TworzymyGłos Regionu

reklama

Kiszone, małosolne czy może konserwowe?

Piątek, 04 sierpnia 2017 o 15:21, autor: 6
Kiszone, małosolne czy może konserwowe?

Często na okres wakacji mówi się, że to sezon ogórkowy. Nic się nie dzieję, emocje polityczne opadają, a panie poświęcają wiele czasu na przygotowanie zapraw na zimę. W takim razie czas oddać ogórkom to co do nich należy i zdecydować jak przygotowane smakują nam najbardziej.

Jakie ogórki są najsmaczniejsze?

Kiszone

Małosolne

Konserwowe

Surowe

Inne

Po szybkiej konsultacji w redakcji ustaliliśmy, że w konkursie na najlepsze ogórki wystawimy dwa przepisy. Jeden na ogórki kiszone, które jak każdy wie można zjeść zanim się jeszcze ukiszą w postaci najsmaczniejszych ogórków małosolnych, drugi na ogórki konserwowe.

Królewskie ogórki kiszone:

Podstawową kwestią jest sam ogórek. Najlepsze oczywiście są te, których jesteśmy pewni, w naszym przypadku od mamy. Małe, twarde, uprawiane z miłością i nie pryskane – po prostu idealne. Przepis sam w sobie jest banalnie prosty. Ogórki należy umyć, na dno słoika wyłożyć zielony koper, liście chrzanu, czosnek i z czułością włożyć ogórki. Następnie znowu koper, liście i korzeń chrzanu i zalać przegotowaną gorącą, osoloną grubo zmieloną solą, wodą. Sól najlepsza z Kłodawy, mniej więcej łyżka stołowa na litr wody. W postaci małosolnej można już próbować na drugi dzień i jak coś do zimy dotrwa to z pewnością będzie pyszne.

Wesoło graficzne ogórki konserwowe:

Przygotowanie ogórków konserwowych wymaga trochę więcej pracy, ale daje równie dużo satysfakcji i smaku. Najpierw należy przygotować zalewę zachowują proporcję: 5 litrów wody, litr octu, 2 szklanki cukru i pół szklanki soli. Zalewę należy zagotować i ostudzić, chłodną dopiero wlewać do słoików. W słoikach umieszczamy: 3 ziarna ziela angielskiego, pieprz, gorczycę, liść laurowy, marchew, kawałek cebuli, czosnek, chrzan i oczywiście ogórki. Po zalaniu słoiki włożyć do wody i zagotować ok. 2-3 minuty.

To nasze pyszne propozycje na przetwory z ogórków, a jak Wy przygotowujecie to wakacyjne warzywo? Do czego najczęściej je spożywacie? Podzielcie się swoimi przepisami w komentarzach i nie zapomnijcie oddać głosów w ankiecie, żebyśmy mogli wybrać, która forma ogórków króluje na stołach naszego powiatu.

(red.)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (6)

avatar

avatar
~Adaś
04.08.2017 16:23

Redakcjo , ..... o tej godzinie przy wilczym głodzie takie tematy ...? Co innego wieczorem , jak do schodzonej "czystej" to wolę z octu, ale dzisiaj tego nie będzie , jest za ciepło a do wina proponuję trochę dobrego sera i carpaccio z łososia . Zapraszam. Adaś

avatar
~ext7
04.08.2017 18:51

Nooo...Na ten czas mamy „wysyp” ogóreczków. Zabijcie mnie ,ale nie potrafię odpowiedzieć na pytanie, w jakiej postaci najbardziej mi smakują – chyba w każdej. Oczywiście ,jak minie ogórkowy czas ,sięgać będziemy do tzw. ZAPRAW. Większość opcji ”ogóreczek na zaś” Z.W przedstawiło, ale byłbym mendą ,gdybym nie podzielił się z WAMI patentem „Ogórki po Kanadyjsku”. To pochodna ogórków konserwowych, wzbogacona o słodką paprykę ,cebulę ,seler, plus te wszystkie kuchenne duperele. Są bardzo smaczne ,ale niestety dość „ciężkie”. Gdyby ktoś miał problem z proporcjami ,to podrzucę.

avatar
~Redakcja
04.08.2017 19:53

Z chęcią przyjmiemy przepis :-) można wysłać na email portal@zw.pl

avatar
~viator
04.08.2017 22:23

Polecam! Zdrowo i palce lizać ;) http://smakoterapia.blogspot.com/2016/07/saatka-z-ogorkow-na-zime-mamusiowa.html

avatar
~ja
05.08.2017 09:58

Ogóreczki palce lizać-nie za kwaśne,nie zasłodkie:-) 4 szkl.wody ,pół szkl.octu ,łyzka soli,1 szkl.cukru,liść laurowy,ziele angielskie,cebula lub papryka w paski w słoiku również mile widziane!Można również dodać pomidorki zielone. Gotowac 4 minutki.Pycha!!!

avatar
~Lech
08.08.2017 11:52

Mój przepis : świeżutkie, malusie ogóreczki gruntowe układam w słoju, dodaję liście chrzanu plus kawałek korzonka chrzanika, ząbki czosnku według uznania, listki wiśni, porzeczki czarnej , koper , szczyptę gotowej przyprawy do ogórasów - jak chcę je wcinać już na drugi dzień. Dodaję też parę ziarenek pieprzu kolorowego i koniecznie sól kamienna - łycha na litr . I voilà !

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl