Podstawowy filtr powietrza – ochrona przed kurzem i pyłem
Filtr podstawowy należy do standardowego wyposażenia klimatyzatora, a dokładnie do jego jednostki wewnętrznej. Jest on kluczowy w procesie wyłapywania większych zanieczyszczeń, takich jak kurz i pył. Wpływa na czystość powietrza, a także chroni parownik i inne elementy urządzenia przed gromadzeniem się zanieczyszczeń. Dla prawidłowej pracy całego systemu bardzo ważne jest regularne czyszczenie, a w razie potrzeby wymiana filtru.
Filtry oczyszczające i antybakteryjne – czysty mikroklimat
Oprócz filtrów podstawowych w nowoczesnej klimatyzacji domowej można znaleźć również bardziej zaawansowane filtry, redukujące nawet mikroskopijnej wielkości zanieczyszczenia. Wiele urządzeń gwarantuje filtrację wielostopniową, która pozwala uzyskać jeszcze lepiej oczyszczone i korzystne dla zdrowia powietrze. W klimatyzatorach stosowane są między innymi filtry antybakteryjne HEPA o wysokiej skuteczności, które wyłapują takie cząsteczki, jak pyłki, pleśń, sierść zwierząt, roztocza, bakterie czy drobny pył.
Aktywny filtr węglowy oraz aktywny filtr elektrostatyczny
Jednym z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w klimatyzacji jest aktywny filtr węglowy, który usuwa nie tylko kurzy i pył, ale również takie niebezpieczne związki, jak formaldehyd, benzen, amoniak, a także redukuje nieprzyjemne zapachy, w tym organiczne gazy. Z kolei aktywny filtr elektrostatyczny dodatkowo wyróżnia zdolność sterylizacji powietrza i usuwania wirusów, bakterii i innych szkodliwych patogenów.
Filtry z jonami srebra, katechinowe, katalityczne
Producenci klimatyzatorów domowych przykładają ogromną wagę do nowoczesnych metod filtracji obecnych w ich urządzeniach. Warto wybrać profesjonalną firmę, którą również przykłada uwagę do filtrów stosowanych w klimatyzacji. Po wpisaniu klimatyzacja Kraków, klimatyzacja Chrzanów czy klimatyzacja Oświęcim możemy wybrać konkretną firmę instalacyjną. Warto również wspomnieć, że popularną i skuteczną technologią są filtry z jonami srebra, które pozwalają pozbyć się z powietrza bakterii, grzybów i innych mikroorganizmów dzięki zdolności do niszczenia ich struktury. Również filtry katechinowe doskonale oczyszczają i sterylizują powietrze, eliminując szkodliwe patogeny, roztocza i dym tytoniowy. Chętnie wykorzystywane są także filtry katalityczne, które redukują negatywny wpływ drobnoustrojów i związków organicznych oraz eliminują nieprzyjemne zapachy.