TworzymyGłos Regionu

reklama

Kolejny zastrzyk gotówki od rządu. Ile dostanie Wschowa, Sława, Szlichtyngowa oraz Powiat Wschowski?

Piątek, 04 sierpnia 2023 o 00:04, aktualizacja Piątek, 04 sierpnia 2023 o 01:10, autor: 11
Kolejny zastrzyk gotówki od rządu. Ile dostanie Wschowa, Sława, Szlichtyngowa oraz Powiat Wschowski?

Prawie setka samorządów na terenie województwa lubuskiego niebawem otrzyma dodatkowe finansowanie z budżetu państwa. W sumie jest to kwota 360,15 mln zł, podobna do tej, którą otrzymali w poprzednim roku. Ile trafi do powiatu wschowskiego oraz gmin Wschowa, Sława i Szlichtyngowa?  

Szczegóły dotacji

W poprzednim roku do wszystkich samorządów w Polsce trafiło łącznie 13,7 mld zł. Z tej puli do województwa lubuskiego przekazano 400 mln zł.

"Teraz mamy kolejną decyzję polskiego rządu. Po nowelizacji ustawy okołobudżetowej kolejne 14 mld zł trafi jako środki dodatkowe do polskich samorządów, także do samorządów województwa lubuskiego” – poinformował w czwartek 3 sierpnia wojewoda Władysław Dajczak.

Kwoty dla wybranych samorządów:

  • Powiat Wschowski: 3 776 036 zł
  • Gmina Sława: 2 949 366 zł
  • Gmina Szlichtyngowa: 1 784 110 zł
  • Gmina Wschowa: 4 557 044 zł

Przeznaczenie środków

Chociaż dokładne plany wydatkowania tych środków nie są jeszcze znane, istnieje pewność, że samorządy będą miały swobodę w ich dysponowaniu.

"Mamy 360 mln zł. Te pieniądze mogą być spożytkowane w sposób dowolny – i na inwestycje, i na wkład własny do inwestycji, i na sprawy bieżące związane z wydatkami bieżącymi: utrzymaniem urzędu czy zwiększaniem wynagrodzeń dla pracowników” – dodał wojewoda.

Metoda przyznawania środków

Kryteria przyznawania dodatkowych środków uwzględniają różne aspekty finansowe samorządu, takie jak jego dochody czy utrata udziału w podatkach.

W ciągu ostatnich lat województwo lubuskie otrzymało z budżetu państwa w sumie 3 mld zł w ramach różnych programów.

"Podkreślaliśmy przy każdej okazji, że przyjęta polityka zrównoważonego rozwoju będzie realizowana poprzez wspieranie także samorządów – począwszy od tych najmniejszych, gdzie potrzebne są inwestycje prorozwojowe, ułatwiające ludziom życie, na które czekano od kilkudziesięciu lat – po te największe” – zaznaczył W. Dajczak.


Źródło/foto: LUW

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (11)

avatar

avatar
~Ja
04.08.2023 09:13

Zastrzyk gotówki od rządu? Rząd nie ma pieniędzy. Znowu mi podniosą opłaty za prowadzenie firmy żeby mi czasem za lekko nie było. Wtedy będą mieli na zastrzyk, ale dalej nie będą to ich pieniądze.

avatar
~Urszula Chudak
04.08.2023 09:21

Mając w pamięci poprzednie tego typu podziały środków finansowych [umówmy się - z wiadomych względów - odwrotnie proporcjonalnie do wielkości samorządów] z ciekawością czekałam na powyższe rozdanie. I tu miła niespodzianka. Jest tak, jak być powinno! Bo jeżeli kryterium podziału, były dochody czy utrata udziału w podatkach, to naturalną jest rzeczą, że większe tego typu kwoty, są w większych samorządach. W otrzymanej odpowiedzi na prośbę mieszkańców ulicy Działkowej, o konieczne podwyższenie progów zwalniających, mam napisane cyt. "sprawa zostanie załatwiona w miarę pojawienia się dodatkowych środków finansowych". Pojawiły się, jakby nie patrzeć!

avatar
~Monia
04.08.2023 23:06

We Wschowie na nowych osiedlach ludzie nie mają dróg, oświetlenia a pani pisze farmazony o wymianie progów zwalniających. Mi już gmina od 9 lat odpisuje, że jak będą środki finansowe to będzie oświetlenie.

avatar
~Sława
05.08.2023 11:54

Na nowych osiedlach? Ja na kostkę na moim osiedlu czekałem 33 lata, Ty byś chciała na nowym osiedlu takie cuda?

avatar
~Jasiu
21.08.2023 11:34

Moniu! Stać Cię było na domek to wykaż inicjatywę obywatelską! Zwołaj sąsiadów załóżcie "stowarzyszenie", zróbcie ściepkę i zmajstrujcie sobie drogę. Ciągle tylko utyskiwanie, że nikt wam nic nie zrobił, nic nie dał, nic nie przyniósł. Komuna się skończyła, teraz bierzemy wszystko we własne ręce - problemy też.

avatar
~zza winkla
04.08.2023 12:59

Warto by było zapytać p. Dajczaka ile to pieniędzy przypadłoby na województwo lubuskie, powiat, gminę, miasta z KPO gdyby tylko PiS chciał i potrafił dogadać się w sprawie tychże środków z UE ? I tylko jedno: nie oczekuję odpowiedzi typu - nie ma, bo to wina Tuska i europosłów opozycji. Sądzę, że to wina Morawieckiego.

avatar
~Kłamstwa pis
04.08.2023 15:08

Kolejne kłamstwo wojewody, albo (co jeszcze gorsze dla tego szczebla urzędnika) brak wiedzy. Samorządy nie mogą wydać dowolnie tych środków tylko muszą zalepić budżet bo obietnicach wyborczych pisu- zapewnić środki na zwiększony fundusz socjalny, dodatkowa nagrodę dla nauczycieli (ponad 1100 brotto dla każdego naucziela) i zwiększyć wydatki na wynagrodzenia pracowników po nowym rozporządzeniu ministra. Czyli kolejne miliony na przejedzenie obietnic pisu, kupowanie głosów i kłamanie jak jest dobrze samorządom

avatar
~arek
06.08.2023 10:34

To jednak PIS dał kasę burmistrzowi Antkowiakowi z partii opozycyjnej czyli PO. Może skończy się okres nienawiści między partami i Polakami , a zacznie wspólna praca dla dobra narodu ? Czy jestem naiwniakiem ?

avatar
~**NAIWNIAK plus***
06.08.2023 12:43

Mały "arek" <> to mało powiedziane, że jesteś "naiwniakiem" , ty jesteś Totalnym naiwniakiem, którego umysł pracuje pod dyktando pasków ( tvpplus) i przekazów dnia z Nowogrodzkiej !!!. Proszę nam tu nie imputować te wsze przekazy dnia o tym, ze to pis coś nam daje !!!. Jeśli już to nam zabiera i to w milionach złotych czy to bezpośrednio obywatelom, czy lokalnym samorządom , a następnie rzuca ochłapy z PUBLICZNEJ KASY - CZYLI SUWERENA jakoby to były ich partyjne pieniądze - co widzimy na załączonym obrazku !!!!. jak nie ich tzw. " tekturowe czeki" b. pokrycia , to tego typu ustawki !!!. A taki pseudo ( reczek ) prbuje nam tu hejtować- trollować te swoje obłudne wywody !!!!. Po drugie ; - jak najdalej od naszego Pana Burmistrza !!!!.

avatar
~z
06.08.2023 13:45

Piszesz bzdury.

avatar
~z-Jak?
06.08.2023 15:59

Osoba nieświadoma tego wszystkiego - (z) !.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl