Czym zajmuje się UX Designer?
Chyba każdy użytkownik internetu miał kiepskie doświadczenia związane z nieczytelnymi, mało przejrzystymi stronami internetowymi, skomplikowanymi formularzami zamówień czy nieprzyjaznymi aplikacjami. To wszystko potrafi zniechęcić nas do zakupu, powrotu pod dany adres internetowy czy korzystania z konkretnego produktu. W skrócie UX Designer zajmuje się projektowaniem stron i produktów cyfrowych w taki sposób, aby były one przyjazne w użytkowaniu, intuicyjne, a doświadczenia użytkowników przyjemne.
UX, UI, a może User Researcher?
User experience, czyli projektowanie doświadczeń użytkownika, to jednak pojęcie bardzo szerokie. I taki w praktyce jest zakres obowiązków na stanowisku UX Designera. Bardzo często zajmuje się on również zadaniami UI Designera (user interface – interfejs użytkownika), czyli przygotowaniem docelowych projektów interfejsu, a także pełni rolę User Researchera. Ten ostatni przeprowadza wywiady z użytkownikami, badania oraz audyty. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem w tematyce ux wciąż pojawiają się nowe specjalizacje, jak np. UX Copywriter, projektujący treści, z którymi użytkownik styka się podczas korzystania z produktu.
W większych firmach wszystkie te stanowiska są rozdzielone, jednak poszczególne osoby w zespole ściśle ze sobą współpracują.
UX Designer – jak zdobyć wiedzę?
Ze względu na rosnącą popularność zawodu, wiele prywatnych szkół wyższych wprowadza do swojej oferty studia podyplomowe w zakresie ux. To dobry sposób na zdobycie wiedzy, choć, jak wspomnieliśmy, kilkuletnie studia nie są konieczne, żeby zostać UX Designerem. Jednym z najszybszych i najskuteczniejszych sposobów na rozpoczęcie przygody z projektowaniem doświadczeń użytkownika jest kurs user experience. Kursy online lub stacjonarne są polecane przez wielu obecnych specjalistów, którzy zaczynali właśnie w ten sposób.
Warto również brać udział w spotkaniach, tzw. meetupach, podczas, których specjaliści dzielą się swoją wiedzą oraz w konferencjach, jak np. World Usability Day czy Ladies that UX.
UX Designer – jak zdobyć umiejętności i doświadczenie?
Profesjonalny kurs user experience pozwoli nam poznać nie tylko tajniki procesu projektowego, dobre praktyki w zawodzie, ale także zdobyć konkretne umiejętności dotyczące obsługi programów, takich jak Sketch, Adobe XD, Principle, Axure.
Kiedy już zdobędziesz podstawy w zakresie ux, znajdź organizację non-profit lub inną organizację, której pro bono zaoferujesz swoje usługi. Rozejrzyj się także za stażem lub praktykami. Projekty, które zrealizujesz, będziesz mógł zawrzeć w swoim portfolio. Mogą się w nim również znaleźć pomysły, które realizowałeś do szuflady.