TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Karma dla czworonoga – jak wybrać odpowiednią technikę żywienia?

Piątek, 23 września 2022 o 16:05, autor: 0
Karma dla czworonoga – jak wybrać odpowiednią technikę żywienia?

Dieta naszego czworonoga jest istotnym elementem życia. Wpływa na jego rozwój oraz samopoczucie. Każdy pies w zależności od rasy, wieku oraz wielkości powinien mieć dostosowane żywienie do swojej charakterystyki. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów żywności, a jednymi z najbardziej popularnych są karmy suche oraz mokre. W zależności od stanu układu pokarmowego, ilości aktywności fizycznej oraz etapu życia pupila, każdy powinien mieć indywidualną dietę odpowiadającą jego zapotrzebowaniu.

Karma sucha czy mokra?

Sklepy z karmami dla psów oferują szeroki wachlarz pokarmów dla naszych czworonogów. Karmy suche dzielimy na weterynaryjne oraz bytowe. Jeżeli nasz pupil nie ma problemów zdrowotnych, karma weterynaryjna będzie zbędna. Suche pokarmy zawierają różnego rodzaju mięsa, od jagnięciny i drobiu po łososia. Jeśli kupisz karmę wysokowartościową, pamiętaj aby nie przekarmiać swojego pupila. Ważne, aby pokarm był wysokiej jakości, a nie podawany w dużych ilościach. Część psów nie lub jeść suchej karmy, dlatego możemy korzystać ze specjalistycznych przypraw dla czworonogów lub sosów. Pamiętaj, aby nie nadużywać ulepszaczy smaku, ponieważ pies może się przyzwyczaić i odmawiać karmy bez dodatków w dalszym życiu.

Karma mokra charakteryzuje się dużo większą wilgotnością od suchej (około 75%). Stosując pokarm mokry, należy zmniejszyć ilość wody podawanej w ciągu dnia, ponieważ pupil dostarcza jej wraz z pokarmem. Mokra karma sprawdza się u psów starszych oraz schorowanych, które niechętnie piją wodę. Podczas dawkowania pokarmu, warto pamiętać, iż karma mokra jest mniej kaloryczna od karmy suchej. Mokry pokarm jest również łatwiejszy do połknięcia dla zwierząt z problemami z jamą ustną i uzębieniem.

Gotowane jedzenie, czy jest dobrą alternatywą?

Jeżeli nie chcemy kupować gotowej karmy dla zwierząt, ciekawą alternatywną jest gotowanie jedzenia dla pupila. Jednakże podczas przygotowywania posiłków, należy pamiętać, aby dieta była zbilansowana. Posiłki powinny zawierać mięso, warzywa, owoce oraz ryż, makaron lub kaszę. Najlepszym rodzajem mięsa dla psów jest drób, podroby oraz ryby. Przygotowując posiłki w domu, trzeba pamiętać, że czworonogi nie tolerują nabiału. Dodatkowo posiłki muszą przestygnąć, nigdy nie podawaj zwierzęciu gorących potraw!

Złoty środek – mieszanie żywności

sklepach z karmami dla psów, mamy do wyboru coraz szerszą gamę produktów. Jeżeli jednak zależy Ci na urozmaiceniu diety Twojego pupila, warto zastosować metodę mieszania żywności. Pamiętaj, aby składniki dobierać w taki sposób, żeby zapewnić wszystkie niezbędne mikro i makro-elementy. Mieszanie pożywienia można rozpocząć już w wieku szczenięcym, aby uodpornić układ trawienny na różne rodzaje pożywienia. Warto dobierać pokarm w taki sposób, aby łączyć karmę suchą z mokrą oraz co pewien czas z produktami gotowanymi. Jeżeli zdecydujemy się na mieszanie, należy robić to systematycznie. Zróżnicowanej diety, nie zaleca się dla zwierząt, które cierpią na wrażliwy układ pokarmowy oraz różne alergie pokarmowe. Jeżeli pies dobrze toleruje mieszanki pokarmów, można co jakiś czas zaserwować domowy obiad, pamiętając aby nie stosować przypraw, odpowiednio ostudzić pokarm oraz nie podawać produktów zakazanych.

Dieta powinna być dostosowana do wieku psa, jego wielkości oraz rasy. W sklepach z karmami dla psów możemy zakupić specjalistyczne karmy dostosowane do naszego zwierzęcia. Jeżeli mamy psa z wrażliwym układem pokarmowym, nie należy wprowadzać nagłych zmian, które mogą doprowadzić do niestrawności oraz złego samopoczucia zwierzęcia. Wszystkie zmiany powinny być wprowadzane etapami, a następnie należy dokonać obserwacji reakcji naszego czworonoga.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl