Uczestnik 4-9 Hufca Pracy we Wschowie wygrał wojewódzki etap konkursu „Sprawny w zawodzie 2026” w kategorii mechanik. Kacper Kostka zdobył najwyższą notę w obu częściach rywalizacji, która odbyła się 22 kwietnia w Krośnie Odrzańskim. W maju pojedzie na finał ogólnopolski do Gołdapi.
Organizatorem wojewódzkich eliminacji była Lubuska Wojewódzka Komenda OHP. Młodzi mechanicy rywalizowali na dwóch frontach: wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych.
W części warsztatowej uczestnicy diagnozowali usterki, pokazywali znajomość technologii napraw i wykonywali zadania pod presją czasu. Kostka wygrał obie części konkursu.
Za pierwsze miejsce otrzymał profesjonalny zestaw kluczy warsztatowych o wartości kilkuset złotych. Ale najważniejsza nagroda to przepustka do finału krajowego, gdzie zmierzy się z konkurentami z całej Polski.
Kacper Kostka uczy się w klasie III Branżowej Szkoły I stopnia w I Zespole Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie. Zawód mechanika pojazdów samochodowych zgłębia pod okiem Henryka Grali w Euro Warsztat Zakład Usługowo-Handlowy.
Nazwisko Grali pojawia się w tej historii nieprzypadkowo. Wschowski warsztat od lat przyjmuje praktykantów z hufca i ze „Staszica”.
Warto dodać, że w 2022 roku wojewódzki etap „Sprawnego w zawodzie” wygrał Eryk Kamiński, również uczestnik 4-9 HP Wschowa, w kategorii fryzjer. W finale ogólnopolskim zajął wówczas 6. miejsce w kraju.
Rok później, w 2023, po tytuł wojewódzki sięgnął Kamil Mulkowski – także mechanik ze wschowskiego hufca.
Ogólnopolski Konkurs Młodzieży OHP „Sprawny w zawodzie 2026” odbędzie się w dniach 26–29 maja w Gołdapi. Kacper Kostka będzie w nim reprezentował województwo lubuskie.
– Sukces Kacpra Kostki jest przykładem, że zaangażowanie, praktyczna nauka zawodu i odpowiednie wsparcie mogą otworzyć drogę do osiągania wysokich wyników i dalszego rozwoju zawodowego – mówi Maciej Sadowski, komendant 4-9 Hufca Pracy OHP we Wschowie.
Wschowski hufiec prowadzi obecnie nabór. Oferta skierowana jest do młodych ludzi rozpoczynających naukę w Branżowej Szkole I stopnia.
– To szansa dla młodych ludzi rozpoczynających naukę w Branżowej Szkole I stopnia, aby skorzystać z bezpłatnego wsparcia wychowawczego, pomocy w organizacji praktyk zawodowych, kursów, projektów i działań rozwijających umiejętności zawodowe – mówi komendant Sadowski.
Więcej informacji na facebookowym profilu placówki – LINK.
Komentarze 0