TworzymyGłos Regionu

reklama

Kibice pamiętają o Wiecu Polskim

Czwartek, 13 grudnia 2012 o 19:27, autor: 12
Kibice pamiętają o Wiecu Polskim

Wczoraj (środa 12 grudnia) minęła 94 rocznica Wiecu Polskiego.  Odbył się on w budynku, w którym dziś znajduje się siedziba Centrum Kultury i Rekreacji. O tym wydarzeniu pamiętali kibice Unii Leszno z Fan Clubu Wschowa zapalając znicz pod pamiątkową tablicą.

Mieszkający we Wschowie i najbliższej okolicy Polacy w 1918 roku chcieli zamanifestować swoja przynależność do odradzającego się państwa polskiego. – Znaleźliśmy w Internecie informację, że nasi rodacy stanowili około 30% mieszkańców powiatu wschowskiego – mówią kibice. Zorganizowali wiec, bo wiedzieli o tym, ze wkrótce może wybuchnąć w Wielkopolsce powstanie. Zresztą nasze miasto wraz z Lesznem, Kościanem, Śmiglem, Międzyrzeczem, Nowym Tomyślem, Grodziskiem i Babimostem należało do V Okręgu Wojskowego Powstania Wielkopolskiego dowodzonego przez ppłk. Kazimierza Zenktellera. Podczas Wiecu zawiązał się tajny komitet pod przewodnictwem Anny Lassocińskiej, który miał przygotowywać mieszkańców naszego regionu do powstania. Przedstawiciele Ziemi Wschowskiej brali  udział w posiedzeniu Sejmu Dzielnicowego w Poznaniu w grudniu 1918 roku. W styczniu Niemcy przeprowadzili aresztowania wśród polskiej ludności. Do więzienia trafili między innymi twórcy wschowskiej Powiatowej Rady Ludowej. Prześladowania nie ominęły kobiet.  Ostatecznie na mocy Traktatu Wersalskiego Wschowa i najbliższa okolica znalazła się w granicach Rzeszy Niemieckiej. Od wielu lat kibice różnych wielkopolskich klubów przypominają o zwycięstwie Powstania w swoich miastach.  – Wiec to jeden z najważniejszych momentów historii naszego miasta. Szkoda, że niewielu mieszkańców o nim wie, a rocznica tego wydarzenia traktowana jest po macoszemu – mówią kibice.
REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (12)

avatar

avatar
~Norbert
13.12.2012 19:56

Pamiętacie jak między innymi pani Olejnik wyśmiewała pana Zawiszę, za słowa mówiące o tym, że patriotyzmu powinniśmy się uczyć od kibiców? Nasze miasto jest chyba najlepszym przykładem, że pan Zawisza miał racje.

avatar
~Wschowianin
13.12.2012 20:02

Brawo!

avatar
~Arek
13.12.2012 23:13

Jakoś o tysiącach zniczy zapalanych na grobach we Wschowie z okazji Wszystkich Świętych nie pisaliście, a ludzie też pamiętali. Z tej okazji powinien ukazać się jakiś obszerny materiał prasowy, skoro jeden znicz postawiony pod biblioteką stał się przyczynkiem dla tej laurki Unii Leszno :)A tak na marginesie: ci kibice to jacyś historycy czy histerycy?

avatar
~FWB
14.12.2012 08:38

Wiec to jeden z najważniejszych momentów w historii naszego miasta ? Znam ważniejsze momenty. Trzeba w tym miejscu podziękować komunistom, którzy zamontowali tą tablicę w 1988 w czasie sowieckiej okupacji nad Polską. Brawo towarzysze ! Dzięki wam kibice, kwiat i skarbnica pamięci patriotycznej ma gdzie zapalać znicz.

avatar
~Bluesman i kibic z Dębowej
14.12.2012 09:39

Mam takie wrażenie graniczące z pewnością, że nie wiesz nic ani o Powstaniu Wielkopolskim, ani o Wiecu. Tak po prostu nie lubisz kibiców i nie lubisz władz miasta (Twoje prawo, być może masz ważne powody). Prosiłbym Cie jednak, żebyś się nie wypowiadał na tematy historyczne, o których nie masz pojęcia i nie oceniał wydarzeń historycznych. Nie pisał też gdzie warto, a gdzie nie stawiać tablice

avatar
~FWB
14.12.2012 09:58

Hallo hallo. Powtarzam, że znam ważniejsze momenty i zwracam uwagę na fakt, że tablica została zamontowana w 1988 czyli w czasie, w którym jak opowiada nam część polityków i kibiców, panowała okupacja sowiecka a rządzili nami zdrajcy i pachołki ZSRR. O taka ciekawostka :) Nie ma się co spinać. Osobiście składałem tam kwiaty 11 listopada. http://www.facebook.com/photo.php?fbid=417459644993730&set=pb.193090660763964.-2207520000.1355475359&type=3&theater Jeśli następnym razem zabraknie wam na drugi znicz czy też kwiatek, to z chęcią się dołożę.

avatar
~FWB
14.12.2012 11:10

Jeszcze mała uwaga do wypowiedzi kibiców. 7 stycznia 1919 r faktycznie powołano V Okręg Wojskowy pod dowództwem wtedy raczej podporucznika Kazimierza Zenktellera. 8 stycznie rozkazem dziennym nr 8 ktoś prawdopodobnie orientuje się, że trudno opanować tak duży okręg i powołany zostaje IX Okręg Wojskowy - Kościan, Śmigiel, Leszno, Wschowa pod dowództwem ppor. Gomerskiego.

avatar
~Bluesman i kibic z Dębowej
14.12.2012 11:21

i dobrze :). Nikt się nie spina (albo oboje w pierwszych komentarzach spinamy się tak samo:P). Nie chcę tylko, żeby ktoś oceniał wydarzenia historyczne na podstawie tego kto montował tablice, albo kto składa kwiaty. A władze miasta, swoją drogą - jakoś o tym wydarzeniu nie pamiętają. Być może dlatego, że nie jest to smutna rocznica kresowa, a raczej radosna, zwycięska wielkopolska

avatar
~FWB
14.12.2012 11:36

Też boleje nad tym, że nie wspomina się zwycięskich powstań. Powstania Wielkopolskiego i III Powstania Śląskiego

avatar
~Kibic
14.12.2012 12:15

Ograniczyliśmy się jedynie do znicza, bo jak słusznie zauważono w magistracie - składanie kwiatów pod ową tablicą trochę mija się z celem gdyż następnego dnia kwiaty są czarne od przejeżdżających tamtędy samochodów. Naszym założeniem było nie tyle zrobić pokazówkę i wystawić nie wiadomo jaki znicz czy kwiaty, a zwrócić uwagę społeczeństwa na to niewątpliwie ważne i zapomniane wydarzenie. Co do samej tablicy - rzeczywiście została zamontowana w czasach, gdy Polską rządziły sługusy Stalina, którzy są odpowiedzialni za śmierć tysięcy patriotów i bohaterów naszego kraju, ACZKOLWIEK nieistotne w tej chwili jest to kto tę tablicę ufundował/montował ale to jakie wydarzenia ona symbolizuje Pozdrawiam

avatar
~Bluesman i kibic z Dębowej
14.12.2012 15:21

Szacun dla Was, że pamiętaliście. Ale w 1988 roku nie było w Polsce żadnych sługusów Stalina. Z oceną PRL radziłbym być ostrożny, bo to jest kraj naszych rodziców. Wielu zwykłych ludzi, także i w dużej mierze członków partii - codziennie normalnie wykonywało wtedy swoje obowiązki, najlepiej wypełniając to, co kryje się pod słowem patriotyzm. To wtedy powstał przemysł, która tzw. wolna Polska zlikwidowała. Oczywiście daleki jestem od gloryfikowania tamtego okresu. To wtedy narodziły się te wszystkie patologie, które dziś możemy zaobserwować. Ale denerwuje mnie też tępe powtarzanie antykomunistycznych haseł u ludzi, którzy nie wiele wiedzą o historii.

avatar
~ja
14.12.2012 21:43

Kibic 14 grudnia 2012 12:12 - jeśli wtedy jeszcze sikałeś w pieluchy to się nie wypowiadaj, (...) tak naprawdę to nie znasz tego okresu historii Polski.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl