TworzymyGłos Regionu

reklama

Konsultacje w sprawie zmiany granic Sławy

Wtorek, 04 grudnia 2012 o 15:20, autor: 4
Konsultacje w sprawie zmiany granic Sławy

Zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące zmiany granic Sławy. Sprawa dotyczy przyłączenia do miasta terenów sołectwa Lubogoszcz – tzw. Osiedle Lubogoszcz i niezamieszkanych terenów we wsi Przybyszów.

Informacji na ten temat udzielił podczas sesji Rady Miejskiej w Sławie zastępca burmistrza Krzysztof Gruszewski.  Konsultacje odbyły się między 15 września, a 15 października. Każdy zainteresowany mógł przyjść do Urzędu Miejskiego i zabrać kartę konsultacyjną, na której można było wyrazić swoje zdanie za lub przeciw zmianie granic miasta, lub wstrzymać się od głosu. Karty pobrało 88 osób. 65 opowiedziało się za powiększeniem Sławy, 21 było przeciw i 2 wstrzymało się od głosu. Do udziału w konsultacjach uprawnionych było 4 099 mieszkańców, wzięło w nich więc udział 2,15% zainteresowanych. 26 września odbyło się też zebranie wiejskie w Lubogoszczy, dzień później w Przybyszowie, a 4 października w zebranie miało miejsce w Sławie. – Mieszkańcy zadawali wiele czasami trudnych pytań – mówi Gruszewski – Jeśli tylko miałem taką wiedzę to odpowiadałem. Trzeba było też rozwiać wiele wątpliwości. Osoby zamieszkujące Osiedle Lubogoszcz pytały czy po zmianie granic nie będą musiały płacić większych podatków. Tam zainteresowanych było dużo. W Przybyszowie na zebraniu były 2 osoby w tym sołtys. Wyniki konsultacji zostaną dołączone do wniosku, który zostanie skierowany do wojewody, a który wcześniej będzie musiała przegłosować Rada Miejska w Sławie. Wojewoda wyda opinie. Jeśli ona będzie pozytywna wniosek trafi do odpowiedniego ministra, a ten wyda rozporządzenie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem zmiany wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2014 roku. Radni pytali dlaczego zainteresowanie konsultacjami było tak małe i skąd o planowanych zmianach mają dowiedzieć się pozostałe zainteresowane osoby. – Mieszkańcy mają do nas zaufanie i wierzą, że wszystko zostanie dobrze załatwione. Nie wszyscy mają czas i ochotę, żeby chodzić na zebrania, czy biegać po urzędach. Wybrali państwa do Rady i to państwo są ich przedstawicielami. Będziemy mogli o planowanych zmianach porozmawiać szczegółowo przed przegłosowanie wniosku – zakończył Gruszewski.
REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (4)

avatar

avatar
~Abrimaal
04.12.2012 23:09

Sława znów do przodu. Niedługo powiat będzie przemianowany na Sławski. Kiedy we Wschowie mozolnie układają kolejne kostki bruku, Sława naprawdę się rozwija bez kompleksów.

avatar
~Bluesman i kibic z Dębowej
05.12.2012 09:10

Powiat Sławski jestem za :P

avatar
~maciej
06.12.2012 10:38

Znam Sławę i wcale nie uważam tego za jakiś wielki sukces tego miasta - ot, co zwykła urzednicza ściema. -. Bilans tego ruchu jest tylko pozornie na zero. A szczegół jest taki przyłączono do miasta jedno osiedle domków i kilka domow w Przybyszowie. Liczba miszkańców miasta Sławy wzrośnie o jakieś 200-300 osób, zmaleje o taką ilość ilość mieszkańców gminy. Jaki jest cel takiego ruchu? - budżet Sławy. Ci z wcieleni do miasta po prostu zapłacą po prostu trochę wyższe podatki - dziurawa kasa gminy zyska w ten sposób dodatkowo parę złotych. Taki sam ruch może zrobić be zproblemu Wschowa - przyłaczając do miasta np. Przyczynę Dolna i Przyczynę Górną. Znikną wsie (ale czy to wsie?) zyska budżet miasta , no i skoczy liczba mieszkańców Wschowy. Ale czy tylko o to chodzi w biznesie? Lepiej chyba dla budżetu Wschowy (nabyć od prywatnych ) trochę ziem w okolicy Lginia (jezioro!!!) - odrolnić, wydzielić na działki i sprzedawać po parę złotych - z obowiązkiem szybkiej budowy domków. A potem doprowadzić media i zarabiać na wodzie, ściekach, podatkach od nieruchomości itd. Tak jak to sprytnie robią w okolicach Sławy - rolnicy i władze tamtej gminy. Ale cóż - to elementarz ekonomii....

avatar
~Abrimaal
06.12.2012 23:59

Maciej, ja już około 10 lat temu wysłałem do Rady Miejskiej projekt włączenia Przyczyny Dolnej do Wschowy, w zeszłym roku to powtórzyłem uzupełniając go o nazwy ulic. Bez odzewu. Nie tylko miasto zyskałoby wpływy z podatków, lecz również rozwiązane by zostały rady sołeckie, które jeszcze istnieją w tych niby-wsiach, będącymi wsiami tylko administracyjnie, w rzeczywistości raczej osiedlami. Nowa zabudowa w/na Przyczynach jest typu stricte miejskiego, a w starych gospodarskich budynkach mało kto jeszcze trzyma zwierzęta gospodarskie, przerobiono je na garaże lub zakłady usługowe.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl