Aby zabawa z fajerwerkami była przyjemnością, muszą być one używane odpowiedzialnie i bezpiecznie. Fajerwerki i sztuczne ognie sprzedawane w Polsce powinny mieć między innymi: instrukcję obsługi w języku polskim, nazwę producenta, numer katalogowy produktu, nazwę produktu, oznaczenie minimalnej bezpiecznej odległości użytkowania, datę ważności produktu oraz nazwę i adres producenta lub importera.
Podczas użytkowania fajerwerków należy przestrzegać szczególnej ostrożności i zawsze czytać instrukcję obsługi. Pamiętajmy też o tym, by nie używać fajerwerków pod wpływem alkoholu, nie używać ich w miejscach i okolicznościach, które mogą narazić inne osoby na niebezpieczeństwo, nie rozbierać fajerwerków, nie podchodzić do fajerwerków, które nie wystrzeliły oraz nie próbować ich ponownie odpalać. Po odpaleniu fajerwerków należy się oddalić od nich na bezpieczną odległość, a hałas petard może przeszkadzać zwierzętom, szczególnie psom, więc zadbajmy o to, aby nasze czworonogi nie zakłócały spokoju innych.
- Zgodnie z obowiązującymi przepisami istnieje całkowity zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych dzieciom i młodzieży do lat 18 - przypomina komendant Witold Skorupiński. - Należy zatem informować Straż Miejską lub Policję o handlowcach, którzy sprzedają petardy dzieciom. Pozwoli to uchronić najmłodszych, którzy najczęściej są ofiarami fajerwerków.
Jeśli chodzi o odpowiedzialność karną w kontekście używanie materiałów pirotechnicznych, powszechnym rozwiązaniem jest artykuł 51 Kodeksu Wykroczeń, który opisuje czyn polegający na zakłócaniu spokoju, ciszy i porządku publicznego.
Ustawodawca chroni spokój i porządek publiczny przed jego zakłóceniem, które może mieć różne formy. Przepis nie zawiera ograniczeń czasowych i obowiązuje nieprzerwanie przez cały rok. Czyn jest zagrożony karą grzywny na podstawie Kodeksu Wykroczeń.
Źródło: Witold Skorupiński Komendant Straży Miejskiej we Wschowie