Rekuperacja – historia
Rekuperacja posiada własny początek od rozwoju sektora budowlanego – wykorzystywaniu ociepleń budynków, jeszcze szczelniejszych okien, jakie zaczęły sprawiać iż wymiana powietrza w domach stałą się jeszcze mniejsza. Wykorzystywane 10 -15 lat temu techniki pozwoliły na dopływ czystego powietrza do domów przez bezpośrednie nieszczelności okien oraz drzwi, natomiast również nieszczelności murów. Nowe techniki jak np. ocieplanie styropianem oraz różnymi produktami budowlanymi, wywołują właściwie niezauważalną wymianę powietrza, więc niejednokrotnie spotykanymi się z kłopotem pleśni wilgotności i zaduchu.
Jak funkcjonuje rekuperacja?
Najistotniejszym czynnikiem układu rekuperacji jest niewątpliwie sam rekuperator. Funkcja narzędzia polega na wyciąganiu powietrza w dwóch kierunkach w tym samym czasie. Główny strumień powietrza jest czysty oraz zimny, czerpany z zewnątrz. Inny tymczasem jest powietrzem ciepłym – wykorzystanym, wilgotnym, czerpanym z pomieszczenia mieszkania poprzez kraty w ścianach oraz stropie. Oba strumienie ciepła trafiają do podgrzewacza, natomiast dzięki specjalnym rowkom, w jakich przepływają, nie mieszają się ze sobą.
Z czego składa się system rekuperacji?
Ważnym punktem systemu jest rekuperator, więc centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła. Takie narzędzie ma 2 wydzielone przewody: pierwszy dla powietrza przenoszonego z zewnątrz do wnętrz suchych, takich jak salon, sypialnie oraz gabinet, i inny dla powietrza czerpanego z wnętrz wilgotnych, takich jak kuchnia, łazienka, WC, pralnia. Dwa cieki powietrza nie mieszkają się, jednak oba przechodzą poprzez zastępnik ciepła, w jakim na całej przestrzeni dochodzi do wyrównania temperatur obu strumieni.
Zalety rekuperacji
Po pierwsze, wentylacja mechaniczna to dobre powietrze, jaka dadzą nam dobre filtry. Kolejna praca jonizacji pozwala również, na oczyszczenie tego, czym oddychamy z drobnoustrojów i wirusów. Po drugie, świeże powietrze to mniej sprzątania. Niewielka ilość kurzów dostająca się do mieszkań nie będzie wymagała tak częstego czyszczenia, jak przy wentylacji grawitacyjnej. Po trzecie, kratka ułożona na czerpni zatrzyma niepożądanych gości w formie much czy owadów.
”WOJWENT” Wieloch spółka jawna
www.wojwent.com
biuro@wojwent.pl
GSM: 662219907 ul. Leśna 12; 42-165 Lipie k/Częstochowy