TworzymyGłos Regionu

Konferencja naukowa CZAS ART i Muzeum Okręgowego w Lesznie

Piątek, 16 października 2020 o 14:50, aktualizacja Piątek, 16 października 2020 o 15:01, autor: 5 1329
Konferencja naukowa CZAS ART i Muzeum Okręgowego w Lesznie

W roku stulecia ustanowienia granicy państwowej pomiędzy Polską i Niemcami w 1920 roku stowarzyszenie Czas A.R.T. i Muzeum Okręgowe w Lesznie organizuje w dniach 22-23 października 2020 roku, interdyscyplinarną konferencję naukową pt. „Granica 1920 na ziemi wschowskiej i pograniczu wielkopolsko-śląskim”.

Rok 1920 i decyzje polityczne podziału historycznej ziemi wschowskiej pomiędzy Polskę i Niemcami wpłynęły na życie mieszkańców tego regionu, jego rozwój, na kształtowanie społeczeństw, postaw, zjawisk społecznych i kulturalnych. Konsekwencje tej decyzji są odczuwalne do dziś. Podczas obrad pragniemy zgromadzić i zaprezentować wyniki najnowszych ustaleń badaczy zajmujących się kwestiami stosunków międzynarodowych w skali mikro – dotyczących konkretnego, interesującego nas, obszaru historii sprzed stu lat, jak i makro – jakie znaczenie ta granica miała dla krajów / terytoriów położonych po jej obydwu stronach. W kontekście historii stosunkowo nowej – sprzed stu lat – warto sięgnąć także głębiej w przeszłość i przyjrzeć się dziejom granicy na pograniczu wielkopolsko-śląskim: spróbować scharakteryzować ten obszar, zrozumieć procesy i zjawiska zachodzące na nim. Uczestnikami naukowego spotkania są badacze: historycy, historycy sztuki, archeologowie, geografowie, antropolodzy, bibliotekoznawcy, filologowie, regionaliści.

Konferencja odbędzie się we Wschowie (22.10.2020) i Lesznie (23.10.2020). Ze względów bezpieczeństwa na sali obrad spotkają się wyłącznie naukowcy i organizatorzy.

Transmisja online z konferencji zostanie udostępniona na profilu Facebook oraz stronie internetowej Muzeum.

 

Zadanie dofinansowane jest przez Powiat Wschowski i Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Patronat honorowy nad konferencją objęli:

Wojewoda Lubuski – Władysław Dajczak

Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków – dr Barbara Bielinis-Kopeć

Marszałek Województwa Lubuskiego- Elżbieta Anna Polak

Starosta Powiatu Wschowski – Andrzej Bielawski

Starosta Powiatu Leszczyński – Jarosław Wawrzyniak

Prezydent Miasta Leszna – Łukasz Borowiak

http://www.muzeum.leszno.pl/strona_PL/archiwa/8437

(Muzeum Okręgowe w Lesznie)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (5)

avatar

avatar
~X
16.10.2020 19:56

Niech lepiej CzasArt pomoże zrobić porządek z kinem Hel , a nie organizuje śmieszne pseudonaukowe konferencje dla nikogo.

avatar
~Heheszko
17.10.2020 21:11

Ale to jest prywatny budynek.

avatar
~Do heheszko
18.10.2020 20:32

Kto się wtrącił i zrobił z tego budynku zabytek? Gdyby CzasArt nie wtrącił się i nie leczył swoich kompleksów obiekt przynosiłby konkretne dochody dla miasta.Przedsiębiorca być może w tamtym czasie zrobiłby coś z mleczarnią.Takie przynajmniej miał plany.Można obejrzeć sobie fragment rady , gdy burmistrz Czopek prosi członkinie CzasArt o wycofanie wniosku o wpis budynku kina do rejestru zabytków.Panie chciały zrobić kuku burmistrzowi Czopkowi , a zrobiły kuku wszystkim nam mieszkańcom. W podobnym stylu radna Kochańska zadziałała w sprawie wymiany źródeł ciepła .Chciała zdymisjonowac obecnego burmistrza , ale ukarała nas wszystkich.Mogło być wymienionych ok.50 kopcących pieców. Teraz my będziemy wdychać te smrody i się zatruwać.I starym zwyczajem jak w sprawie kina obarcza winą inwestora , tak w sprawie wymiany pieców obarcza pracowników i burmistrza o nieumiejętność złożenia wniosku.

avatar
~Edek
16.10.2020 21:28

A kiedy będzie konferencja naukowa poświęcona wybitnemu modernistycznemu zabytkówi wschowskiemu straszącego dumnie przy skrzyżowaniu Konradowskiej i Kazimierza Wielkiego.Chętnie poznamy zdanie społecznego opiekuna zabytków Wschowy co do dalszych losów tego unikatu na skalę europejską.

avatar
~Andrzej
17.10.2020 16:09

nie depczcie przeszłości ołtarzy

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

OGŁOSZENIA

dodaj ogłoszenie

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl