TworzymyGłos Regionu

reklama

Jezioro Sławskie - świątynia Marsa i Wenus

Środa, 31 lipca 2013 o 16:27, autor: 5
Jezioro Sławskie - świątynia Marsa i Wenus

Podczas otwarcia Dni Sławy miała miejsce także promocja nowych publikacji o Sławie. Wśród nich nietypowa książka Jezioro Sławskie - perła Ziemi Lubuskiej, napisana przez Tadeusza Bogackiego astronoma i fizyka - Jezioro Sławskie znam od lat - mówi autor. - W Sławie mieszka moja córka, a ja jestem u niej częstym gościem. Zawsze mi się tutaj bardzo podobało. Jezioro jest największe w południowo zachodniej Polsce, a przy tym jest bardzo czyste. Chciałbym żeby tak pozostało. Dlatego na okładce książki napisałem sentencję: Niech to wspaniałe dzieło Stwórcy stanie się świętością dla ludzi. Tadeusz Bogacki pisze od 1955 roku, głównie dzieła fantastyczno-naukowe. W tej konwencji napisana jest też część książki o Jeziorze Sławskim. Znajdują się w niej także legendy wymyślone przez autora. Wśród nich ta o powstaniu zbiornika wodnego na pograniczu śląsko-wielkopolskim. - Pojawili się sceptycy do teorii o przemieszczaniu się lodowców - mówi. - Alternatywna historia mówi o burzliwym romansie starożytnych bogów Marsa i Wenus. Zostali oni wygonieni przez Zeusa z Olimpu na planety, które noszą ich imiona. W zemście Mars chciał zniszczyć Olimp i ciskał kamieniami w Ziemie. Jeden  z nich, jako meteoryt  trafił w las w okolicach dzisiejszej Sławy, a w kraterze powstało jezioro. Gdy cesarz rzymski ogłosił chrześcijaństwo religią państwową i Zeus stracił swoją moc, Wenus i Mars wrócili na Ziemię i mają swoją świątynie w Jeziorze Sławskim. Widać to doskonale w przejrzystą noc kiedy w tafli odbijają się planety noszące ich imiona. Najwięcej problemów autorowi książki sprawiły zdjęcia, które znalazły się w książce. Fotografie, które znalazł w internecie oraz nadsyłane z Urzędu Miejskiego w Sławie nie odpowiadały Tadeuszowi Bogackiemu. Z pomocą przyszli mu wnukowie Marcin i Łukasz Maćkowscy. To oni są autorami większości zdjęć zamieszczonych w publikacji. Książkę kończy wieczór z humorem czyli dowcipy o Sławie. (mij, rak, ms)
REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (5)

avatar

avatar
~femi Andżela
09.08.2013 11:16

W związku z tym, że Jezioro Sławskie wcale nie leży na Ziemi Lubuskiej, czekam na książkę Jezioro Sławskie - perła Ziemi Sandomierskiej

avatar
~olo
09.08.2013 22:04

puknij się w czoło

avatar
~m
15.08.2013 12:14

Jezioro Sławskie jest bardzo brudnym jeziorem i tak zostanie. Wystarczy przeprowadzić proste doświadczenie, zamoczyć nogi do kolan i sprawdzić czy widać stopy.

avatar
~Do ''m'' znawcy wszystkiego :)
15.08.2013 19:33

Jezioro Sławskie jest bardzo muliste - stąd jego nieprzejrzysty kolor. Dużo mułu, pisku. Najlepiej oceniać, nie znając faktów,w prawda? Pozdrawiam, ''m''. :)

avatar
~do m
15.08.2013 22:26

A może warto się wykąpać, zanim wejdzie się do czystego sławskiego jeziora:) :) :) Sławianin

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl