TworzymyGłos Regionu

Kolejni druhowie z decyzją o przyznaniu świadczenia ratowniczego w gminie Szlichtyngowa

Piątek, 05 sierpnia 2022 o 09:01, aktualizacja Piątek, 05 sierpnia 2022 o 09:06, autor: 0 366
Kolejni druhowie z decyzją o przyznaniu świadczenia ratowniczego w gminie Szlichtyngowa

W czwartek (4 sierpnia) w Urzędzie Miasta i Gminy Zastępca Komendanta Powiatowego PSP we Wschowie bryg. Tomasz Maciejewski wraz z Burmistrz Miasta i Gminy Jolantą Wielgus wręczyli uroczyście decyzje o przyznaniu świadczenia ratowniczego druhom z Ochotniczych Straży Pożarnych.

Decyzje otrzymali: dh Zarzycki Alfred z OSP Dryżyna, dh Czesław Lis z OSP Gola, dh Hiszpański Bohdan z OSP Gola, dh Dybiżbański Jerzy z OSP Dryżyna, dh Poźniak Zdzisław OSP Dryżyna, dh Masternak Józef z OSP Gola, dh Kopik Izydor z OSP Gola, dh Kopeć Zbigniew z OSP Stare Drzewce, dh Konieczny Andrzej z OSP Stare Drzewce i dh Juskowiak Zbigniew z OSP Nowe Drzewce. Wręczając decyzje Zastępca Komendanta i Burmistrz Miasta i Gminy złożyli druhom serdeczne gratulacje oraz podziękowania za długoletnią służbę społeczeństwu, życząc jednocześnie wielu lat życia w zdrowiu.

Świadczenie ratownicze zostało wprowadzone od dnia 1 stycznia 2022 roku na mocy ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych (Dz. U. 2021, poz. 2490) i wynosi 200 złotych miesięcznie, a wypłacane będzie jako dodatek do emerytury przez Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Kwota świadczenia ratowniczego podlega corocznej waloryzacji od dnia 1 marca. O prawo do uzyskania świadczenia ratowniczego mogą się ubiegać strażacy ratownicy OSP, którzy czynnie uczestniczyli jako członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych w działaniach ratowniczych, co najmniej raz w roku przez okres co najmniej 25 lat w przypadku mężczyzn oraz 20 lat w przypadku kobiet. Ważne jest, że przy naliczaniu okresu czynnego uczestnictwa w działaniach ratowniczych nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat w Ochotniczej Straży Pożarnej.

Prawo do świadczenia ratowniczego przysługuje po osiągnięciu przez mężczyznę 65 roku życia, a przez kobietę 60 roku życia. Świadczenie ratownicze przyznaje się na wniosek zainteresowanego strażaka ratownika OSP złożony do komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej, tj. organu przyznającego, właściwego dla siedziby jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, do której należy strażak ratownik OSP.

(Szlichtyngowa.pl)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl