TworzymyGłos Regionu

reklama

Klasa wojskowa? Prawie 200 ofert w całej Polsce, jedna we Wschowie!

Wtorek, 16 marca 2021 o 13:14, autor: 5
Klasa wojskowa? Prawie 200 ofert w całej Polsce, jedna we Wschowie!

Uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych i ich rodzice z pewnością właśnie teraz zastanawiają się, jaką szkołę średnią wybrać. Jedną z popularniejszych opcji jest wybór klasy o profilu wojskowym. Warto wybrać taką, którą rekomenduje Ministerstwo Obrony Narodowej, bo program nauczania jest oparty o aktualne szkolenie wojskowe, a po jej ukończeniu absolwenci mają możliwość zostać żołnierzami.

Na początek warto sprawdzić, gdzie jest najbliższa szkoła, które bierze udział w projektach edukacyjnych MON. Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, które koordynuje programy Ministerstwa, opracowało specjalne narządzie, które to ułatwi. To interaktywna mapa, na której można znaleźć przydatne dane: adresy, telefony, e-maile oraz informację, w jakim projekcie szkoła uczestniczy. Z mapy można skorzystać tutaj: cutt.ly/PROGRAMY.

Jedna z możliwości to uruchomiony w bieżącym roku szkolnym program Oddziały Przygotowania Wojskowego, który ma oparcie w znowelizowanym prawie oświatowym. Nauczanie wojskowe w OPW obejmuje szkolenie zasadnicze w klasach I–III liceum i klasach I–IV technikum, w trakcie którego są realizowane zajęcia teoretyczne i praktyczne oraz obóz szkoleniowy w klasie IV liceum i klasie V technikum. Minimalna liczba zajęć realizowanych w ramach programu w obu typach szkół to 230 godzin, w tym 53 godziny zajęć teoretycznych i 177 godzin zajęć praktycznych. Są one przeprowadzane zarówno w szkole jak i w „patronackiej” jednostce wojskowej. Liczba uczniów w oddziale przygotowania wojskowego w danym roku szkolnym wynosi nie więcej niż 30. Za realizację programu odpowiadają organy prowadzące szkoły.

Właśnie w tym programie bierze udział I Zespół Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie. Obecnie w OPW uczy się 24 uczniów. Z uwagi na sytuację prowadzone są tylko zajęcia teoretyczne. Po zluzowaniu restrykcji sanitarnych ruszy szkolenie praktyczne w jednostce patronackiej, którą jest 4 Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy z Czerwieńska. 

Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej szkoły.

MON oferuje nie tylko wsparcie merytoryczne, realizowane również w oparciu o „patronackie” jednostki wojskowe, ale również finansowe – dotacja obejmująca 80 procent może być przeznaczona na zakup wyposażenia lub stroju ucznia, inspirowanego mundurem wojskowym. Na same tylko indywidualne pakiety ubiorcze dla 3500 uczniów MON przeznaczył w 2020 roku 3,5 mln z dotacji celowej. Po zakończeniu edukacji – podobnie jak w przypadku CWKM – chętnym absolwentom oferowane jest odbycie skróconej służby przygotowawczej, a po jej odbyciu - możliwość zostania żołnierzem.

A co, gdy nie masz sprecyzowanych planów albo boisz się, że nawet jeśli myślisz o wojsku, za kilka lat możesz zmienić zdanie? Nie martw się, to tylko propozycja. Potraktuj ją jako kolejne drzwi, które otwierają się przed tobą. Zatem nic, czego się nauczysz nie zmarnuje się. Zdecydowana większość absolwentów i obecnych uczniów wypowiada się o swoim doświadczeniu w klasach o profilu wojskowym w samych superlatywach. Niezależnie od ostatecznych wyborów zawodowych to dla nich okazja do nabycia pewności siebie, przełamania wewnętrznych barier, przeżycia wspaniałej przygody, poznania ciekawych ludzi.

Aby dowiedzieć się więcej o poszczególnych programach MON, zajrzyj na stronę Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”: https://www.wojsko-polskie.pl/biuro-zostan-zolnierzem/


Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” powstało 24 stycznia 2020 roku. Jest instytucją powołaną do zoptymalizowania procesu rekrutacji do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Misją Biura jest wsparcie tej części społeczeństwa, która jest zainteresowana wstąpieniem w przyszłości w szeregi Wojska Polskiego lub chce ściśle współpracować z jednostkami wojskowymi jako strona społeczna. Dla wszystkich zainteresowanych wojskiem Biuro przygotowało szereg programów i projektów. Na wsparcie instytucji mogą liczyć m.in. uczniowie klas o profilu wojskowym, studenci, członkowie organizacji proobronnych oraz przedstawiciele samorządu terytorialnego.

http://bityl.pl/wFBPQ instrukcja do mapy

(I ZS Wschowa)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (5)

avatar

avatar
~Jan
16.03.2021 20:50

Kto tam idzie?

avatar
~Do Jan !
17.03.2021 08:02

Kiedyś na takie klasy mówiono ZAWODÓWKI vel PRZYSPOSOBIENIE DZO ZAWODU i były to klasy dla tych co nie byli sobie wstanie poradzić w szkołach licealnych i technikach ( prawdziwych liceach i technikach) , a la budowlańcy, ogrodnicy-rolnicy, hutnicy, górnicy it, przysposobienie do zawodu !!!!!!. A teraz proszę nadano im rangi i nazywają klasami mundurowymi licealnymi i technikami !!!!!!!. Pytanie; i jaką to ma wartość w praktyce ??????. Takie wojskowe przysposobienie do zawodu !!!!!!.

avatar
~Do Do Jan !
17.03.2021 13:07

Panie "Do Jan !" lub Pani - mylisz pojęcia Ochotnicze Hufce Pracy (OHP) przysposabiające do pracy nadal istnieją - człowiek maluczki wypowiada się w tematach, w których nie ma pojęcia!

avatar
~EKSPERT...@/@
17.03.2021 15:55

Do pseudo eksperta od ( -Do Do Jan!); czym się różni OHP od obecnej klasy mundurowej ???. Proszę ci jak "eksperta" od "maluczkich" podać mi chociaż jedno państwo Demokratyczne ( tylko na Miły Bóg proszę nie podawać Chin, Korei i Rosji .....) , w którym było by tyle szkół-szkółek mundurowych , a wojsko jest na tak niskim poziomie nie wspomnę o marynarce wojennej, która nie istnieje ?????.

avatar
~MALUCZKI???
17.03.2021 14:01

Wypowiedział się jak widać miłośnik OHP , a la klasy mundurowe bez przyszłości w tym kraju !!!!!!! i vice versa panie "maluczki człowieczku" !!!!!

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl