Najczęstsze przewinienia
Kontrole przeprowadzane w latach poprzednich ujawniły, że najczęściej spalanymi odpadami są kartony, mieszane materiały z opakowań (tworzywa sztuczne – plastik, folia; metal – butelki po napojach) oraz stare, zużyte meble.
Upoważnienia strażników
Komendant Straży Miejskiej, Witold Skorupiński, przypomina o kompetencjach funkcjonariuszy w zakresie kontroli: „Strażnicy miejscy posiadają stosowne upoważnienia do przeprowadzania przedmiotowych kontroli. Uniemożliwienie strażnikowi posługującemu się upoważnieniem do kontroli nieruchomości jest przestępstwem określonym w art. 225 § 1 kodeksu karnego.”
Skutki spalania odpadów
Za szkodliwością spalania odpadów w instalacjach przydomowych przemawiają emisje z tzw. źródeł emisji niskiej, czyli niskich kominów domostw lub małych lokalnych kotłowni. W takich warunkach utrudnione jest wyniesienie zanieczyszczeń na większe odległości oraz ich rozproszenie przez wiatr. Skutkiem tego jest lokalny wzrost substancji zanieczyszczających powietrze atmosferyczne.
Odpady w świetle prawa
Ustawy, takie jak Ustawa o odpadach czy Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, precyzyjnie określają, jak można postępować z odpadami. Każdy mieszkaniec Gminy Wschowa ma obowiązek segregacji odpadów powstałych na terenie jego nieruchomości. Dodatkowo, zgodnie z art. 155 ustawy o odpadach, spalanie odpadów dozwolone jest wyłącznie w spalarniach odpadów.
Konsekwencje naruszenia przepisów
Naruszenie zakazu spalania odpadów, określonego w art.155 ustawy o odpadach, podlega karze aresztu albo grzywny. W przypadku postępowania mandatowego, kontrolujący funkcjonariusz może nałożyć mandat nawet do 500 zł.
Źródło: Witold Skorupiński Komendant Straży Miejskiej we Wschowie