TworzymyGłos Regionu

reklama

Kiedy ruszą połączenia na trasie Leszno-Głogów? Koszt naprawy torów wynosi ponad 11 milionów złotych

Czwartek, 25 stycznia 2018 o 12:16, aktualizacja Wtorek, 30 stycznia 2018 o 10:29, autor: 39
Kiedy ruszą połączenia na trasie Leszno-Głogów? Koszt naprawy torów wynosi ponad 11 milionów złotych

Jak informuje elka.pl remont linii kolejowej na trasie Leszno-Wschowa-Głogów ma kosztować około 11,5 miliona złotych. PKP Polskie Linie Kolejowe proponują, aby podzielić się kosztami. Połowę kosztów miałaby pokryć spółka kolejowa, a połowę samorządy - Leszna, Wschowy i Głogowa. Ruch na tej trasie mógłby ruszyć w 2020 roku.

24 stycznia PKP PLK przedstawiła założenia, związane z remontem torów na trasie Leszno - Wschowa - Głogów. Jak się okazuje wstępny koszt remontu wyniósłby 11,5 miliona złotych. Na łamach elka.pl wiceprezydent Leszna Adam Mytych przedstawił propozycję spółki kolejowej, z której wynika, że połowę kosztów remontu miałyby ponieść samorządy zainteresowane przywróceniem połączenia na tej trasie. Z obliczeń wiceprezydenta wynika, że w budżecie Leszna należałoby na ten cel znaleźć około 1 - 2 milionów złotych. O takiej kwocie można by myśleć w przyszłym roku.

Warto przypomnieć, że we wrześniu ubiegłego roku wiceburmistrz Miłosz Czopek mówił o możliwym przywróceniu połączeń w grudniu 2018 roku. Z kolei prezydent Leszna Łukasz Borowiak tydzień temu, 18 stycznia wspominał o porozumieniu samorządów Leszna, Wschowy i Głogowa, z którego wynika, że połączenia kolejowe na trasie Leszno - Wschowa - Głogów miałyby powrócić w 2020 roku.

(rak)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (39)

avatar

avatar
~Łon
25.01.2018 12:52

To może dwa linki: http://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/przygotowania-do-elektryfikacji-linii-z-krotoszyna-do-glogowa-82289.html http://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/na-autobusy-szynowe-miedzy-lesznem-a-glogowem-sie-nie-zapowiada-79723.html Jednocześnie 11 stycznia odbyło się w Lesznie spotkanie z firmą projektową, na którym potwierdzono, iż projekt modernizacji linii jest na liście rezerwowej na lata 20019-2020. Poza tym jest uchwała 186/2017 Rady Ministrów z 4.12.2017r. o Aktualizacji Krajowego Programu Kolejowego do 2023r. (L.p. 135 nr KPK 1.128 lista rezerwowa).

avatar
~Mirek
25.01.2018 14:11

A kto niby ma jechać do Leszna czy Głogowa ? . Przecież we Wschowie mieszkają już tylko same emeryty . Im trzeba tylko świętego spokoju . Młodzi wyjechali dawno za pracą do innych krajów . Dziś ani Leszno ani Głogów już nie oferuje żadnej pracy dla przyjezdnych ,ledwo starcza pracy dla swoich . P.K.P jak chce połączeń niech ubiega się o dofinansowanie unijne a nie żebrze w poszczególnych województwach . Proszę zobaczyć jak teraz wygląda dworzec we Wschowie ,ile tam trzeba by było wpompować pieniędzy żeby doprowadzić do stanu użyteczności . A cała infrastruktura jeszcze do tego taż musi być odnowiona . I to wszystko dla paru ludzi którzy od czasu do czasu zechcą przejechać się koleją . Lepiej zainwestować w remont drug które są w fatalnym stanie technicznym . Te drogi są i będą wykorzystywane lepiej niż ta kolej . Nie bez przyczyny ta kolej została zlikwidowana bo rentowność była żadna i trzeba było tylko dopłacać do przewozu ludzi . Towary też ze Wschowy nikt nie będzie wywozić bo takie nie są produkowane na szeroką skalę i zakładów takich ze świecą szukać . Nawet po uruchomieniu tej linii ekonomia da znać bardzo szybko i kto będzie dokładać do tego interesu ? .

avatar
~Do Mirka
25.01.2018 15:47

Czy posiadasz jakiś eliksir młodości ? Czy Ty zawsze będziesz młody ? Piszesz o starszych ludziach z taką pogardą - emerty ,jakby z obrzydzeniem.. ,jakby emerytom już nic nie było potrzebne tylko czkanie na śmierć. Zapewniam Cię ,że my nie potrzebujemy tylko świętego spokoju . Coraz gorzej nam się kieruje samochodami ,nasze dzieci i wnuki mają swoje sprawy ,swoje rodziny więc nie mają dla nas tyle czasu ,żeby na zawołanie zawieźć nas do lekarza ,do galerii ,na pływalnię ( do Głogowa)Poza tym mielibyśmy udogodnienie podróży do Poznania,Wrocławia ,Warszawy ,żeby odwiedzić nasze dzieci tam mieszkające.Taki pociąg bardzo by nam się przydał.Mirku ,pamiętaj Ty też będziesz emerytem !

avatar
~Do Mirka
25.01.2018 18:55

A Pan zapomina o młodzieży i dzieciach, które dojeżdżają do szkół i które zawsze były najliczniejszą grupą jeżdżącą pociągami. Infrastruktura wcale nie jest jakoś specjalnie potrzebna, bo bilety można też kupować w pociągu. To nie jest jakaś stacja przesiadkowa, więc poczekalnie wydają się zbędne.

avatar
~zdzich do myrka
27.01.2018 15:16

"drug"? widać zacny Pan do szkoły nie chadzał. Jakaś hatakumba we wschowskiej oświacie

avatar
~do mirka
25.01.2018 15:25

wyjechali po nic nie potrafil nie emeryty a emeryci wiec wiesz teraz dlaczego wyjechali

avatar
~do Mirka
25.01.2018 19:27

"w remont drug"? Kochany, piszemy dróg bo drogi.....

avatar
~Ja
25.01.2018 20:38

A ja proponuję przeznaczyć te pieniądze na budowę obwodnicy Wschowy.

avatar
~Lucek
25.01.2018 20:53

Przecież Mirek napisał wam prawdę . Ile ci emeryci wyjadą tym pociągiem w ciągu roku . Ile młodzieży wyjeżdża do szkół w Lesznie czy Głogowie ? .Przecież jak miasto zainwestuje w kolej to możecie się pożegnać z kasa na wszystko inne ważniejsze np drogi . Miasto groszem nie śmierdzi i ma inwestować w coś co nie da nic poza satysfakcją że parę osób pojedzie koleją . Sami widzicie że dziś już nie ma na nic pieniędzy i trudno utrzymać w należytym stanie drogi , chodniki i parki nie wspominają o szkolnictwie i dowozie uczniów do tych szkół . We Wschowie już nie ma zakładów z których finansowano infrastrukturę i płacono podatki a i emerytów przybędzie i ubędzie w ten sposób mniej ludzi czynnych zawodowo a co za tym idzie będą mniejsze wpływy do kasy miejskiej . Niestety miasto się zwija i taka jest smutna sytuacja i z tym musimy się pogodzić . Dziś należy rozsądnie gospodarować i zapewniać przynajmniej w ciągłej eksploatacji to co jeszcze mamy a nie w to co byśmy jeszcze chcieli mieć . Niech P.K.P sama inwestuje w swoje tory ,dworce . To jest ich teren i ich zakład pracy . i jeszcze jedno kolej krajowa nie jest taka biedna jak niektórzy mówią o niej , to jest firma duża .

avatar
~Sory
25.01.2018 21:50

Dworzec kolejowy jest tak daleko że mało komu będzie chciało się tam chodzić autobusy i markobusy jeżdżą z centrum i wcale nie są już takie drogie. Wątpię by było dużo chętnych na kolej we Wschowie. Szkoda kasy dla kilku miłośników kolei. A ten emeryt z całym szacunkiem dla niego. Na pewno nie wybierze kolei by odwiedzić krewnych lub basen w Głogowie wybierze autobus bo jest blisko jego miejsca zamieszkania. A dworca kolejowego do centrum nikt nie przeniesię . Więc dajcie sobie wszyscy na luz :-)

avatar
~Puzon
26.01.2018 06:47

A rodziny? Są rodziny gdzie w domu nie ma nikt prawa jazdy,czyli auta też nie mają,i nie stać ich na taką wygodę. Niestety ale mało też ich nie jest,a dzieci chcą chociaż do McDonald pojechać. Pociąg ułatwi im ten wyjazd. Jest kupę rodzin z chorymi dziećmi,i to teraz od kilku lat się zwiększa tą ilość,i rodzice potrzebują pociągów żeby na leczenia jeździć,tu bliżej to czasem dadzą sobie radę,ale w dalszą trasę pociąg ułatwi to. Po co ludzi z autem ciągnąć jak można od początku trasy w pociąg wsiąść. Czy z pobliskich wiosek po co np do Leszna jeździć jak od Wschowy już można by było jechać. Ludzie od razu tłumem nie będą biegli na PKP,tyle czasu nie było pociągów,każdy w tym czasie organizował inny sposób dojazdu do pracy,do szkół,lekarzy czy rodziny. Ale nie wierzę że jak wrócą pociągi nie będzie wygodniej dla wielu rodziców,rodzin pod każdym względem. Tylko że...., pociągi też nie mogą szybko rezygnować,i godziny jako takie by musiały być ustalone,tak żeby zdążyło się do pracy,szkoły,lekarza,i powrót jakoś popołudniu i na wieczór, bo takich godzin wcześniej wspomniane społeczeństwa potrzebują. Muszą zdążyć dojechać i mieć czas na powrót.

avatar
~On
26.01.2018 07:10

Lepiej takie pieniądze rzeczywiście przeznaczyć na wkład własny miasta w budowę dróg dojazdowych do obwodnicy - może wtedy coś ruszyłoby się w tym temacie, który krąży od kilkudziesięciu lat.

avatar
~Obserwator
26.01.2018 12:08

Komentarz "Do Mirka" ( 3 z góry) plus argument o uczniach - jak najbardziej zasadny. Dodam jeszcze słowo, które dla wielu komentujących tu osób będzie wręcz szokiem :D - EKOLOGIA! Z jej powodu również niezbędne jest połączenie kolejowe na tej trasie.

avatar
~ekologia ?
27.01.2018 08:25

kolego wszyscy dobrze wiemy . Zwłaszcza jak uczysz swoje dzieci że należy segregować śmieci ,potem twoje dziecko patrzy jak śmieciarka zabiera wszystko za jednym razem :-) Teraz pewnie też nosisz lniane torby bo za foliówki trzeba słono płacić a wcześniej ? pozdrawiam

avatar
~Baśka
26.01.2018 12:57

W cywilizowanym świecie spotykamy się z szeroko rozumiana opinią, iż podróże pociągami są najlepszym sposobem na podróżowanie po Europie - wykluczając pojazdy samochodowe. Wynika to również z przeprowadzonych badań dla potrzeb tych państw , że najpopularniejszymi trasami w Europie jest podróż pociągami - co widać naocznie w Austrii, Francji, Niemczech i Włoszech - podróż pociągiem jest nie tylko szybsza, ale JAK najbardziej EKONOMICZNA niż pokonanie tego samego dystansu np. samolotem czy też samochodem. Europa i świat wie, że należy OGRANICZYĆ EMISJĘ DWUTLENKU WĘGLA oraz ZUŻYCIE PALIWA !!!. Oni zawsze byli "mądrzejsi po szkodzie" !, tylko my mamy, jak sięgnąć historycznie ze wszystkim PROBLEM, zawsze mamy jakieś "ALE" !. Po 1990 roku doprowadziliśmy do dewastacji świetnie prosperującej linii kolejowej, która w czasach z przed 1990 była głównym środkiem łączności nie tylko turystycznej , jak również między miastowym, powiatowym, wojewódzkim - w imię tzw. "dziadostwa w gospodarce PKP". Dzisiaj mamy problem nie tylko z odbudową sprawnej służby zdrowia, ale również połączeń kolejowych, które wcześniej w tych miejscach istniały !!!. Najlepiej wychodzi nam bezkresna dyskusja, co się opłaca..... następnie dyskusja..... nic nie robić ......... a na końcu brak na to środków, ew. spychologia - kto to ma zrobić ???? I JEST JAK JEST !. A tym czasem Polska w Europie jest najbardziej zanieczyszczonym rejonem............

avatar
~Lonka
26.01.2018 16:21

W weekendy tak naprawdę nie ma czym ze Wschowy wyjechać i przyjechac. Autobusy nie jeżdżą, busy sa 2 na krzyż. Wracajac wieczorem z Leszna czy Głogowa nigdy nie ma sie pewności, czy kierowca zabierze. Tak, nus jest pełen po brzegi! Krotkowzrocznosc zapewne nie pozwala niektórym s Państwa dostrzec, ze nie zawsze będziemy mlodzi, zdrowi. Nie kazdy może byc kierowcą. Sa rozne powody. Szynobus jezdzil 15 minut do Leszna. Podróż pociągiem jest znacz tansza. Nadal nie chcecie pociągów we Wschowie?

avatar
~qwertg
26.01.2018 20:36

Teoretycznie masz rację, lecz jadąc autem tylko w dwie osoby już wychodzi taniej jak PKP. Nie mówiąc o komforcie czasowym jadę kiedy i gdzie chcę oraz do samego celu bez taksówek itd.

avatar
~Wschowianka
26.01.2018 17:37

Juz widze jak mowie corce ze ma z Jagiellonow na PKP zasowac.Autobus w polowie drogi ma .To jalis porojony pomysl zeby to przywrocic.Kiedys zanim zlikwidowali Cukrownie Mleczarnie Fabryke mebli to pkp tetnilo zyciem ale teraz to jakas fanaberia raczej jest

avatar
~70-ty
26.01.2018 21:50

Zasuwałem 5 lat na studiach z Wolsztyńskiej na PKP aby co tydzień dojechać na studia i było to 13 minut z zegarkiem w ręku. Co prawda było to w XX wieku, ale droga nadal jest ta sama... Dla studenta w niedzielny wieczór super opcja - ale trzeba trochę chęci i mniej fejsa.

avatar
~Starszy kolega
05.09.2018 10:12

Taaa, bo dzisiejsza młodzież taka delikatna, wychuchana, niedorajdy życiowe? 3 lata dojeżdżałem do Leszna dzień w dzień, bez względu na pogodę i porę roku, kiedyś nawet przy -20 stopniach i śniegu. I w takich warunkach na PKP z Jagiellonów dojeżdżałem rowerem (do zrobienia spokojnym tempem w 10 minut przez Park 1000-lecia, Obrońców Warszawy). Naprawdę się da.

avatar
~do70-ty
27.01.2018 08:12

toś ty musiał być niezły sprinter 13 minut a teraz to pewnie ryby łowisz :-)

avatar
~do 70-ty
27.01.2018 09:56

Parę lat temu był tu we Wschowie na zawodach sam Korzeniowski . Aż dziw bierze mnie że nie stanąłeś do tych zawodów . Szansę na podium miałeś wielką z takim wynikiem .

avatar
~70-ty
27.01.2018 15:45

Teraz mam 50-tkę na karku ale mogę się założyć, iż dojdę w tym czasie na PKP z Wolsztyńskiej...

avatar
~Adam
27.01.2018 09:53

Trochę mnie to śmieszy to gdybanie i te argumentacje o tym pociągu na trasie Leszno - Głogów . A czy państwo tu komentujące wiecie ile pociągów kursowało przed zamknięciem tej kolei . Myślicie że jak otworzą tą linię to kolej będzie jeździć z częstotliwością kolei podmiejskich wielkich miast . Grubo się mylicie, jak będą jeździć cztery razy na dobę to będzie wszystko na co będzie stać ową kolej . Popatrzcie sobie na miasto Wolsztyn to jest jeden z główniejszych węzłów kolejowych tak samo jak Ostrów Wielkopolski i co skasowano ponad 80 % dojazdów i kursów a to jest czynna kolej i bardzo ważna . Macie nadzieję że nasza trasa będzie tętniła życiem od rana do wieczora to się grubo mylicie Nie liczcie na więcej niż 4 kursy na dobę a te kursy i tak wam nie będą odpowiadać bo godzina nie ta . Popatrzcie realnie na całą kolej w naszym okręgu i wyciągnijcie z tego poprawne wnioski . Owszem kolej jest ekologiczna ale co z tego jak ta kolej nie zaspokoi wszystkich co chcieliby podróżować w takich godzinach jak im odpowiada a nie kolei . A poza tym mamy niestety inne ważniejsze potrzeby np drogi ,tam korzysta z nich parę tyś pojazdów na dobę . A budżet mamy coraz mniejszy i na pewno nie wystarczy na wszystko . Puki co remontujmy to z czego teraz lidzie korzystają najczęściej .

avatar
~do 70-ty
27.01.2018 12:47

Toś ty chłopie galopem poganiał a nie spacerkiem lub miałeś zegarek który dwa razy wolniej chodził niż wszystkie inne zegarki . Na mapach odtworzyłem twoją trasę i wychodzi jak byk 2,9 km i 35 min czas dojścia pieszo . Czyli te bajki i komentarze pisane przez ciebie są funta kłaków warte .Zapewne zdobyte te na studiach wykształcenie też niewiele jest warte od tego co tu wypisujesz .

avatar
~70-ty
27.01.2018 15:49

Może i galopem, ale to jest 1,5 km:) a nie 2,9.

avatar
~do 70-ty
27.01.2018 17:01

No nawet mapa tobie się skurczyła o połowę . Wejdź na Google i wklep sobie mapę . Tam masz jak byk napisane 2,9 km i 35 min piechotką . Rowerem jechałbyś tylko 10 min .Nie pogrążaj się i nie brnij dalej w swojej głupocie . Zastanawiam się jak ty te studia skończyłeś ? .

avatar
~Zenon
28.01.2018 07:30

Kolejny gimbus z internetem. Potwierdzam. Przejscie z jagiellonow na pkp to czas rzedu 15 minut. Wolsztynska, cicha, klasztorna, bema lipowa, kazimierza i pkp. 35 minut to chyba bym szedl obwodnica.

avatar
~Piotr Buczek
27.01.2018 21:29

Chciałbym wzmocnić opinię osób, które twierdzą, że w kilkanaście minut docierało się do PKP. Mieszkałem wiele lat na Wolsztyńskiej, przez co najmniej trzy lata z Wolsztyńskiej pieszo chodziłem na PKP. Zajmowało mi to maksymalnie od 15 do 20 minut.

avatar
~do Piotra Buczka z Zacisza .
27.01.2018 22:30

Panie Piotrze popatrz pan na mapę a tam jest jak byk 2,9 km do stacji kolejowej . Przejście piechotą zajmuje przynajmniej 30 min dla dorosłego człowieka .Pan mieszkał na początku tej ulicy , ale gość pisze że przechodził ten odcinek drogi w 13 min pieszo . Ja myślę że jednak nie jest w stanie w 13 min pokonać tego odcinka a w 23min , no chyba że galopem lub kłusem . Zamiast nacisnąć cyferkę 2 to nacisnął cyferkę 1 i tak wyszło 13 min zamiast 23 min . Ot małe przekłamanie a ile tu kombinacji żeby nie wyjść na sztubaka i to w wyższym wykształceniem .

avatar
~Do Zacisza
28.01.2018 07:37

Z całym szacunkiem ale mi "wychodzą" tylko 2 km. ( przez Lipową ). PB

avatar
~Zenon
28.01.2018 07:40

Jeden z drugim, ktory tak wierzy w ta swieta mape google niech ruszy dupsko i przejdzie sie sam i sprawdzi. Swiety internet. Bo tak pisza to tak jest. Ehhh. Era ludzi internetu oderwana od rzeczywistosci.

avatar
~Do Zenina
28.01.2018 10:20

Panie Zenin zapewne uczył się pan w szkole podstawowej matematyki . Niech pan zerknie gdzie trzeba i zobaczy ile ta Wschowa ma powierzchni w km kwadratowych . Następnie niech pan sobie obliczy z tej powierzchni czyli z tych km kwadratowych jaka to będzie długość i szerokość w km ale już zwykłych . Zapewne kształt miasta pan zna , mniej więcej podchodzi pod kwadrat . A to już prosta droga do obliczenia i długości i szerokości miasta . To uczyli w szkole podstawowej i uczyli też że dorosły człowiek pokonuje pieszo około 6 km na godzinę .

avatar
~do Zenona
28.01.2018 10:24

Trzeba iść z postępem panie Zenek . Mój GPS w rowerze nie kłamie . Nie chce być inaczej 2,9 km i 8 min .

avatar
~do wszystkich
28.01.2018 10:06

Z tego wynika że Wschowa jest porównywalna obszarowo ze Szlichtyngową . Panowie trochę zdrowego rozsądku . Tu pokazujecie na prostej sprawie jak można manipulować danymi i jacy z was " mądrzy " pisarze .

avatar
~R8
28.01.2018 17:57

Panowie krótka piłka. Jutro w południe zbiórka pod "żabką" i drogę.

avatar
~Obrazek
28.01.2018 21:37

Kolej powinna być bez zbędnego gadania. Ma ona przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo . No niech coś się zadzieje, że zabraknie Wam paliwa . Hah już to widzę .. Dobry gospodarz wie ,że w domu potrzeba nie tylko elektryczności ale i świeczki i latarki . Merkel się drze,żeby Niemcy zabezpieczenie mieli w domu w suchy prowiant na 2 tygodnie a tu kłopot z tak ważną sprawą. Błagam .

avatar
~do ~Obrazek
29.01.2018 10:05

A jadący koleją pasażerowie dla bezpieczeństwa powinni posiadać albo bateryjki albo wiaderko węgla lub kanister z olejem napędowym w zależności od podczepionej lokomotywy . Otóż najłatwiej jest pozbawić dany obszar właśnie energii elektrycznej a kolej jest w tym bezbronna bo jeszcze musi po torach zasuwać . Mało człowieku wyciągasz wniosków z przeszłości . Mieliśmy już taką sytuację że lekki mróz pozbawił kolej energii elektrycznej i część naszego kraju stała i czekała aż naprawią co trzeba .

avatar
~R8
29.01.2018 21:02

"Obrazek" wie, bo jeżeli nie to dobrze kombinuje. To jest ważna trasa choć w kiepskim stanie. Na odcinku od Ostrowa do granicy nie jest zelektryfikowana i chyba nie będzie. Tą trasą "chodzą" eszelony do Żagania. Trochę sprzętu w tamtym rejonie pozostało i paliwo potrzebne.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl