Opiekun osób starszych a wykształcenie
- Wiesz już, że osoba, która chce zostać opiekunem osób starszych, nie musi kończyć żadnej specjalnej szkoły. Wykształcenie medyczne, takie jak szkoła policealna z kierunkiem opiekun medyczny lub opiekun osoby starszej czy studia pielęgniarskie oczywiście będzie mile widziane, jednak nie jest wymagane. Kandydat na opiekuna osób starszych nie musi mieć nawet wykształcenia średniego. Ma to związek między innymi z faktem, że zatrudniony nie będzie w swojej pracy wykonywał żadnych czynności pielęgniarskich lub medycznych, takich jak np. wykonywanie zastrzyków.
- Przede wszystkim jednak na brak konieczności posiadania specjalnego wykształcenia wpływa to, że każdy kandydat do pracy, jeśli wybierze dobrego pracodawcę, przechodzi odpowiednie szkolenia. Dotyczą one opieki nad osobą starszą, w tym od strony psychologicznej, wykazu schorzeń seniorów, z którymi można się mierzyć czy podstawowej pielęgnacji podopiecznego. Takie kursy przygotowujące do zawodu prowadzi np. agencja pracy Promedica24.
Praca jako opiekunka w Niemczech a język obcy
- Praca w Niemczech jest szczególnie chętnie wybierana przez opiekunki osób starszych. To kraj, który z otwartymi ramionami przyjmuje polskich opiekunów, ofert zatrudnienia jest zatem naprawdę dużo. Przy okazji daje możliwość zarobienia bardzo dobrych pieniędzy, bo wypłaty wynagrodzenia są realizowane w euro. I pod tym względem warto zwrócić uwagę na agencję Promedica24, która oferuje ogromną liczbę ogłoszeń w sprawie pracy jako opiekunka w Niemczech. Ale co ze znajomością języka?
- Umiejętność rozmawiania po niemiecku już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej będzie dużym atutem, język w stopniu przynajmniej podstawowym jest bowiem wymagany. W końcu opiekunka musi rozumieć potrzeby seniora i potrafić nie tylko podać mu szklankę wody czy pomóc w codziennej higienie, ale też dotrzymać mu towarzystwa. Nie oznacza to jednak, że osoby nieznające języka są na wstępie odrzucane. Kandydaci do pracy mogą skorzystać z kursów językowych organizowanych przez agencje pracy. Tym samym nie tylko jeszcze lepiej przygotowują się do zawodu, ale też zdobywają nowe umiejętności, które mogą przydać im się w wielu innych sytuacjach.
Pozostałe kwalifikacje, które powinna mieć opiekunka osób starszych
- Niezwykle istotne jest również to, by potencjalna opiekunka osób starszych miała predyspozycje do pracy w tym zawodzie. Z pewnością musi być empatyczna i cierpliwa, kontakt z seniorami, często niestety cierpiącymi, bywa bowiem trudny. Ważne również, by łatwo nawiązywała nić porozumienia z osobami starszymi – potrafiła mówić ich językiem, rozumiała ich specyficzne potrzeby oraz problemy. Ważna jest także komunikatywność sama w sobie; opiekunka w wielu przypadkach będzie musiała stworzyć pozytywne relacje nie tylko z podopiecznym, ale również jego rodziną.
- Nie można zapominać o sprawności fizycznej, szczególnie w przypadku podopiecznych „leżących”, czyli niezdolnych do samodzielnego poruszania się. Opiekunka powinna mieć siłę, by poradzić sobie z podnoszeniem seniora, czy to celem przeniesienia go na wózek inwalidzki, czy obmycia.
/Artykuł sponsorowany/