TworzymyGłos Regionu

reklama

Knaflewska-Walkowiak: Bardzo mi przykro, ale nie potrafię panu uwierzyć. Wawrzynek: Rzekome uchybienia

Wtorek, 27 grudnia 2016 o 16:29, aktualizacja Piątek, 30 grudnia 2016 o 12:13, autor: 49
Knaflewska-Walkowiak: Bardzo mi przykro, ale nie potrafię panu uwierzyć. Wawrzynek: Rzekome uchybienia

Przewodnicząca Rady Miejskiej we Wschowie otrzymała odpowiedź na pytanie o to, jakie procedury zostały zastosowane przy wyborze obsługi prawnej wschowskiego Urzędu w 2017 roku. Z pisma wynika, że wybór kancelarii został przeprowadzony w wyniku negocjacji. Nie został rozpisany konkurs, ponieważ nie wymaga tego prawo. Wydaje się, że pani przewodnicząca nie ma zaufania do obecnej obsługi prawnej, dając temu wyraz podczas dyskusji o budżecie na nowy rok. Zarzuciła obecnemu na sali adwokatowi brak odpowiedniej wiedzy o samorządzie, powołując się na popełnione do tej pory błędy. Adwokat Jacek Wawrzynek był odmiennego zdania. Twierdził, że zarzuty przewodniczącej są bezzasadne i potrafi to udowodnić.

Na listopadowej sesji Rady Miejskiej we Wschowie Hanna Knaflewska-Walkowiak pytała o to, w jaki sposób wybierana jest kancelaria do obsługi prawnej wschowskiego Urzędu. Przewodnicząca pytała, ponieważ jej zdaniem obecna obsługa prawna jest na niskim poziomie. Odpowiedź na pytanie przewodnicząca przeczytała na grudniowej sesji.

- Powierzenie obsługi prawnej odbyło się poprzez negocjacje z firmą prawniczą - czytała odpowiedź Hanna Knaflewska-Walkowiak - gdyż zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych przy zamówieniach, których wartość nie przekracza wyrażonych w złotych równowartości 30 tysięcy euro, nie stosuje się ustawy Prawo zamówień publicznych. Obecnie trwają negocjacje z firmą prawniczą, dotyczące świadczenia usług prawnych w Urzędzie Miasta i Gminy.

Przewodnicząca Rady Miejskiej w związku z powyższą odpowiedzią zapytała o to, z jakimi firmami prawniczymi Urząd negocjuje. Odpowiedź na to pytanie nie padło na grudniowej sesji, ale wątpliwości co do jakości obsługi prawnej wróciły przy okazji dyskusji nad poprawkami, jakie radni opozycji wprowadzili do budżetu na 2017 rok. Wtedy to adwokat Jacek Wawrzynek uzasadniał, dlaczego jego zdaniem propozycje radnych nie mogą zostać wprowadzone do budżetu.

- W mojej ocenie wniosek, który został złożony jest objęty zakazem wynikającym z artykułu 240 ustęp 2 ustawy o finansach publicznych - mówił Jacek Wawrzynek - gdzie bez zgody zarządu jednostki samorządu terytorialnego - to znaczy w tym zakresie burmistrza - organ stanowiący, czyli rada nie może wprowadzić w projekcie uchwały budżetowej zmian, powodujących zmniejszenie dochodów i zwiększenie wydatków i jednocześnie zwiększenie deficytu jednostki samorządu terytorialnego (czyli gminy - przyp. red.). Dlatego też ten artykuł wprowadza konieczność zbilansowania wszystkich wydatków i to burmistrz ma obowiązek uwzględnienia tego rodzaju wniosku, ponieważ wnioski, które powodują zwiększenie deficytu zgodnie z tym artykułem (mowa tutaj o artykule 240 ustęp 2 ustawy o finansach publicznych - przyp. red.) wymagają zgody zarządu jednostki samorządu terytorialnego (czyli burmistrza - przyp. red.).

Na tę wypowiedź zareagowała przewodnicząca Rady Miejskiej we Wschowie.

- Nie zwiększony został deficyt, ponieważ wskazane zostało źródło finansowania - mówiła radna - Radni nie mają prawa wprowadzić poprawek do budżetu? Bardzo mi przykro, ale nie potrafię panu uwierzyć, że posiada pan dostateczną wiedzę. Parę razy wprowadzał pan radę albo celowo w błąd, albo nie posiadał pan dostatecznej wiedzy z zakresu prawa.

Przewodnicząca podała dwa przykłady, które jej zdaniem są dowodem na to, o czym mówi. Pierwszy dotyczył sentencji uchwały absolutoryjnej. Tutaj adwokat miał uznać, że sentencja powinna brzmieć ,,Rada nie zgodziła się na udzielenie absolutorium".

- To był pana błąd, ponieważ w sentencji powinno być ,,Nie podjęto uchwały". Pan natomiast zgodził się z sentencją ,,Nie udzielono absolutorium". Pan nie posiadał wiedzy na temat tego, jaka powinna być sentencja przy absolutorium.

Drugi przykład dotyczył dyskusji, jaką adwokat Jacek Wawrzynek odbył z radnym Michałem Drobnikiem. Sprawa dotyczyła wyłączenia jednego z punktów w budżecie i głosowania nad budżetem bez tego wyłączonego punktu. Wtedy - jak wynika z relacji przewodniczącej - przekonywano radnego, że jest to niemożliwe. Hanna Knaflewska-Walkowiak podkreśliła jednak, że to nieprawda i to, co wtedy proponował radny Drobnik jak najbardziej można było zastosować.

W odpowiedzi Jacek Wawrzynek nie zgodził się z zarzutami przewodniczącej Rady Miejskiej. Jeszcze raz zaznaczył, że w ocenie działu finansowego Urzędu, jak i w jego ocenie, zmiany, które radni chcą wprowadzić doprowadzą do tego, że powstanie deficyt w budżecie.

- Co do poprzednich stwierdzonych, rzekomych uchybień - mówił adwokat - również nie zgadzam się z tym stanowiskiem. Możemy wejść w polemikę prawną, oczywiście jestem w stanie pani przedstawić czy to opinie, czy sporządzić ją również na piśmie celem przedstawienia swojego stanowiska.

Głos w sprawie zarzutów, stawianych adwokatowi Wawrzynkowi, zabrała również radna Emanuela Stanek-Juśkiewicz, nie kryjąc zdumienia reakcją przewodniczącej.

- Mam pytanie, czy rzeczywiście wypada przewodniczącej w taki sposób zwracać się do radcy - mówiła radna - czy ma pani kompetencje prawnicze, aby w taki sposób analizować? Każdy z nas popełnia błędy i pani również się zdarzało w trakcie prowadzenia sesji. Często też darowaliśmy sobie takich uwag. Jako przewodnicząca klubu Nasza Wschowa Nasz Samorząd prosiłabym również o okazanie szacunku i powstrzymanie czasami emocji.

Zdaniem przewodniczącej Hanny Knaflewskiej-Walkowiak opinia, jaką wyraziła wcześniej na temat kompetencji adwokata nie była podyktowana emocjami, ale uwagami merytorycznymi. Z kolei przewodnicząca klubu NWNS stwierdziła, że te uwagi kierowane do adwokata były niegrzeczne. Więcej temat jakości obsługi prawnej wschowskiego Urzędu był na sesji podejmowany.

(rak)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (49)

avatar

avatar
~klakier
27.12.2016 17:45

Pani przewodnicząca zaorała pani tego " prawnika " . Niech pani zauważy jak ten krętacz zmienia poszczególne słówka , niby nic takiego dla przeciętnego człowieka ale bardzo ważne w wyrażanym zdaniu . A poza tym oni są tak dobrzy jak ich przegrane sprawy sądowe w Nowej Soli . Zresztą tam też kilka razy błysnęli " wybitną wiedzą prawniczą " przed sądem co niestety skończyło się sytuacją godną ubolewania że to prawnicy z kancelarii wrocławskiej . A co do pani Emanueli to pan prawnik pobiera wynagrodzenie z kasy miejskiej i jak najbardziej ma odpowiadać na wszystkie pytania przewodniczącej , łaski nie robi ! . Tu nie potrzeba kompetencji radcy prawnego żeby stwierdzić ich niekompetencje albowiem oni są zatrudnieni do obsługi prawnej ratusza a nie tylko powtarzam nie tylko do obrony burmistrza przed radnymi którzy zadają niewygodne pytania ! . Po to zatrudnia się kancelarię prawną żeby wszystkie decyzje rady i burmistrza były zgodne z przepisami a tutaj mam duże zastrzeżenia i obawy . Zresztą oni już pokazali co potrafią i ja osobiście pozbyłbym się takich cienkich prawników . Kto jest w stanie uwierzyć że to są dobrzy prawnicy po przegraniu tylu spraw sądowych z ludźmi którzy pierwszy raz w sądzie się z nimi sądzili . A co do powstrzymywania emocji to życzę pani pani Emanueli ugryzienia się w język i sama powstrzymać się od emocji . Po to jest przewodnicząca od zadawania niewygodnych pytań a pani wcina się bez pozwolenia i na siłę .

avatar
~Filip
27.12.2016 17:58

Pani Emanuelo jedynym wyznacznikiem czy jest dobry prawnik czy nie jest stosunek przegranych spraw do wygranych . I tu nie potrzeba żadnego wykształcenia prawniczego tylko stwierdzenie za wyrokiem sędziego który prowadził sprawy czy sprawa została wygrana czy przegrana . A tutaj widać jak na dłoni że niestety spraw przegranych jest bardzo dużo i o wiele za dużo jak na taką mieścinę jaka jest Wschowa . A co do powstrzymania się od emocji to słuszna uwaga niech pani będzie cicho bo nic pani nie wnosi do dyskusji i niestety pisze pani że każdy może się mylić , tak niech owi mecenasi mylą się za swoje a nie za nas podatników . Po to się zatrudnia prawników za duże pieniądze żeby gmina nie ponosiła kosztów, czyli żeby my podatnicy nie płacili za ich błędy a niestety ma to miejsce .

avatar
~vice-versa...
27.12.2016 18:20

I vice versa - a, czy radna Emanuela Stanek-Juśkiewicz stając w obronie prawnika / ich prawnika/ ma stosowne kompetencje by stawiać tego typu uwagi p. przewodniczącej - może i każdy z nas popełnia błędy?, ale nie prawnik, którego prawnym obowiązkiem jest przestrzeganie wszelkich przepisów prawem nakazanych. W innym przypadku i na prawnika, który zbytnio myli się w swoim fachu można poskarżyć się do Naczelnej Rady Adwokackiej??? Idąc tokiem myślenia/rozumowania tego prawnika i radnej E S-J nic dziwnego, że tak przygotowali wypowiedzenia/zwolnienia poprzednich członków Zarządu SK, że przegrali wszystkie sprawy. Nasuwa się pytania, kto zapłacił za ich błędy? Dla czego p. przewodnicząca w tym przypadku kierując się prawem nie przystąpiła do obniżenia pensji p. Burmistrz i jej doradcą? W imię dbania o mienie gminne należało by ukarać winnych - i to jest właśnie merytoryczne przestrzeganie prawa p. E S-J........

avatar
~cala wschowa
27.12.2016 19:26

A co można się spodziewać po tych prawnikach. Co wezmą to to przegrają . Tyle juz procesów przegrali i tyle pieniędzy publicznych zmarnowali że już wstyd.Ale nasza wladza oprócz swych interesów i zemsty nic nie widzi.Szkoda tylko że za te procesy nie płacą włodarze miasta i ich prawnicy z własnej kieszeni . We Wrocławiu juz sie na nich poznali a we WSCHOWIE obecna władza jest nimi zachwycona

avatar
~PWSZ
27.12.2016 21:19

Pani Emanułelo niech pani przeczyta swoje odezwy przedwyborcze i zrobi sobie rachunek . Nie widzę szans na reelekcję!

avatar
~:)
27.12.2016 21:28

Przewodnicząca podoba mi się coraz bardziej! A pani Emanuela lepiej niech idzie strasyć gołębie! Prawda w oczy kole? A prawniczek dba o umowy? Tak, tak, głównie zawarte z ich wielką kancelarią! A tu Przewodnicząca wchodzi w paradę i dostrzega faktyczną nieudolność!

avatar
~jola
27.12.2016 22:28

Proszę zobaczyć, że ta sama kancelaria obsługuje Szlichtę i dorzucić kilka przegranych procesów oraz wiele absurdalnych odwołań uchylanych przez sądy administracyjne.

avatar
~Błażej Rajman
27.12.2016 23:08

Brawo p. przewodnicząca.

avatar
~xxx
27.12.2016 23:56

Co jak co - ale za tak wybranych prawników jest mi wstyd za pana panie Czopek.

avatar
~prześmiewca
28.12.2016 08:16

Tak bardzo zastanawia mnie ten wybór tych " genialnych " prawników . Tak sobie myślę że przypadkiem pani burmistrz była na zakupach we Wrocławiu i przypadkiem zobaczyła ogłoszenie kancelarii prawniczej że oni szukają zatrudnienia . Więc ich zatrudniła we Wschowie ot tak z przypadku ! . Takie bajki to można opowiadać dzieciom z przedszkola . Myślący człowiek szybko skojarzy zaistniałe fakty z zatrudnieniem swoich członków rodzin w ratuszu , S.K i CKiR . Myślę że wystarczy trochę pogrzebać , powąchać tu i tam a odpowiedz szybko się znajdzie .

avatar
~do przesmiewcy
28.12.2016 09:32

Przecież radca prawny jest z Głogowa bo prezesem Sądu jest jego siostra. Tak więc desant głogowski sprowadził tą wspaniałą kancelarię zarówno do Wschowy jak i Szlichty.

avatar
~do do prześmiewcy
28.12.2016 09:57

Widzę że idziesz właściwym tropem . To jest ich tam cała rodzinka .

avatar
~Do do prześmiewcy
28.12.2016 10:00

Została jeszcze Legnica , Polkowice no i Wrocław i sprawa się szybko wyjaśni .

avatar
~do do prześmiewcy
28.12.2016 10:03

Niestety sprawdza się to porzekadło które opanowało nasze miasto i zakłady zależne od ratusza . Rodzina na swoim !.

avatar
~obserwato
28.12.2016 10:07

p. Emanuela - masakra, żal i beznadzieja ... prawnik powinien się znać na tym co robi i mówi, przepisy ciągle się zmieniają i on (bo za to bierze pieniądze) powinien być na bieżąco.

avatar
~do prześmiewcy
28.12.2016 12:13

Jak to się stało że nasz wiceburmistrz Czopek dostał posadę w radzie nadzorczej spółki w której prezesem jest osoba o takim samym nazwisku jak w składzie rady nadzorczej naszej SK?

avatar
~do Do prześmiewcy
28.12.2016 12:19

Przecież to chłopaki z głogowa. Żadna to śmietanka wrocławska. Poszli na studia do Wrocławia i tam założyli firmę. Biuro mają w Głogowie.

avatar
~@ do prześmiewcy
28.12.2016 16:08

a może to tylko zbieżność nazwisk?

avatar
~mecenas
28.12.2016 18:48

Myślę, że p. mec Wawrzynek, jako osoba inteligentna, ma pełną świadomość tego, co by z nim zrobił prywaciarz gdyby mu przegrał tyle spraw.

avatar
~do prześmiewcy
28.12.2016 18:51

Może i zbieżność ale skąd podobne D.N.A.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl