TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jaki PIT wybrać, gdy rozliczasz się z dzieckiem? Podpowiadamy

Piątek, 05 marca 2021 o 13:48, autor: 0
Jaki PIT wybrać, gdy rozliczasz się z dzieckiem? Podpowiadamy

Jeśli jesteś samotnie wychowującą dziecko osobą, warto pomyśleć o rozliczaniu PIT razem z podopiecznym. Jednak bardzo często nie wiemy, czy jest to możliwe i czy się do tego kwalifikujemy. Później jeszcze dochodzi kwestia wypełnienia odpowiedniego druczku. To wszystko sprawia, że część osób rezygnuje z tej opcji, choć nie jest to nic skomplikowanego. Wspólne rozliczanie PIT pozwala zaoszczędzić wiele pieniędzy dla samotnego rodzica - szczególnie, gdy wpada on w wyższy próg podatkowy ze względu na zarobki. Sprawdźmy, jakie wymagania trzeba spełnić i który PIT wybrać.

Komu przysługuje wspólne rozliczanie PIT?

Rozliczenie PIT 2020 w ten sposób jest możliwe dla każdego, kogo można określić jako osobę samotnie wychowującą dziecko. Jest to rodzic, bądź prawny opiekun, który w danym roku podatkowym sam opiekuje się finansowo i wychowawczo dzieckiem.

Zalicza się tutaj:

  • rodziców po rozwodzenie,
  • rodziców w separacji orzeczonej przez sąd,
  • wdowy i wdowców,
  • panny i kawalerów.

Co ciekawe, sytuacja samotnego wychowywania nie musi istnieć przez cały rok podatkowy. Tak naprawdę wystarczy jeden dzień w tym okresie, aby móc starać się o tę formę opodatkowania. Oczywiście sytuacja osoby wychowującej dziecko musi być dokładnie poznana i musi się okazać, że rodzic bądź opiekun faktycznie sam opiekuje się, wychowuje i dostarcza finansowe potrzeby dziecku. 

Rozliczanie PIT - jakie dzieci obejmuje?

W prawie jest kilka sprecyzowanych wymagań co do dziecka, z którym chcemy razem rozliczać PIT. Przywilej ten może zaistnieć wtedy, gdy dziecko:

  • jest niepełnoletnie i przebywające pod opieką rodzica bądź opiekuna prawnego,
  • otrzymuje rentę socjalną lub zasiłek pielęgnacyjny - nie ma wtedy znaczenia jego pełnoletność,
  • jest w trakcie nauki do 25. roku życia - tutaj ważnym warunkiem są też dochody dziecka, które są objęte opodatkowaniem.

Wystarczy oczywiście jeden z tych warunków, aby możliwość tego rodzaju opodatkowania miała miejsce. 

Jakich dochodów nie można połączyć?

Istnieją dochody dziecka, których nie jesteśmy w stanie połączyć ze swoimi - są to:

  • dochody z pracy - uzyskane na mocy stosunku pracy, umów cywilnoprawnych, praktyk uczniowskich i innych aktywności zawodowych,
  • stypendia wszelkiego rodzaju - tj. takich, których podstawą jest ustawa bądź umowa cywilnoprawna, 
  • dochody z przedmiotów oddanych do swobodnego użytku. 

W każdym z tych przypadków będzie istniała potrzeba stworzenia dwóch oddzielnych deklaracji podatkowych.

Jakie zeznanie trzeba sporządzić?

Rozliczenie wspólne z dzieckiem jest możliwe na formularzu PIT-36 lub PIT-37. Jak widać, dochody muszą być opodatkowane na zasadach ogólnych według skali podatkowej. W zależności od źródła dochodów rodzica bądź opiekuna prawnego, wybierzemy jeden z dwóch podanych formularzy. PIT-37 jest konieczny wtedy, gdy dochody uzyskiwane są za pośrednictwem podatnika. Dotyczy to wszystkich dochodów uzyskanych poprzez wynagrodzenia za pracę, przychodów z działalności wykonywanej osobiście czy przychodów z praw autorskich. Wypełnienie PIT-36 będzie potrzebne, gdy przychody opodatkowane są stawką 18 proc. lub 32 proc. bez pośrednictwa płatnika, co w skrócie znaczy, że podatnik, prowadząc działalność gospodarczą, musiał samodzielnie obliczać i odprowadzać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych do urzędu skarbowego. 

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl