani Joanna, nie jest miło, gdy teraz krytykuje Pani poprzednich przełożonych.

avatar
~Maciek
29.09.2021 20:42

Nie zmienia to faktu, żę są zaniedbania.

avatar
~Marcel
29.09.2021 21:56

Pokaż Ty mnie człowiecze, w którym miejscu tam jest jakakolwiek krytyka? Tylko prosiłbym aby nie pomylić krytyki ze stanem rzeczywistym, dyskusji z informacją, a interpretacji ze zrozumieniem.

avatar
~@Marcel
01.10.2021 09:45

Proszę pisać jasno i wyraźnie. Po pierwsze primo odpowiadamy osobie, która nie potrafi odmienić imienia przez przypadki, po drugie primo ze względu na pierwsze primo, nie zrozumie wypowiedzi, a po trzecie primo, ultimo: chodzi o to, że pani Joanna, niczym niesławny Max Kolonko "mówi, jak jest". Czyli, jeżeli ktoś zaniedbał jakąś sprawę (i to obojętnie, czy burmistrz, starosta, wojewoda czy prezydent), to mówi się o zaniedbaniu, a nie o tym, że tamci są fe a my cacy. To nie wojna po-pis, tylko informacja o tym, jak sprawa wyglądała dotychczas, a jak wygląda obecnie.

avatar
~Adam
30.09.2021 00:38

Przecież w północnej części Zacisza gmina też sprzedawała swoje działki, za które wzięła grube pieniądze. Była więc kasa na odszkodowania jak i na utwardzenie nowych dróg, czego jednak nie uczyniono do dzisiaj. A mieszkańcy z własnej kieszeni musieli dopłacać do sieci kanalizacyjnej (jedni 5 tys zł, inni mniej - nie wiem od czego to zależało?) oraz sami składają się na utwardzenie dróg (GMINNYCH dróg). .

avatar
~asd
30.09.2021 10:08

nikt nie musiał, tylko zostali zmanipulowani

avatar
~Marcin
30.09.2021 12:24

Ale to, że Gmina przytuliła kasę za działki nie oznacza, że ta kasa pójdzie na drogi, kanalizę, czy odszkodowania. Może iść na cokolwiek. Takie rzeczy, o których pisze Pan Adam muszą być (i proszę mnie poprawić, jeśli się mylę) zawarte w budżecie i klepnięte przez Radę Miejską.

avatar
~Kłamiesz
01.10.2021 08:01

Kłamiesz Pan - Gmina nie sprzedawała prawie żadnej działki w tym rejonie, teraz ogłoszone były pierwsze przetargi na ul. Chorwacką, ale zakończyły się negatywnie. Poświęciłem trochę czasu i poszukałem w ogłoszeniach o przetargu, polecam wszystkim i smutne jest to, że tak łatwo zmanipulować ludzi podając po prostu kłamstwo. Proszę oto linki: http://www.old.bip.wschowa.pl/index.php?link=116 https://bip.gminawschowa.pl/przetargi/29/status/ Od zmiany planu większość tych nowych domów przy Szwedzkiej i Belgijskiej (bo o tamtą zabudowę chodzi) powstaje na działkach prywatnych

avatar
~xyz
01.10.2021 08:29

do asd - musieli, bo inaczej nie mieliby kanalizacji. Za podłączenie wody też nie małe pieniądze trzeba było zapłacić.

avatar
~wstydliwy
01.10.2021 17:11

Pani Joasia jest najpiękniejszą dziewczyną w całym urzędzie!

avatar
~do wstydliwego
23.10.2021 17:30

...taka myszka,dyrektorka -myszka, prymuska

avatar
~Heheszko
01.10.2021 17:15

Biorąc pod uwagę wzrost ceni nieruchomości to kiepsko Pani Joanno...

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl