TworzymyGłos Regionu

reklama

Kokorniak: CKiR jest powszechnie kojarzone tylko z kulturą. Może się wydawać, że pieniądze są tylko na ten cel wydawane

Czwartek, 21 lutego 2019 o 10:56, aktualizacja Piątek, 22 lutego 2019 o 19:25, autor: 11
Kokorniak: CKiR jest powszechnie kojarzone tylko z kulturą. Może się wydawać, że pieniądze są tylko na ten cel wydawane

W artykule, który zamieściliśmy  w środę (20 lutego) informowaliśmy o dyskusji na temat muzeum i biblioteki, jaka odbyła się podczas komisji oświaty, kultury, kultury fizycznej i spraw socjalnych. Dzisiaj zamieszczamy informacje podane przez dyrektora Piotra Kokorniaka na temat Centrum Kultury i Rekreacji.

CKiR dysponuje budżetem w wysokości 1 820 000 tysięcy złotych, ale trzeba pamiętać, że jednostka spłaca kredyt na Klubokawiarnię. Rok 2019 jest ostatnim rokiem spłaty i jest to kwota 135 tysięcy złotych. 

- Centrum Kultury i Rekreacji jest w powszechnej opinii kojarzone tylko z kulturą. Może się wydawać, że pieniądze są wydawane tylko na ten cel - mówił dyrektor CKiR Piotr Kokorniak - ale CKiR to np. siłownia na ulicy Moniuszki, hala sportowa, która wszystkim jest wynajmowana bezpłatnie. Od żadnej instytucji i stowarzyszenia nie pobieramy złotówki. Sam fakt utrzymania to są bardzo ogromne koszty. Do tego dochodzi basen. Stan basenu obecni grozi tym, że nie będzie można go otworzyć w okresie letnim. Jest w tak złym stanie, że w ubiegłym roku musieliśmy codziennie dopompowywać wodę. To też niesie ze sobą koszty. 

Dyrektor przypomniał również, że zadaniem CKiR jest utrzymanie boiska na ulicy Sportowej, jak i w Siedlnicy. 

- Kolejna rzecz, to Lgiń. Odpowiadamy za przygotowanie plaży. Musimy zatrudniać w okresie letnim pięciu ratowników, to jest koszt blisko 60 tysięcy złotych za dwa miesiące - informował Piotr Kokorniak - Do tego dochodzi bieżące utrzymanie obiektów. Innymi słowy zakres obowiązków CKiR jest naprawdę bardzo duży. Dodam do tego, że prowadzimy hostel, który jest czynny 24 godziny na dobę. Hostel musi również być obsługiwany przez pracowników. 

Jak wspominaliśmy w artykule, zamieszczonym w środę, remont sali widowiskowej wymagał będzie dodatkowych prac.

- Inwestorem jest gmina, a ja koordynuję prace, ponieważ jestem szefem instytucji, w której trwają prace remontowe. W związku z tym uczestniczę w radach budowy. Okazało się, że trzeba dach ocieplić. Przepisy są tak rygorystyczne, że nikt nie podpisze dokumentu odbioru, jeżeli nie będą spełnione odpowiednie wymogi. W mojej ocenie koszty wzrosną o około 8-10 procent (około 170 - 200 tysięcy złotych - przyp. red.). Cały sufit jest do wymiany. Na jednej części dachu, musimy całą tę część rozebrać od góry, żeby go zabezpieczyć. Mamy też taki dylemat, że sala, która wydawała się prosta, okazuje się, że jest w kształcie rombu. W związku z tym na przykład montaż ekranu będzie wymagał dodatkowych konstrukcji - mówił dyrektor CKiR.

Jak wspominał dyrektor firma, która jest wykonawcą remontu, przygotowuje dokumentację, z której będzie wynikało, jaki dokładnie jest dodatkowy koszt remontu sali.

(rak)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (11)

avatar

avatar
~Adaś
21.02.2019 12:51

Redakcja Zw obiecała i słowa dotrzymała, …. redaktor rk dopytał dyrektora CKiR skąd taka różnica kosztorysowa dla sali widowiskowej (ok. 200tys.) i teraz już wiemy ? Dla mnie, konieczny remont dachu jest sprawą oczywistą ale to nie znaczy, że nie było to możliwe do założenia - prawidłowej oceny technicznej projektu jako przed przetargowej ? Już w samym momencie podjętej decyzji i jej skali należało od razu uwzględnić (przewidzieć), że takowa konieczność naprawy dachu wystąpi. Chociażby na podstawie jego wieku i czasookresu między poprzednim terminem dokonanej konserwacji . Natomiast co się tyczy rozmiarów sali widowiskowe i dopiero teraz ustalenia tego, czy to prostokąt czy romb ……… od kiedy Pan p. dyrektorze pracuje w CKiR ? , to nawet nie powinno być to wypowiedziane głośno ! Obecny burmistrz powinien nakazać to Panu zrobić za swoje. Po ponad trzech latach zarządzania, Pan nie ma miary najważniejszych pomieszczeń ? A na jakiej podstawie został wykonany szczegółowy projekt technicznego wykonania prac remontowych ? Czyli projektant kreślił plany na "oko" a cyt. " sala, która wydawała się prosta, okazuje się, że jest w kształcie romba " ? WYDAWAŁA SIĘ - z technicznego punktu widzenia kwota 200tys. już się nikomu nie wydaje ? Reasumując, …… bilans Komisji Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Spraw Socjalnych jest naprawdę trudny. MZW zgłasza braki w kasie na kwotę 52 tys. a CKiR , w mojej ocenie, przez błędy ludzkie w oszacowaniu prawidłowego kosztorysu, prosi, a w zasadzie już je ma, o 200tys. Redaktor spuentował to tak - burmistrz nie jest w żaden sposób związany tymi wnioskami. Wnioski mają charakter doradczy. A ja dodam, ……. może nie jest to koniec świata ale p. burmistrz na pewno ma problem, dlaczego …… odpowiedzcie sobie sami ? Adaś

avatar
~Do Adasia
21.02.2019 15:24

Adasiu czy to romb czy kwadrat to jest ta sama powierzchnia więc kosztorys dobrze wykonany ;-)

avatar
~Do - " Do Adasia"
21.02.2019 17:12

Mamy też taki dylemat, że sala, która wydawała się prosta, okazuje się, że jest w kształcie rombu. W związku z tym na przykład montaż ekranu będzie wymagał dodatkowych konstrukcji - mówił dyrektor CKiR.

avatar
~romb
21.02.2019 17:14

wedle mojej oceny kształt rombu wynika prawdopodobnie z fuszery podczas budowy obiektu, rozumiem, że pan dyrektor mówiąc o "rombie" miał na myśli nieznaczne odchylenie kątów, niewidoczne gołym okiem. Czy pomiar kątów przed remontem w każdym pomieszczeniu jest standardem, zakładając, że na rysunku technicznym jest kąt prosty, a widocznie przez 100 lat nikt tej budy nie remontował, że dzisiaj wyszedł taki mankament. No wschowianie, wstyd! Szukajcie wykonawcy budynku i pociągnijcie go do odpowiedzialności, następnie zwrot kosztów inwestycji + odsetki za 100 lat.

avatar
~Biegacz
21.02.2019 15:07

Normalnie Monthy Python.... Panie dyr....jakie utrzymanie boiska ? Poza w miarę - z naciskiem na W miarę, przycietą trawą.... ! Byłem ostatnio pobiegać- jak to na stadionie.... a tu ani jednej lampki...ciemno jak ....wiadomo gdzie.... u ...murzyna chyba nie przejdzie, więc....afroamerykanina.... Błoto.... teraz użyje wielkiego słowa- bieżnia dziurawa, a jesienią w narożniku palenie skoszonej trawy i zadyma....jak to na stadionie ?

avatar
~Wyborca
21.02.2019 18:54

Jeżeli dobrze pamiętam to ktoś obiecywał bieżnie dla lekkoatletów ? Musisz się uzbroić w cierpliwość może będą plany za 4 lata ?

avatar
~Mydlenie oczu
21.02.2019 19:14

...takia informacja to nadaje sie dla .....glupich Wschowian....Ci inteligentnejsi wiedza ze to ...dyrdymaly Panie Kokorniak

avatar
~Wyborca
21.02.2019 19:15

Wszyscy wiemy o starej prawdzie jak świat ? Kupując stary dom wydasz więcej w jego remont niż w budowę nowego . Ten kto coś w życiu remontował wie o czym mowa . Co innego kiedy się buduje od fundamentów można w ten czas zmierzyć przekątną ,więc czepianie się kogokolwiek jest totalną bzdurą . Obserwuję co robi Pan Kokorniak , i powiem że robi kawał dobrej roboty ,nie na odwal ,raz a dobrze . Panie Piotrze jest Pan wielki , popieram Pana i szanuję za profesjonalizm .Wschowa będzie miała w końcu kino i nie będzie trzeba jechać do Leszna czy Głogowa .

avatar
~do Wyborcy
21.02.2019 20:57

A uczył się pan ekonomii ? . " Kupując stary dom wydasz więcej w jego remont niż w budowę nowego " . Myślę że w życiu pan nawet kurnika nie wybudował nie mówiąc o jego remoncie . Zapewne jest pan jesteś po podobnych szkołach prywatnych jak ci co niedawno zasiadali ratusz i S.K .

avatar
~Poparzony władzą
21.02.2019 23:45

Latem widziałem pracę ratowników w Lginiu. Bardzo wesoła atmosfera na pomoscie, ratownicy i osoby postronne siedzący na barierkach tyłem do kąpieliska.... Szczytem jednak, jak dla mnie, był catering, który przyniesiono na pomost. Tymczasem w Brennie ratownik stojący przy brzegu i jedzący kanapki z torebki.... Ciekawe, który więcej kosztuje? Niestety, ale rozpasanie CKiR oraz lekką rękę do wydawania pieniędzy widać na przestrzeni lat.

avatar
~Autor Nieznany
22.02.2019 13:02

Swego czasu w Slawie bylo to samo. Wiecej pracownikow biurowych na SCKiW bylo niz fizycznych.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl