Dla kogo karting?
Udział w wyścigach kartingowych nie jest szczególnie ograniczony wiekowo. W zawodach mogą brać udział uczestnicy już od ukończenia 10 roku życia, a treningi można zacząć już nawet 2 lata wcześniej. Aby rozpocząć, wystarczy zgłosić się wraz z kompletem dokumentów do klubu kartingowego. Posiadając licencję zawodnika sportu kartingowego, zaświadczenie lekarskie oraz świadectwa kwalifikacji, można brać udział w zawodach.
Historia kartingu
Karting miał swoje początki podczas Drugiej Wojny Światowej. Swoje powstanie zawdzięcza amerykańskim pilotom, którzy chcąc skrócić sobie czas oczekiwania pomiędzy lotami, ścigali się własnoręcznie zbudowanymi wózkami, po płaskiej nawierzchni lotniska.
Pierwszy „cywilny” gokart został skonstruowany przez firmę Kurtis Craft Company w 1956 roku. Konstrukcja była niezwykle prosta i opierała się o 2,5 konny silnik od kosiarki do trawy. Ten niepozorny pojazd szybko zdobył serca amerykanów i wkrótce ruszył na podbój globu.
Karting w Polsce
Zawody kartingowe realizowane są w Polsce od 1960 roku (rok później niż w USA). Inicjatorem budowy pierwszych polskich gokartów było czasopismo „Motor”. Polskie konstrukcje wyposażone zostały w dwusuwowe silniki o pojemności od 50 do 200 cm3.
Obecnie, od 2009 roku zawody pucharowe realizowane są w kategorii Briggs & Stratton Karting Sport. Wyścigi dzielone są w zależności od przedziału wiekowego uczestników oraz pojemności silnikowej gokartów. Sezon kartingowy realizowany jest od kwietnia do września na 5 torach w kraju: Bydgoszcz, Toruń, Słomczyn, Poznań oraz Zielona Góra.
Gokarty
Gokarty są to pojazdy 4 kołowe, wyposażone z reguły w silnik dwusuwowy. Trzon konstrukcji stanowi rama ze stali magnetycznej. Gokart nie musi posiadać nadwozia, jednak wymagane jest posiadanie zderzaków bocznych, przedniego oraz tylnego. W profesjonalnych gokartach wymagane są hamulce hydrauliczne na 4 koła.
Obecnie na polskim rynku pojawia się, coraz więcej rodzajów gokartów. Najpopularniejszymi są: niemieckie Rimo i francuskie Sodikarty. Profesjonalne gokarty osiągają maksymalną prędkość rzędu 190 km/h, natomiast amatorskie około 80 km/h.
Sprzęt kartingowy
Chcąc rozpocząć profesjonalną przygodę z kartingiem nie możemy się ograniczyć tylko do posiadania odpowiedniego pojazdu. Należy zadbać również o specjalistyczne wyposażenie. Istotne okazują się przede wszystkim elementy ochronne takie jak kask, buty i kombinezony. To one zabezpieczają nas przed ewentualnymi konsekwencjami wypadków. Uzupełnieniem stroju może być specjalna bielizna oraz balaklawy kartingowe. Kompletny sprzęt do sportu kartingowego i innych sportów motorowych można znaleźć np. na stronie: www.inter-rally.pl.