Podstawowe rodzaje grillów
Grille dzieli się przede wszystkim pod kątem stosowanego do nich paliwa. Zdecydowanie najpopularniejsze są grille węglowe, które można kupić za stosunkowo niską cenę. Ich paleniska zwykle wykonywane są z pokrytej ognioodporną farbą, grubej blachy, natomiast ruszty ze stali nierdzewnej. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się niemal niezniszczalne grille wykonane z żeliwa. Grille na węgiel często wyposażone są w pokrywę, która zapobiega wysuszeniu potraw. W sprzedaży są też modele z popielnikiem czy termometrem.
Grille gazowe pozwalają na przyrządzenie jedzenia nieróżniącego się smakiem od tego, które zostało przygotowane na grillu węglowym. Ich zaletą jest krótki czas rozpalania i brak potrzeby pilnowania ognia. Wystarczy uruchomić palnik, aby ruszty szybko osiągnęły odpowiednią temperaturę. Grille gazowe są droższe od węglowych i dość ciężkie, ale w zamian są łatwiejsze w obsłudze i czyszczeniu. Grille elektryczne wymagają podłączenia do zasilania, dlatego sprawdzają się tylko w ogrodach przydomowych. Ich zaletą jest łatwość czyszczenia i obsługi. Konieczne jest stosowanie przedłużaczy zewnętrznych.
Jak wybrać najlepszy grill?
Wybór grilla należy uzależnić od tego, gdzie najczęściej będą przygotowywane potrawy oraz od ilości gotówki. Najczęściej kupowane są grille węglowe, które można łatwo przenosić i zabrać ze sobą, np. nad jezioro. To rozwiązanie najtańsze, ale wymagające sporego nakładu pracy podczas grillowania. Zdecydowanie łatwiejsze w obsłudze są grille gazowe i elektryczne (zobacz na stronie https://www.top-grille.pl/ przykłady takich grillów). Urządzenia gazowe są jednak dość ciężkie i duże, dlatego sprawdzają się wtedy, gdy jedzenie przygotowywane jest zawsze w jednym miejscu. Grille elektryczne trzeba podłączyć do prądu, więc nie sprawdzą się w miejscach, w których nie ma takiej możliwości.