Wybór klimatyzatora
Decydując się na zakup klimatyzatora, pierwszym wyborem jakiego należy dokonać jest decyzja: czy ma być przenośny, czy stacjonarny. Na pierwszy rzut oka, może się wydawać, że wybór jest prosty, ponieważ urządzenie mobilne jest praktyczniejsze, jednak ma też swoje wady. Niewątpliwie dużą zaletą jest fakt, że klimatyzator jest gotowy do pracy od razu po rozpakowaniu, wystarczy tylko podłączyć wtyczkę do prądu. Odpadają więc wszelkie czynności związane z jego montażem co niewątpliwie jest dosyć kłopotliwe, kolejna zaleta to fakt, że można go przestawiać tam, gdzie akurat jest potrzebny. Warto jednak podkreślić, że wydajność klimatyzatorów przenośnych jest zdecydowanie mniejsza niż stacjonarnych. Kolejna wada to hałas, są one dużo głośniejsze niż ich stacjonarne odpowiedniki.
Klimatyzator przenośny: wady i zalety
Klimatyzatory przenośne nie są urządzeniami idealnymi, mają jednak szereg zalet, dzięki którym warto rozważyć zakup właśnie takiego urządzenia:
1. Zalety:
- Mobilność – zdecydowanie najważniejsza cecha tych urządzeń, kółka ułatwiają przemieszczenie ich zależnie od potrzeb, nawet mimo większej wagi. Urządzenia te nie muszą być wcale lekkie, ich waga może wynosić nawet do 40 kg ale dzięki odpowiednim kółeczkom można z nimi swobodnie przemieszczać się pod całym mieszkaniu.
- Łatwość instalacji – nie ma konieczności wzywania montera, ponieważ do instalacji nie są wymagane żadne przeróbki w mieszkaniu. Jedyna niedogodność to rura odprowadzająca powietrze, którą należy wyprowadzić przez otwór w oknie lub ścianie.
- Wielofunkcyjność – te urządzenia potrafią również osuszać, ogrzewać, czy wentylować powietrze w pomieszczeniu, a więc są wielofunkcyjne.
- Stosunkowo niska cena.
- Brak zewnętrznej jednostki.
2. Wady:
- Niestety są dosyć głośne.
- Mają też mniejszą wydajność niż klimatyzatory typu split – wpływają na to ograniczone gabaryty wymiennika ciepła.
- Tworzy się tak zwane zjawisko podciśnienia w pomieszczeniu – do środka pomieszczenia taka sama ilość powietrza dolatuje z zewnątrz, jaka jest oddawana.
- Konieczność opróżniania zbiornika, do którego odprowadzane są skropliny.