TworzymyGłos Regionu

reklama

Komendant Straży Miejskiej apeluje: „Nie spalaj odpadów!”

Środa, 25 października 2023 o 09:14, autor: 3
Komendant Straży Miejskiej apeluje: „Nie spalaj odpadów!”

W związku z nadchodzącym okresem grzewczym, Straż Miejska planuje zwiększenie intensywności kontroli dotyczących zabronionego spalania odpadów, w szczególności w instalacjach przydomowych.

Najczęstsze przewinienia

Kontrole przeprowadzane w latach poprzednich ujawniły, że najczęściej spalanymi odpadami są kartony, mieszane materiały z opakowań (tworzywa sztuczne – plastik, folia; metal – butelki po napojach) oraz stare, zużyte meble.

Upoważnienia strażników

Komendant Straży Miejskiej, Witold Skorupiński, przypomina o kompetencjach funkcjonariuszy w zakresie kontroli: „Strażnicy miejscy posiadają stosowne upoważnienia do przeprowadzania przedmiotowych kontroli. Uniemożliwienie strażnikowi posługującemu się upoważnieniem do kontroli nieruchomości jest przestępstwem określonym w art. 225 § 1 kodeksu karnego.”

Skutki spalania odpadów

Za szkodliwością spalania odpadów w instalacjach przydomowych przemawiają emisje z tzw. źródeł emisji niskiej, czyli niskich kominów domostw lub małych lokalnych kotłowni. W takich warunkach utrudnione jest wyniesienie zanieczyszczeń na większe odległości oraz ich rozproszenie przez wiatr. Skutkiem tego jest lokalny wzrost substancji zanieczyszczających powietrze atmosferyczne.

Odpady w świetle prawa

Ustawy, takie jak Ustawa o odpadach czy Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, precyzyjnie określają, jak można postępować z odpadami. Każdy mieszkaniec Gminy Wschowa ma obowiązek segregacji odpadów powstałych na terenie jego nieruchomości. Dodatkowo, zgodnie z art. 155 ustawy o odpadach, spalanie odpadów dozwolone jest wyłącznie w spalarniach odpadów.

Konsekwencje naruszenia przepisów

Naruszenie zakazu spalania odpadów, określonego w art.155 ustawy o odpadach, podlega karze aresztu albo grzywny. W przypadku postępowania mandatowego, kontrolujący funkcjonariusz może nałożyć mandat nawet do 500 zł.

Źródło: Witold Skorupiński Komendant Straży Miejskiej we Wschowie

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (3)

avatar

avatar
~Bronx
25.10.2023 09:59

Komendant może sobie apelować gdy już kończy pracę o 16 to dopiero zaczynają palić jak co roku nikt nikomu nic nie zrobi a smród był i będzie polecam sprawdzić ulice orzechowa i jagodową tam dopiero palą śmieciami a tacy niby bogaci

avatar
~ziga
26.10.2023 16:00

Popieram, kontrole przeprowadzać w godzinach wieczornych bo wtedy ludzie palą najwiekszy syf..

avatar
~adam
29.10.2023 09:46

Proponuje odwiedzić firmy wokół STENA już palą śmieciami

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl