TworzymyGłos Regionu

reklama

Kawki burmistrza czy ważna praca?

Czwartek, 04 lipca 2019 o 09:37, aktualizacja Piątek, 05 lipca 2019 o 22:20, autor: 33
Kawki burmistrza czy ważna praca?

Ostania sesja Rady Miejskiej we Wschowie rozegrała się niczym film Hitchcocka. Najpierw trzęsienie ziemi, a potem napięcie rosło. Zanim radni doszli do kulminacji, którą była bez wątpienia informacja o termomodernizacji obiektów oświatowych (odrębny artykuł na zw.pl – przyp. red) to emocje rozpaliły się już na początku sesji przy sprawozdaniu z działalności burmistrza.

Zaczęło się od dwóch pytań radnego Tadeusza Sobczuka. Prosił on o rozszerzenie informacji o wizycie burmistrza w firmie Stena Recycling działającej we Wschowie oraz pytał czy na spotkaniu w związku „Eko – Przyszłość” poruszona została sprawa oddelegowania pracownika do pomocy mieszkańcom naszej gminy w wypełnianiu deklaracji, o co prosił na poprzedniej sesji. Odpowiadając burmistrz Konrad Antkowiak powiedział: „7 czerwca byłem w firmie Stena Recycling na zaproszenie kierownictwa tej firmy. Zapoznałem się z planami inwestycyjnymi firmy. Firma się rozwija, buduje nowe hale, sprowadzi nowe maszyny. Miała taki trudny okres, że były już plany likwidacji tego zakładu przez szwedzkie władze. Udało się jednak wyciągnąć ten zakład przez obecne kierownictwo i inwestują. Być może uda nam się nawiązać szerszą współpracę, ale to jest temat do  dalszych rozmów i spotkań”.

W drugiej części swojej odpowiedzi burmistrz zapewnił, że problem deklaracji poruszył na spotkaniu „Eko – Przyszłości”. Powołując się na rozmowę z prezesem związku, stwierdził, że większa liczba deklaracji jest chwilowa, związana z podwyżką opłat za odbiór opadów. Po ustabilizowaniu się tej sytuacji jest ich dosłownie kilka w miesiącu i dlatego nie ma potrzeby wdrażać postulowanego przez radnego Sobczuka rozwiązania.

Emocje wzrosły po wystąpieniu radnego Przemysława Glińskiego: „Mówię to już nie pierwszy raz. Panie burmistrzu, proszę rozszerzyć niektóre punkty w sprawozdaniu z działalności burmistrza. Na przykład jest takie hasło spotkanie z Panem Pawłem Tonderem na temat inwestycji na drogach wojewódzkich w gminie Wschowa. Proszę o słów kilka dosłownie na ten temat. Czy spodziewamy się czegoś, czy nie spodziewamy w tym roku, czy w przyszłym? Czy tylko była kawka i już? I drugie moje pytanie na temat zgromadzenia związku Eko - Przyszłość. W sprawozdaniu jest napisane, że była podjęta uchwała w sprawie rozpatrzenia sprawozdania z wykonania budżetu. Jeżeli mógłby Pan, to proszę powiedzieć coś na temat wyniku finansowego tej spółki.

Burmistrz Antkowiak szybko zripostował: „Szanowny Panie radny, ja mam tylko taką prośbę, że nie jeżdżę na kawki. Gdziekolwiek się wybieram jadę służbowo”. Następnie wyjaśnił, że owocem spotkania z dyrektorem Tonderem (Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze - przyp. red.) jest wizyta robocza zaplanowana na piątek 28 czerwca. Podczas niej wizytowane będą miejsca ewentualnych inwestycji w ciągu dróg wojewódzkich przebiegających przez gminę Wschowa. 

Radny Gliński nie ustępował i drążył temat: „To ja jeszcze dopytam, bo nie spotykamy się tutaj po to żeby podnieść rękę pięć razy i wyjść. Chcielibyśmy wiedzieć co nieco. W związku z tym jeżeli ja pytam o wynik finansowy, to dlatego że, jeżeli jest bardzo duży zysk, to może warto by było pomyśleć o obniżeniu stawek za odbiór odpadów. Myślę że ta firma nie ma potrzeby wypracowywania bardzo dużego zysku. Lepiej żeby funkcjonowała z niewielkim zyskiem, a stawki dla mieszkańca były nieco niższe, bo będzie łatwiej żyć. I dlatego o to pytam. Spodziewam się, że Pan na kawki nie jeździ, ale przy tych suchych informacjach pozostaje dla mnie i pewnie dla wielu odbiorców takie wrażenie, że był wyjazd właśnie na kawkę. I stąd moja prośba, żeby do każdego punktu, o którym Pan pisze w sprawozdaniu dopowiedzieć dwa, trzy zdania. Podać jakie są wyniki tych wyjazdów i spotkań, bo np. samo hasło o spotkaniu w firmie Stena Recykling naprawdę niewiele mi mówi”.

Tym razem burmistrz podziękował radnemu za głos i zadeklarował, że będzie szerzej opisywać spotkania wymieniane w sprawozdaniu. Odniósł się też do wyniku finansowego związku „Eko – Przyszłość”: „Jeżeli chodzi o wynik związku "Eko - Przyszłość" jest on dodatni, natomiast na pewno nie są to kwoty milionowe. Co do zmniejszenia opłaty, nie jest to możliwe, bo tak jak wcześniej było to już poruszane na poprzedniej sesji, wzrost opłat za odbiór odpadów jest spowodowany wzrostem opłaty marszałkowskiej, a jest to opłata narzucana przez ministerstwo środowiska”. 

Na koniec tej dyskusji radni wnioskowali, aby burmistrz lub jego zastępca uczestniczyli w każdym posiedzeniu komisji Rady. Można wtedy omówić szczegółowo sprawozdanie burmistrza, zadać pytania i podyskutować. Nie byłoby wówczas długich i pełnych emocji dyskusji na sesji.

ml

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (33)

avatar

avatar
~wojciech
04.07.2019 10:01

dobrze, że chociaż jeden nie boi się zadawać pytań

avatar
~wschowianin
04.07.2019 10:15

Panie Gliński, wystarczy usiąść do komputera i sprawozdanie finansowe związku ma Pan od ręki, wystarczy poszukać. Wynik za 2018 rok 769 269,61 zł przy dochodach w wysokości 22 170 387,21 zł, wynik narastająco z nadwyżką z poprzednich lat 3 647 854,01. Źródło: http://bip.eko-przyszlosc.pl/cms_inc/cms_pobierz_dokument.php?id=104&dok_id=687

avatar
~do wschowianina
04.07.2019 14:55

Opłata marszałkowska opłatą, ale skoro zysk narastająco jest ponad 3 miliony to można z niego pokryć różnicę w podwyżce i tym samym opłata dla mieszkańców pozostałaby na jakiś czas w niezmienionej wysokości. Aby jednak dyskutować o przychodach, kosztach, zyskach brutto i netto, rezerwach, rozliczeniach międzyokresowych i innych parametrach ekonomicznych w negocjacjach to trochę trzeba się znać. A burmistrz i jego załoga cieniutcy...

avatar
~do do wschowianina
05.07.2019 09:54

Eko przyszłość to 12 gmin. Wątpliwe czy wystarczyłoby na utrzymanie opłaty na tym samym poziomie

avatar
~obserwatorrr
04.07.2019 10:24

"Mówicie, żeby mówić" Ot, co. A radny Czopek z radną Stanek- Juśkiewicz to by się wstydzili niektóre tematy poruszać, bo wina leży po ich (byłej władzy) stronie, a oni brną w kłamstwa.

avatar
~obserwatorrr
04.07.2019 10:25

A do burmistrza Kraśnego nabieram coraz więcej przekonania.

avatar
~do obserwstorrr
04.07.2019 14:58

Krytykować poprzedników każdy umie i jest się wtedy bardzo mądrym. Poczekam aż sam coś zrobi jako burmistrz i wtedy można będzie ocenić, ale tak od początku do końca.

avatar
~do wschowianina
04.07.2019 11:51

Nie bądź taki mądry z tymi podpowiedziami. Jak siądzie przed komputerem i znajdzie sprawozdanie, wynik będzie znał tylko on. Jak zapyta i uzyska odpowiedź, będą wiedzieli mieszkańcy. Radny zadaje pytania w ich imieniu. Po tylu latach demokracji, tego nie wiesz?

avatar
~wschowianin
04.07.2019 13:56

O ile lepiej wypadło by pytanie radnego o możliwość podziału nadwyżki, gdyby przyszedł na radę lepiej przygotowany, niż tylko w zakresie tego, gdzie i ile razy burmistrz był na kawce. W tym przypadku nawet nie można było przejść do meritum, bo ani radny ani burmistrz przygotowani nie byli.

avatar
~Pytek...
04.07.2019 12:04

Jak pytać to pytać; - panie Gliński proszę rozszerzyć temat, co pan jako emeryt i radny pisu w UMiG robi w Starostwie?, - jakie tematy i problemy pan rozwiązał na rzecz naszych mieszkańców powiatu i MiG?, - proszę tak strzeże bez zbędnego nawijania "włoskiego" makaronu na uszy nam wyborcom co nieco w tym temacie wyjaśnić?, - czy możemy się spodziewać w tym roku bądź w kolejnych latach coś konkretnego od pana i pańskiej partii, czy tylko a la spotkania medialne przy kawusi, wodzie mineralnej i paluszkach słonych i to w dodatku na koszt naszych wyborców???. A tak poza nawiasem mówiąc co pan dotychczas w tym temacie zrobił, a może co zrobiła pana partia pis dla młodych i osób niepełnosprawnych w naszym powiecie i gminie???. Oczywiście bez tego tradycyjnego nawijania "włoskiego" makaronu na uszy - no i waszego przekazu dnia !!!!. Nara !

avatar
~słownik PWN
04.07.2019 12:45

"strzeże" to Pan Bóg strzeżonego. Jeśli już to "szczerze"

avatar
~tylko
04.07.2019 16:32

Z tego co widze, to p. Gliński jako jeden z nielicznych porusza ważne tematy. Od tego są radni - widać, że przychodzi na sesje przygotowany. Więc p. Pytek, proszę nie pisać takich bzdur. Moim zdaniem propozycja obniżenia cen za odpady jest świetnym pomysłem i dobrze, że radny o to walczy. pozdrawiam!

avatar
~STUDENTKA III WIEKU
04.07.2019 16:53

Od rozwiązywania problemów jest zarząd powiatu ,miasta i gminy oraz starosta i burmistrz.Oni biorą pieniądze min za rozwiązywanie problemów .A co zrobił PiS dla młodych? Na pewno nie każe im brać kredytu tak jak Komorowski kazał.Ostatnio jakbyś nie wiedział to ustawa o zwolnienie z podatku młodych ludzi. .

avatar
~Mieszkaniec
05.07.2019 11:08

Ty jeszcze napisz Panu Glińskiemu że przez niego deszczu nie ma !!! A jak chcesz rozliczać to rób to profesjonalnie chociaż ,a nie ciągły bełkot o PiSie ? Ty masz jakąś Fobię , Co masz do człowieka ? Ja nawet Antkowi dam szansę tylko niech coś zacznie robić !!! . I nie myśl sobie że bronię kogo kolwiek . Jeżeli Pan Antkowiak coś obiecuje przy wyborach to ma to być !!!! . A jak nie to wybierzemy innego Burmistrza w referendum ,starczy kłamstw !!!!

avatar
~do studentki III wieku
09.07.2019 22:00

Zapominasz o ostatnich popisach pisiorów w kwestii braku miejsc w szkołach średnich ... po swojej wypowiedzi vice minister podał się do dymisji. To zrobili dla młodych uniemożliwili im naukę. Pewnie wolą, żeby studiowali w uniwersytetach III wieku ....

avatar
~W.L
09.07.2019 22:03

dzięki układom "pracuje" tam ...

avatar
~ktoś
04.07.2019 12:47

A jakie ważne inwestycje omawiał Pan Burmistrz przy kawce w Lginiu u księdza?

avatar
~Evita
22.07.2019 10:29

Może spowiadał się z tego, że osiemnaście osób odeszło z UMiG, bo nie mogło sie z nim porozumieć się, co podobno publicznie skwitował, że są to cyt."małomiasteczkowi nieudacznicy" (!). Od kiedy on jest taki wielkomiejski, skoro jego rodzina wywodzi sie ze wsi. Poza tym tylko skończony głupiec tak łatwo pozbywa się bardzo dobrych, doświadczonych fachowców. Stefan Batory otaczał się mądrymi doradcami, bo jak się wyraził, nie lubi błyszczeć na tle miernot. Konrad Antkowiak jest najwyraźniej innego zdania. Wychodzi pewnie z założenia, że ignorant z ignorantem prędzej się dogada, niż fachowiec z ignorantem.

avatar
~mieszkaniec
04.07.2019 13:29

Ludzie o co wam chodzi; to źle że radny zadaje niewygodne pytania? Idźcie na sesję i zobaczcie jaka panuje zgodność, niewielu radnych jest drążących problemy. Mieszkańcy również nie przychodzą, nie dopytują. Żyć nie umierać będąc przy władzy.

avatar
~do mieszkańca
04.07.2019 15:07

To niech drążą temat sytuacji kadrowo-płacowej w Urzędzie w tym m.in. wysokość wynagrodzeń od kierowników do burmistrzów. Dlaczego nikt nie pyta?

avatar
~nn
04.07.2019 21:21

Znajomi, którzy przyjeżdżają tu kilka razy do roku pytają, dlaczego teraz Wschowa to taka zapadła dziura, dlaczego tak szybko następuje upadek miasta ? Co na to burmistrz , jego zastępcy, wspaniali dyrektorzy i radni odpowiedzą?

avatar
~Rada
05.07.2019 08:56

Radni bez zastanowienia głosują za przesunięciami środków w budżecie. Nikt nie pyta o szczegóły (czasami Emanuela, ale i tak Burmistrz ją zbywa) a przesunięcia świadczą, że burmistrz nie trzyma się planu budżetowego. Szczególnie dziwią jego wydatki na „unowocześnienie” Urzędu. Ostatnio na sesji rozmawiali o systemie elektronicznego obiegu dokumentów oszacowanego na ca 80.000 zł. Narazie to trzeba unowocześnić gminę i zrobić remont Ratusza, a potem można kupować widzimisie. Tych 40 urzędników co zostało nie może pilnować swoich dokumentów? Kpina!

avatar
~Do powyżej...
04.07.2019 13:48

TO "strzeże" to taka ukryta opcja czy ktoś to w ogóle czyta z kumatych ?. Sprawdzian zaliczony !

avatar
~Mieszkaniec
04.07.2019 15:46

(...) wiele spotkań przy kawce było, a nic konkretnego z tego nie wynikło.

avatar
~StAnger
04.07.2019 17:11

Panie Gliński... Przypominam już niedługo Pol And Rock. Pamiętamy

avatar
~Mieszkaniec
05.07.2019 23:45

A ja przypominam żeby zadzwonil Owsik do Makreli aby straż wypożyczyć ? Bo u nas straź gasi pożary a nie bawi się w robienie błota do taplania się . Nie za to podatnicy płacą !!!! . A jak masz Problem to może Burmistrz się zgodzi na oddelegowanie dla ciebie jednego wozu strażackiego ? Skoro tak mu było przykro przed wyborami tak młodzieży ? Bo to był idealny chwyt propagandowy i takich naiwniaków złapał jak ty

avatar
~Do powyżej...
05.07.2019 08:14

Szanowny kolego po pisie, a dokładniej po ich wyznawcach takie uwagi to spływają jak przysłowiowa woda po kaczce .....!. Wystarczy posłuchać ich argumentów na szczeblu centralnym po przegranej w UE 27 do 1 i 28 do O !!!. Dla nich wszystkie przegrane to zwycięstwa, a zwycięstwa to przegrana dla naszego narodu, to tak jak z tym ich historycznym powiedzonkiem ..." czarne to białe, a białe to czarne..". !!!.

avatar
~STUDENTKA III WIEKU
05.07.2019 12:41

Byłabym ostrożna z zachwalaniem tego 27:1 po ostatnich opiniach różnych wysoko postawionych przedstawicieli UE na temat Tuska.PiS miał rację .Niech tych 27 się teraz wstydzi ,że nie słuchali PiSu.

avatar
~Adaś
05.07.2019 14:30

Ciągle postulowałem aby radny był bardziej aktywny, aby potrafił i się nie bał dokonywać obrachunku jaki istnieje między wynagrodzeniem burmistrza a sprawnością i skutecznością jego pracy . Skoro p. Gliński to czyni ( tu nie chodzi o jego super profesjonalizm) to jest to jak najbardziej pożądane. Burmistrz jest tylko bardzo dobrze opłacanym za nasze podatki usługodawcą więc nie ma mowy o jakichkolwiek wewnętrznych rozdarciach ? Jasne jest, że teraz cała opozycja (PiS) pracuje na siebie i na potrzebę zmian …….. tylko czy dla potrzeb miasta czy stanowisk dla siebie ? Coś z tą opozycją jest nie tak , skoro tak szybko p. Brambor uznała, że jej tam za "zimno" ? A co do kawy z podtekstem "obcyndalania się " …… to temat nie nowy, dobrze znany od poprzedników , bo jak często czytałem : Pani burmistrz na pierogach, p. burmistrz do pracy na godz. …..? , p. burmistrz u prezesa SK ( a tam nowy wydatek ponoć był - super automat do kawy ?) p. burmistrz nieobecna na komisji, Pani burmistrz nieobecna na Sesji ( z formą usprawiedliwienia - Panie radny G., …… mnie za obecność tu nie płacą ?) więc czy to norma czy to tylko zbieg okoliczności skoro wzorce już zostały usankcjonowane poprzednio ? Tak naprawdę, co może a o czym może tylko "pomarzyć" wschowski radny to niech nas zbytnio nie pogrąża bo z doświadczenia już wiem, że jest to najnormalniejsza strata czasu ….. lepiej się napić aniżeli rozstrzygać i sędziować tejże RMiG . Wschowa w ostatnim czasie nie "wylosowała" sobie jeszcze tzw. znakomitego samorządowca - jeden z byłych, to niby "Grabieżca" , kolejny, to jakieś dziwne sprzężenia z biznesem - Zbigtar, Ikea a marką " second hand " a dzisiejszy jakoś tylko zapatrzony w wzorce metropolitalne ….. przerost formy nad treścią, z ratuszowymi, drogimi "zdobnikami" ale za to z tytułami - dyrektor, kierownik działu itp. Co za fatum ……. w Nowej Soli od razu się dostało "złote jajo" , tak od pierwszego wejrzenia zaiskrzyło, tylko raz coś tam w tle gruzu p. Szydło dowieść chciała, że to nie nasz ? Coś podobnie jak wczoraj w parlamencie UE, …… bez "szabli" ale z sukcesem . Adaś

avatar
~Taxi dla emerytów
08.07.2019 12:53

To jak z tymi taxówkami będzie , poruszy ktoś ten temat ? Bo można by to rozwinąć , chociażby o wizyty u specjalistów w Lesznie ? Na czym stoimy ??? Długo będziemy debatować czy w końcu coś w tym roku zrobimy ?

avatar
~Treee
10.07.2019 07:35

Nie wiem jak wy uważacie, ale według mnie Burmistrz za przychodzenie do pracy to za dużo zarabia.

avatar
~Edward
22.07.2019 10:40

Cenzura w Internecie? Czego się boicie? Prawdy? Jeżeli tak, to słusznie.

avatar
~Ewita
22.07.2019 10:35

Prośba, żeby burmistrz i jego zastepca uczestniczyli w każdym posiedzeniu rady, to jakiś kiepski żart. Przecież to ich obowiązek, a nie dora wola. Nawet tego nie wiedzą?

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl