Szeroka oferta żwirków sprawia, że łatwo wybrać taki, który najlepiej spełni oczekiwania pupila i ułatwi dbanie o czystość kuwety. Dużą popularnością cieszą się żwirki bentonitowe, silikonowe i drewniane. Czym się charakteryzują?
Żwirek bentonitowy – praktyczny i tani
Żwirek dla kota bentonitowy to bardzo popularny rodzaj żwirku. Jest to dobry wybór, ponieważ jest lubiany przez koty oraz ma atrakcyjną cenę. Jest też praktyczny w użyciu, ponieważ łatwo się zbryla i ułatwia dbanie o czystość kuwety. Wszystko dzięki temu, że ma formę drobnych kamyczków, które po kontakcie z wilgocią formują się w duże kulki, dające się łatwo usunąć. Zaletą tego żwirku jest też fakt, że dobrze pochłania zapachy i ma różne wersje zapachowe. Należy pamiętać, że takiego żwirku nie można wyrzucać do toalety.
Żwirek silikonowy – rzadsze czyszczenie kuwety
Silikonowy żwirek dla kota jest wykonany z silikatu. Ma on postać przezroczystych kryształków, które w dotyku przypominają plastik. Co prawda żwirek silikonowy bardzo dobrze pochłania zapachy, ale nie zbryla się. Zużyty żwirek przybiera żółtą barwę, a w celu równomiernego pochłaniania wilgoci, co jakiś czas trzeba go przemieszać. Zaletą tego żwirku jest fakt, że nie ma konieczności czyszczenia kuwety po każdym użyciu, ponieważ żwirek pochłania mocz i gromadzi go wewnątrz granulek. Ten rodzaj żwirku jest droższy od bentonitowego i również nie można go wyrzucać do toalety.
Żwirek drewniany – ekologiczne rozwiązanie
Żwirek drewniany jest ekologicznym rozwiązaniem, ponieważ jest wykonany z naturalnych składników, które w niewielkich ilościach można wyrzucać do toalety. Tego typu żwirki dla kota pochłaniają zapachy i można je kupić zarówno w formie zbrylającej, jak i niezbrylającej. Żwirki zbrylające działają podobnie jak te bentonitowe, dzięki czemu łatwo dbać o czystość kuwety. Żwirki drewniane różnią się między sobą sposobem działania i wydajnością. Najpopularniejsze żwirki drewniane przypominają wyglądem i zapachem trociny.
Wybierając żwirek dla kota nie warto kierować się jego najniższą ceną, ponieważ bardzo istotna jest też jakość. Zwykle jest tak, że im droższy żwirek, tym bardziej jest wydajny i lepiej pochłania zapachy. Oczywiście zamiast żwirku można też stosować zwykły piasek, jest to jednak mało praktyczne rozwiązanie, ponieważ nie pochłania on zapachów, więc trzeba go wymieniać po każdym użyciu.
Różne rodzaje żwirku dla kota znajdziesz na stronie: https://hubun.pl/45-zwirek-dla-kota.