Zawód księgowego jest obecnie w wielu miejscach Polski zaliczany do grupy zawodów deficytowych. Pracodawcy borykają się z brakami kadrowymi w działach księgowości, a klientom indywidualnym ciężko umówić się bliski termin. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na podjęcie kształcenia w kierunku pracy księgowego. Co więcej, wielu pracowników związanych z różnymi branżami stawia wszystko na jedną kartę i dąży do przebranżowienia. Zachętą są z pewnością atrakcyjne zarobki i wiele możliwości zatrudnienia. Nie bez znaczenia jest również fakt, że rynek rachunkowości w wielu przypadkach to rynek pracownika. Praca w księgowości to świetny sposób na stabilne zatrudnienie lub pomysł na własną działalność. Jak zatem zostać księgowym? Jakie studia wybrać, aby podjąć zatrudnienie w księgowości?
Finanse i rachunkowość
Najpopularniejszym kierunkiem studiów, które umożliwią Ci nie tylko pracę w zawodzie księgowego, ale także awanse zawodowe, jest kierunek finanse i rachunkowość. Tę drogę kształcenia znajdziesz na wszystkich uniwersytetach państwowych oraz uczelniach prywatnych. Kształcić możesz się w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym w zależności od potrzeb i możliwości finansowych. Decydując się na studia stacjonarne, musisz liczyć się ze sporą konkurencją podczas rekrutacji, jednak zdanie matury rozszerzonej z matematyki na wysokim poziomie może znacznie zwiększyć Twoje szanse. Ten rodzaj studiów jest bezpłatny, jednak wymaga obecności na uczelni od poniedziałku do piątku, zazwyczaj w pierwszej połowie dnia. Natomiast studia niestacjonarne to płatna alternatywa, w której zajęcia odbywają się w weekendy lub w godzinach wieczornych, co umożliwia podjęcie pracy.
Wybierając finanse i rachunkowość otrzymasz kompleksowe wykształcenie nie tylko z księgowości, ale również z zagadnień finansowych, co znacznie ułatwi późniejszą pracę. Pamiętaj jednak, aby decydując o specjalizacji wybrać tę związaną z rachunkowością. To właśnie tam poznasz wszelkie zagadnienia obowiązkowe w pracy księgowego.
Ekonomia
Studia ekonomiczne współcześnie związane są bardziej z zawodami takimi jak ekonomista lub doradca finansowy, jednak jeszcze kilka lat temu to właśnie na tym kierunku kształcili się przyszli księgowi. Jeśli z równych przyczyn nie możesz podjąć nauki na finansach i rachunkowości lub chcesz zostawić sobie dodatkowe furtki zawodowe, to ekonomia jest najlepszym wyborem. Pamiętaj jednak, że kluczowe w tym wypadku jest wybranie odpowiedniej specjalizacji związanej z rachunkowością lub prowadzeniem ksiąg rachunkowych. Inaczej nie zdobędziesz wiedzy potrzebnej do wykonywania zawodu księgowego.
Ekonomia, tak samo, jak finanse i rachunkowość to kierunek, który możesz podjąć na uniwersytetach państwowych i prywatnych. Do wyboru również są dwa tryby studiów, dzięki czemu możesz zdecydować, czy podczas nauki chcesz budować doświadczenie zawodowe lub poświęcić ten czas tylko na dokładne zgłębienie wszystkich zagadnień poruszanych na studiach. Dużo zależy także od Twojej sytuacji rodzinnej i finansowej. Zazwyczaj osoby, których celem jest przebranżowienie, decydują się na studia zaoczne, tak aby móc połączyć kształcenie z dotychczasową pracą.
Studia podyplomowe
Obecnie studia podyplomowe zyskują coraz większa popularność nie tylko wśród osób młodych, ale również wśród weteranów rynku pracy. Jeśli Twoim celem jest przebranżowienie, to studia podyplomowe są jednym z lepszych rozwiązań. W krótkim czasie zdobędziesz wiedzę, która umożliwi Ci pracę w zawodzie księgowego.
Aby podjąć studia podyplomowe, musisz jednak mieć ukończone studia licencjackie. Nie muszą być one tematyczne związane z finansami lub rachunkowością, jednak konieczny jest minimum tytuł licencjata. Zazwyczaj na studia podyplomowe decydują się osoby, które chcą w szybkim czasie uzyskać zawodową wiedzą, z którą będą mieli większe szanse na współczesnym rynku pracy w zawodach wymagających właśnie tej specjalistycznej, kierunkowej wiedzy. Coraz więcej pracodawców twierdzi, że w wielu przypadkach bardziej zależy im na studiach podyplomowych, które nie dają tytułu naukowego niż innego rodzaju studiach, które już ten tytuł dają. Jeśli interesujesz się przebranżowieniem do pracy w księgowości, to warto zapoznać się z ofertą studiów podyplomowych.