Po szybkiej konsultacji w redakcji ustaliliśmy, że w konkursie na najlepsze ogórki wystawimy dwa przepisy. Jeden na ogórki kiszone, które jak każdy wie można zjeść zanim się jeszcze ukiszą w postaci najsmaczniejszych ogórków małosolnych, drugi na ogórki konserwowe.
Królewskie ogórki kiszone:
Podstawową kwestią jest sam ogórek. Najlepsze oczywiście są te, których jesteśmy pewni, w naszym przypadku od mamy. Małe, twarde, uprawiane z miłością i nie pryskane – po prostu idealne. Przepis sam w sobie jest banalnie prosty. Ogórki należy umyć, na dno słoika wyłożyć zielony koper, liście chrzanu, czosnek i z czułością włożyć ogórki. Następnie znowu koper, liście i korzeń chrzanu i zalać przegotowaną gorącą, osoloną grubo zmieloną solą, wodą. Sól najlepsza z Kłodawy, mniej więcej łyżka stołowa na litr wody. W postaci małosolnej można już próbować na drugi dzień i jak coś do zimy dotrwa to z pewnością będzie pyszne.
Wesoło graficzne ogórki konserwowe:
Przygotowanie ogórków konserwowych wymaga trochę więcej pracy, ale daje równie dużo satysfakcji i smaku. Najpierw należy przygotować zalewę zachowują proporcję: 5 litrów wody, litr octu, 2 szklanki cukru i pół szklanki soli. Zalewę należy zagotować i ostudzić, chłodną dopiero wlewać do słoików. W słoikach umieszczamy: 3 ziarna ziela angielskiego, pieprz, gorczycę, liść laurowy, marchew, kawałek cebuli, czosnek, chrzan i oczywiście ogórki. Po zalaniu słoiki włożyć do wody i zagotować ok. 2-3 minuty.
To nasze pyszne propozycje na przetwory z ogórków, a jak Wy przygotowujecie to wakacyjne warzywo? Do czego najczęściej je spożywacie? Podzielcie się swoimi przepisami w komentarzach i nie zapomnijcie oddać głosów w ankiecie, żebyśmy mogli wybrać, która forma ogórków króluje na stołach naszego powiatu.
(red.)