Kawa
Wbrew rozprzestrzenionym mitom, kawa nie jest niezdrowym napojem. Niesłusznie oskarża się ją o szkodliwy wpływ na organizm. Naukowcy wykazali szereg jej zalet. Poprawia samopoczucie, ułatwia koncentrację. Redukuje stres, pomaga przy odchudzaniu. Poza tym zawiera antyoksydanty – substancje o działaniu przeciwnowotworowym. To tylko niektóre aspekty jej dobroczynnego wpływu. Najlepsza i najzdrowsza jest kawa z ekspresu – jest przefiltrowana, nie pozostają w niej fusy. Z kolei kawa parzona np. po turecku może być nieco drażniąca dla żołądka. Nie należy jednak obawiać się picia kawy, ponieważ wiele opinii o niej nie jest słusznych.
Herbata
Każdy rodzaj herbaty ma inne zdrowotne właściwości. Herbata czarna pobudza, wspomaga koncentrację i wspiera pracę żołądka. Nie powinna jednak być za mocna ani spożywana w zbyt dużych ilościach. Herbata zielona zwiększa odporność oraz sprzyja odchudzaniu. Ponadto działa antynowotworowo dzięki zawartym w niej przeciwutleniaczom. Podobne działanie ma biała herbata. Trudno nie wspomnieć także o herbatkach ziołowych – każda z nich ma określone dobroczynne właściwości. Przykładowo melisa doskonale wycisza i uspokaja, a mięta usprawnia trawienie.
Woda
Napój, który nawadnia najlepiej i jest najzdrowszy dla ludzkiego organizmu, to zdecydowanie woda. Występuje ona w naszym ciele naturalnie – składamy się z niej w około dwóch trzecich! Logicznym jest więc wniosek, że w takim razie powinniśmy dostarczać organizmowi właśnie czystą wodę, ten sam płyn, który nas buduje. Woda usprawnia pracę wszystkich narządów, wspomaga przemianę materii, poprawia samopoczucie… Jej zalety można by wymieniać bez końca.
W jaki sposób najlepiej się nawadniać, by organizm przyswoił wszystkie składniki? Często i małymi łykami. Z pomocą w dbaniu o regularne nawodnienie przychodzi baniak do wody. Umieszczasz go, gdzie tylko ci wygodnie – w domu, w biurze, w pracy – i cały zapas orzeźwiającej źródlanej wody masz zawsze pod ręką. Firma dba natomiast o systematyczne uzupełnianie baniaka. Lepszej pomocy w trosce o nawodnienie organizmu nie można sobie wyobrazić!
Woda smakowa
Wygląda tak samo jak woda, ale różni się charakterystycznym sztucznym smakiem danego owocu, np. maliny czy truskawki. Niestety, smak ten zawdzięcza najczęściej aromatom i dodatkowej dawce cukru. Dlatego picie takiej wody nie ma nic wspólnego z dbaniem o zdrowie. Zawsze lepiej postawić na zwykłą wodę źródlaną z baniaka, a dla urozmaicenia dodać do niej świeżego owocu lub owocowego syropu.
Soki owocowe
Są dobrym rozwiązaniem, ale tylko pod kilkoma warunkami. Po pierwsze, jeśli nie zawierają w swoim składzie cukru, syropu glukozowo-fruktozowego ani innych słodzików. Najlepiej natomiast, aby były to soki świeżo przyrządzone przez nas samych. Będziemy mieć wtedy pewność, że składają się tylko z naturalnych składników. Po drugie, nie powinniśmy spożywać ich bez ograniczeń, ponieważ nawet cukry proste zawarte w owocach przyjmowane w zbyt dużej ilości mogą zaszkodzić.
Gazowane napoje
Niestety, na temat gazowanych napojów nie mamy dobrych wiadomości. Zazwyczaj prześcigają się one w zawartości cukru, osiągając niechlubne wyniki nawet 7 łyżeczek zawartych w nieco ponad szklance napoju. Poza tym sam fakt, że są gazowane, źle wpływa na żołądek, nerki, wątrobę czy jelita. Łatwo także uzależnić się od ich spożycia. Dlatego jeśli picie gazowanych napojów weszło ci już w krew, stopniowo zamień je najpierw na gazowaną, a następnie na niegazowaną wodę.
Izotonik
To napój polecany w czasie wysiłku fizycznego. Mało z nas wie, że pyszny i skutecznie dodający energii izotonik można przygotować samemu. Wystarczy woda, sok z cytryny lub innego cytrusa, szczypta soli oraz opcjonalnie cukier, miód, glukoza albo fruktoza. W ten sposób uzupełnisz w swoim organizmie wodę, węglowodany, niezbędne składniki mineralne oraz witaminy – a wszystko to osiągniesz bez chemicznych dodatków!