Do czego służy decyzja środowiskowa?
Decyzja środowiskowa stanowi kluczowy element w procesie oceny oddziaływania przedsięwzięć na środowiskowo naturalne. Jest to dokument, który informuje, w jaki sposób inwestor powinien przeprowadzić prace inwestycyjne, aby maksymalnie zmniejszyć szanse pogorszenia stanu środowiska. To sposób na to, aby zapewnić równowagę pomiędzy potrzebami rozwoju społecznego i gospodarczego a ochroną środowiska.
Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy w procesie inwestycyjnym i szukasz firmy, która rzetelnie i wyczerpująco przygotuje dla Ciebie dokumentację, co przyspieszy procedurę administracyjną, skontaktuj się z AvesNature – firmą mającą wieloletnie doświadczenie w opracowywaniu ocen oddziaływania na środowisko. Z pomocą ekspertów szybko uzyskasz decyzję i będziesz mógł przystąpić do realizacji zaplanowanej inwestycji.
Kiedy potrzebna jest decyzja środowiskowa?
Wydanie decyzji środowiskowej jest konieczne w sytuacji, gdy planowane zamierzenie budowlane zawsze znacząco oddziałuje na środowisko lub potencjalnie znacząco oddziałuje na środowisko. Zanim więc ruszysz z realizacją inwestycji, koniecznie sprawdź, czy wymaga ona decyzji środowiskowej.
Taką informację możesz pozyskać z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Po zapoznaniu się z nim dowiesz się, że inwestycje zobligowane do wydania decyzji środowiskowej to m.in.:
-
budowa autostrad, dróg ekspresowych itp.
-
instalacje do wyrobu substancji chemicznych (takich jak np. nawozy mineralne),
-
instalacje do wytwarzania produktów farmaceutycznych,
-
koksownie,
-
oczyszczalnie ścieków,
-
spalarnie odpadów,
-
budowa chlewni,
-
stacja paliw.
Jeśli natomiast jesteś ciekaw, jakie projekty mogą potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko i wymagają one decyzji środowiskowej, wiedz, że są nimi m.in.:
-
instalacje do produkcji pojazdów mechanicznych,
-
elektrownie wodne,
-
parki rozrywki,
-
lotniska.
Warto dodać, że w niektórych sytuacjach decyzja środowiskowa może nie zostać wydana. Wiele zależy tutaj m.in. od specyfiki projektu czy uwarunkowań środowiskowych.