TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Kiedy wymagana jest decyzja środowiskowa?

Środa, 08 maja 2024 o 18:40, autor: 0
Kiedy wymagana jest decyzja środowiskowa?

Chcąc wprowadzić pewne zmiany w środowisku naturalnym, obowiązkowo trzeba wziąć pod uwagę aspekty ekologiczne, gospodarcze i społeczne. Dlatego dla wielu projektów niezbędna jest decyzja środowiskowa. Jest to kluczowy dokument w przypadku inwestycji mających istotny wpływ na otaczającą nas przyrodę. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat decyzji środowiskowej.

Do czego służy decyzja środowiskowa?

Decyzja środowiskowa stanowi kluczowy element w procesie oceny oddziaływania przedsięwzięć na środowiskowo naturalne. Jest to dokument, który informuje, w jaki sposób inwestor powinien przeprowadzić prace inwestycyjne, aby maksymalnie zmniejszyć szanse pogorszenia stanu środowiska. To sposób na to, aby zapewnić równowagę pomiędzy potrzebami rozwoju społecznego i gospodarczego a ochroną środowiska.

Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy w procesie inwestycyjnym i szukasz firmy, która rzetelnie i wyczerpująco przygotuje dla Ciebie dokumentację, co przyspieszy procedurę administracyjną, skontaktuj się z AvesNature – firmą mającą wieloletnie doświadczenie w opracowywaniu ocen oddziaływania na środowisko. Z pomocą ekspertów szybko uzyskasz decyzję i będziesz mógł przystąpić do realizacji zaplanowanej inwestycji.

Kiedy potrzebna jest decyzja środowiskowa?

Wydanie decyzji środowiskowej jest konieczne w sytuacji, gdy planowane zamierzenie budowlane zawsze znacząco oddziałuje na środowisko lub potencjalnie znacząco oddziałuje na środowisko. Zanim więc ruszysz z realizacją inwestycji, koniecznie sprawdź, czy wymaga ona decyzji środowiskowej.

Taką informację możesz pozyskać z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Po zapoznaniu się z nim dowiesz się, że inwestycje zobligowane do wydania decyzji środowiskowej to m.in.:

 • budowa autostrad, dróg ekspresowych itp.

 • instalacje do wyrobu substancji chemicznych (takich jak np. nawozy mineralne),

 • instalacje do wytwarzania produktów farmaceutycznych,

 • koksownie,

 • oczyszczalnie ścieków,

 • spalarnie odpadów,

 • budowa chlewni,

 • stacja paliw.

Jeśli natomiast jesteś ciekaw, jakie projekty mogą potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko i wymagają one decyzji środowiskowej, wiedz, że są nimi m.in.:

 • instalacje do produkcji pojazdów mechanicznych,

 • elektrownie wodne,

 • parki rozrywki,

 • lotniska.

Warto dodać, że w niektórych sytuacjach decyzja środowiskowa może nie zostać wydana. Wiele zależy tutaj m.in. od specyfiki projektu czy uwarunkowań środowiskowych.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl